Skocz do zawartości

[nawigacja] Która mapa OSM dla Garmina 830


kregiel

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,
Na swoją trzydziestką dostałem od narzeczonej w końcu ukochaną nawigację Garmina 830 :D Chciałem was poprosić o radę w temacie map. Powiedzcie z których map OSM korzystacie? Na której znajdę najwięcej szlaków, a która będzie najdokładniejsza w terenie leśnym?
Z góry dziękuję za pomoc :)
 
screenshot-garmin-osmapa-pl-2020-08-25-0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może mało patriotycznie, ale polecam Openmtbmap.

Używałem wcześniej UMP i OSMapy. Jeśli jednak zdecydowałeś się na OSMapę, to wybierz OSMapa Ogonki (to pełna wersja mapy z polskimi znakami). Nie wiem jak to działa w 930, ale jeśli jest możliwość używania jednocześnie kilku map, to możesz dorzucić warstwice i szlaki, bo na podstawowej mapie tego nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Rafu musze obadać więc miejsca gdzie na innych mapach zaliczyłem wtopy w postaci braku drogi. Drugi wkuzający temat to drogi których na mapie nie ma i navi ktora przez ten brak prowadzi na około. Ciekawe czy ta da rade.   Do tej pory najlepiej sprawdza się ump ale nadal szukam złotego grala. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KrisK,

Niestety ja też nadal szukam:D OpenMTB ma podobną dokładność, jak OSMapa, ale na niektórych obszarach jest dokładniejszy. Dla mnie wygrywa tym, że nie trzeba dodatkowo używać nakładek z poziomicami i szlakami.

Dodatkowo całkiem dobrze radzi sobie z wyznaczeniem trasy, zwłaszcza jak skonfigurujesz Garmina zgodnie z ich instrukcją: https://openmtbmap.org/about-2/autorouting/.

 

Istnieje też tworzona na tej samej zasadzie mapa na szosę: VeloMap.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A już byłem szczęśliwym posiadaczem znanych mi map wgranych na garmina.... i znowu trzeba się zacząć uczyć i ogarniać i sprawdzać....  :) A dzień krotki sie robi i wtopy w planowani trasy mogą być mało zabawne :)

 

Trochę mnie martwi cena za te mapy do navi.  Tu 20 euro tam 20 euro.... tu komot tu jakies mapy.... a wszystko jest tak naprawdę niedorobione.... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KrisK,

Jakiego masz Garmina? Jeśli jest obsługiwany przez BaseCamp, to nie musisz płacić. Jeśli nie jest, to też pewnie można to jakoś ogarnąć, ale trzeba się pobawić.

Komoota kiedyś wykupiłem premium, a tu jakiś czas temu wprowadzili jakieś subskrybcje... Generalnie apka jest fajna, ale te ich mapy jakieś takie biedne - niby drogi są, ale szlaków już nie uświadczysz.

Edit: Co do fabrycznych map Garmina, to miałem wobec nich wysokie oczekiwania (mam TOPO na całą Europę), ale zawiodłem się, bo są tak samo nijakie, jak te z Kommoota.

Edytowane przez Rafu
Dodatkowa informacja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Rafumam edge 530  
O BaseCamp  kompletnie zapomniałem :D Kiedyś się zacząłem bawić i... Wgrałem ump w garmina a trasy planowałem w broute...
(właśnie się pobiera :D )
Problem sie pojawił ja wywalili opcję rysowania poza drogami i zaczynam wracać do tematu map.
Komota używam, bo mogę łatwo szybko i przyjemnie zaplanować trasę na telefonie i wcisnąć ją w garmina bez kabli będąc w trasie. Ale fakt, że ich mapy są bidne i potrafią mocno w maliny (a raczej jeżyny) wpuścić i to dosłownie. Jedyne co u nich kupiłem to fragment pomorskiego, bo potrzebowałem na wakacjach na szybko coś zaplanować...
Podobno jest inny program, którym można łatwo narysować i wgrać w garmina trasę za pomocą telefonu, ale... jakoś nie miałem czasu ogarniać.  Najbardziej uciążliwe w tym jest to że trzeba się tego uczyć i odkrywać Amerykę. I gdzie tu czas na jazdę. :D

Edytowane przez KrisK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 25.08.2020 o 09:34, kregiel napisał:

Na swoją trzydziestką dostałem od narzeczonej w końcu ukochaną nawigację Garmina 830 :D Chciałem was poprosić o radę w temacie map. Powiedzcie z których ma

a czego dokładnie brakuje Ci w Garminowskich wbudowanych w Edge 830? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając tego typu tematy dość często odnoszę wrażenie, że ich korzenie sięgają pamięcią zamierzchłych czasów, gdy to trzeba było znać "dobre mapy", aby mieć mapy. Czasów, kiedy o ile Garmin nawet do urządzenia dodawał (no bo było trochę tych sprzętów co to miały małą pojemność i nie oferowały natywnie ale dało się dograć), to Polskę one albo pomijały albo Polska była bardzo słabo omapowana. Natomiast to niezbyt jest już aktualne i nie do końca rozumiem podejście z szukaniem zaraz po zakupie jednego z nowszych urządzeń (takich jak Edge 530/830/1030) jakichś alternatyw dla wbudowanych map tj "Garmin Cycle Map EU 2020.10" + "Trailforks 2020.10" (którą trzeba pamiętać aby aktywować bo bez tego faktycznie MTB jest nieco uboższe.

Mapy Garmina obecnie bazują między innymi na OpenStreetMap, więc zaciągnięcie jedynie OpenStreetMap brzmi nieco jak ograniczanie się. Najprościej zainstalować kilka tych dodatkowych map na komputerze, podpiąć Garmina i porównać w BaseCampie czy to rzeczywiście ma sens, bo w moim przypadku to właśnie płatne mapy Garmina okazują się zazwyczaj najpełniejsze. Tak jak chodzi o drogi szosowe, MTB jak i szlaki piesze. Pomijam kompletnie już fakt, że masa "jakichśtam map" będzie nierutowalna lub przystosowana pod inne urządzenia itd. Natychmiast pojawią się problemy z przeliczaniem kursów itd. Jedyne czym uzupełniłem mapę w Fenix-ie 6X Pro to mapa-nakładka PL TOPO (100zł przy zakupie zegarka), która dodaje sporo kolorowych szlaków (sporo więcej niż bardzo biedne OSM-Szlaki). Nie warto psuć naprawdę dobrego urządzenia jakim są nowe Edge przy pomocy nietrafionych ale i kompletnie zbędnych a w tym przypadku wręcz potencjalnie szkodliwych map :P. I nie zrozum mnie źle - nie zniechęcam do szukania "super map", tylko bardziej gorąco zachęcam do przetestowania urządzenia takim, jakim wyjmujesz go z pudełka. Z takimi mapami, jakie masz na start (pamiętaj o aktywowaniu Trailforks). A dopiero następnie, gdy pojeździsz i faktycznie okaże się, że coś Ci przeszkadza albo czegoś brakuje to szukanie ale już z konkretną wiedzą np. typu "chcę kolorowe szlaki" ;).

Napiszcie mi jaką górkę, jaką dolinkę czy jaką zabitą dziurę mam Wam sprawdzić a sprawdzę chętnie :).

Oto przykłady:

Garmin Cycle Map EU 2020.10:

image.thumb.png.7ad89d3ea4eb4a915e302ae5b50dce07.png

OSM (de facto tutaj tak samo):

image.thumb.png.97010a7a0147076430ad670b8e576697.png

UMP (mocno wybrakowana..):

image.thumb.png.afa72dd6bafa776176576186de2ee573.png

Nakładka OSM-Szlaki (to warto jeżeli ktoś nie ma PL TOPO, cośtam za darmo jest...):

image.thumb.png.ba0171504bb82bc8d793247cdd9eafe7.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, arturooo3 napisał:

tylko bardziej gorąco zachęcam do przetestowania urządzenia takim, jakim wyjmujesz go z pudełka. Z takimi mapami, jakie masz na start

Ale wiesz... Ja to zrobiłem :D Byłem szczęśliwym posiadaczem garmina od dni kilku uruchomiłem i sruuuu w nieznane mi pomorskie drogi...
Co gorsza, byłem też szczęśliwy posiadaczem niesprawdzonej lamki :D I.  jak leszcz pojechałem, ale miało być jasno... No niestety tak sobie pofolgowałem ze wracałem po ciemku.  Lamka sie rozładowała.... Ale co to dla mnie garmin mnie prowadzi a jak jest ciemno można jechać.
Jak trafiasz na całkiem solidne druty na drodze i widzisz ze za nimi nie ma już drogi i musisz wyjąć telefon, żeby sie skapnąć ze Garmin ma narysowaną drogę, której nie ma....   A na UMP się rzadko zawodzę. Tak czasem sie zdarza, że droga, której na mapie nie ma jest w terenie.

Jutro  Ci  podeśle przykład.   OSM jest często bardzo, ale to bardzo optymistyczne.  Mam wrażenie że nanoszą na mapy wszystkie drogi z nawet prehistorycznych map.

Edytowane przez KrisK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...