Skocz do zawartości

[bębenki piast shimano] w poszukiwaniu kompatybilności


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zainteresował mnie temat kompatybilności bębenków poszczególnych piast shimano. Przeglądając schematy piast tzw EV - exploded view zauważyłem ciekawą rzecz. Wyjaśnię to na przykładzie : Weźmy piastę FH-M6000. Jej bębenek ma taki sam symbol jak bębenek piasty FH-M529. Czyli mam już dwie piasty. Dalej sprawdzamy kompatybilności bębenków obu piast na szkicach EV. Okazuje się, że bębenki pasują także do piast : FH-M629 , FH-M595 i FH-M615. Dalej sprawdzając symbole bębenków oraz kompatybilności wspomnianych 3 piast otrzymujemy jeszcze inne powiązania z innymi piastami. I tak po nitce do kłębka okazuje się, że do piasty FH-M6000 można włożyć bębenki z 15 różnych piast o 8 różnych symbolach. A że umiem trochę programować w Javie postanowiłem stworzyć algorytm, który przeszuka mi te wszystkie powiązania i zwróci unikalne symbole i modele piast. Była to trochę żmudna robota bo trzeba było stworzyć plik txt ze wszystkimi modelami piast FH-freehub, bo z pdfa trudno jest wyciągnąć dane tym bardziej że symbole były różnie pisane, niektóre ze spacjami lub myślnikami. Musiałem to ujednolicić i wpisać wszystko do txt. Mojej aplikacji brakuje jeszcze frontu więc trochę mi jeszcze zajmie aby ją skończyć, ale chciałem się dowiedzieć czy ktoś byłby w ogóle zainteresowany jej przetestowaniem. Oczywiście jak skończę apkę to wrzucę ją do bezpłatnego pobrania z zastrzeżeniem, że jest tylko dla osób prywatnych (firmy będą proszone o wpłacenie symbolicznej kwoty). Z czasem można też dodać wszystkie wheelsy shimano WH lub stworzyć taki sam programik szukający kompatybilności w zębatkach korb FC itp. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inicjatywa fajna, ale raczej mało przydatna. Dlaczego?
Zwykły Kowalski mając problem z bębenkiem albo pójdzie do serwisu i powie "coś tu szczela, proszę naprawić", albo napisze na forum "[piasta Shimano] problem z bębenkiem" licząc na to, że forumowicze podeślą mu konkretne linki z częściami, które należy kupić.

Natomiast serwisy i sklepy rowerowe mają na pewno dostęp do bardziej zaawansowanych narzędzi, gdzie zapewne są widoczne wszystkie kompatybilne ze sobą podzespoły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy bębenek z piasty FH-MT500B będzie pasował do piasty FH-MT200B?
A jeśli nie to który będzie pasował na kasety 11 rzędowe?
Pytanie jest podchwytliwe bo bębenek w FH-MT200B ma microspline, a potrzebny mi jest starszy standard póki nie zmienię przerzutki.

Pozdro

Edytowane przez radko10
Przemyslenia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, radko10 napisał:

Czy bębenek z piasty FH-MT500B będzie pasował do piasty FH-MT200B?
A jeśli nie to który będzie pasował na kasety 11 rzędowe?
Pytanie jest podchwytliwe bo bębenek w FH-MT200B ma microspline, a potrzebny mi jest starszy standard póki nie zmienię przerzutki.

Pozdro

rezultaty, bębenki pasujące do FH-MT200B:

FH-TX500(A), Y31S98020, Y3E698040, FH-MT200B(A), FH-TX505(A), FH-TX506(A)

Godzinę temu, TheJW napisał:

Inicjatywa fajna, ale raczej mało przydatna. Dlaczego?
Zwykły Kowalski mając problem z bębenkiem albo pójdzie do serwisu i powie "coś tu szczela, proszę naprawić", albo napisze na forum "[piasta Shimano] problem z bębenkiem" licząc na to, że forumowicze podeślą mu konkretne linki z częściami, które należy kupić.

Natomiast serwisy i sklepy rowerowe mają na pewno dostęp do bardziej zaawansowanych narzędzi, gdzie zapewne są widoczne wszystkie kompatybilne ze sobą podzespoły.

prowadziłem kiedyś serwis i sklep ale o takim rozwiązaniu nie słyszałem, ale może nie wszystko wiem, jeśli jest tu ktoś kto zna jakieś tego typu rozwiązanie biznesowe to niech da znać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam, ukończyłem program, zamieszczam go w załączniku. Niestety są błędy wynikające z błędnie wypełnionych EV przez shimano. Algorytm jest poprawny.

Prosiłbym zgłaszać błędy, będę się starał sukcesywnie poprawiać jeśli będzie czas. Program jest spakowany 7zipem. Wymaga do uruchomienia aktualnego JRE ( Java Runtime Enviroment).  Wpisujemy symbol bębenka shimano lub model piasty np. fh-m430(a). Program wyszuka wszystkie pokrewne modele. To "a" w nawiasie oznacza

bębenek identyczny jak w wyszukiwanej piaście a "b" oznacza część pasującą ale nie identyczną. Można szukać z "a" lub "b",  zawsze jednak trzeba przy symbolu piasty lub koła podać te literki w nawiasie.

HeadFinder.7z

Edytowane przez BuyBike
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...