Skocz do zawartości

[lakier zżółkł] sposoby na odnowienie lakieru


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

jakiś czas temu kupiłem rower Focus mares CX używany. Rower bardzo fajny, lekki itd. natomiast zaczął zastanawiać mnie fakt, że kolor ramy różni się od widelca. Widelec jest biały, rama ma kolor kremowy/żółtawy.

Zrobiłem swoje małe śledztwo i doszedłem do wniosku, że rama zżółkła. Sprawa nie byłaoczywista od początku, gdyż lakier na ramie posiada niemal idealnie taki sam odcień w każdym miejscu bez żadnych przebarwień itp. Ta jednolitość powodowała, że nie byłem do końca przekonany, czy prawdziwym kolorem lakieru nie jest ten kremowy - jednak pod odsłonięciu naklejki na ramie z odblaskiem, zauważyłem, że oryginalny był jednak biały.

 

Czy ktoś z Was spotkał się z czymś takim? Czy znacie sposoby jak przywrócić dawną biel?

Mi do głowy przychodzą, żeby spróbować dwóch rzeczy:

1) polerka - jest to toczywiste, zmatowienie papierem np 1500, polerowanie pastą

2) wybielanie: znalazłem sposób na Youtube  w którym, ktoś wybielał za pomocą wody utlenionej(utleniacz do włosów) stare plastiki... tylko czy nie zejdzie lakier w ogole?

 

Dzięki za pomoc.

467e92d8492f831626fc5c2bdcea.jfif

20200824_063806 (1).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zaczniesz od papieru 1500 to z tego lakieru nic nie zostanie. Na dobry początek polecam mocną pastę polerską na pasek materiału i zobaczysz czy zabawa w ogóle jest warta zachodu. Jak odświeżałem starego MTB to użyłem Menzerna Super Heavy Cut Compound 300 albo 400 bo taką akurat miałem z najbardziej agresywnych. Cały nagromadzony nalot schodził elegancko, teraz rama błyszczy się. Tym samym wyczyściłem tez felgi, która zaszły szarym nalotem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, diaglab napisał:

 kolor ramy różni się od widelca. Widelec jest biały, rama ma kolor kremowy/żółtawy.

Przy takich roznicach w kolorze, ten wdelec musi pochodzic z innego roweru, byc moze ten sam model, ale nie jest mozliwe zeby sie nie odbrawil ten sam lakier w tych samych warunkach.

TEz sugeruje zaczac od pasty, np Megsa Ultimate Compound i popracowac recznie nad jakims elementem nierzucającym sie w oczy... wtedy sie przekonasz, czy zżółkło wszystko czy tylko powierzchownie i czy da sie cos z tym zrobic... Ten lakier to jakis Akryl ? czy jest na tym jeszcze jakis bezbarwny ? 

na papier trzeba uwazac, bo moze przebic i wtedy to juz bedzie gorzej niż ten żółty :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Labell napisał:

Jak zaczniesz od papieru 1500 to z tego lakieru nic nie zostanie. Na dobry początek polecam mocną pastę polerską na pasek materiału i zobaczysz czy zabawa w ogóle jest warta zachodu. Jak odświeżałem starego MTB to użyłem Menzerna Super Heavy Cut Compound 300 albo 400 bo taką akurat miałem z najbardziej agresywnych. Cały nagromadzony nalot schodził elegancko, teraz rama błyszczy się. Tym samym wyczyściłem tez felgi, która zaszły szarym nalotem. 

Dzięki, właśnie obawiam się, że to nie jest warte zachodu. Próbowałem przy mufie suportu w niewidocznym miejscu trzeć cifem i nic to nie dało. Najprawdopodobniej to baza pod wpływem UV zżółkła a nie sam zewnętrzny lakier.

 

Godzinę temu, cinol123 napisał:

Przy takich roznicach w kolorze, ten wdelec musi pochodzic z innego roweru, byc moze ten sam model, ale nie jest mozliwe zeby sie nie odbrawil ten sam lakier w tych samych warunkach.

TEz sugeruje zaczac od pasty, np Megsa Ultimate Compound i popracowac recznie nad jakims elementem nierzucającym sie w oczy... wtedy sie przekonasz, czy zżółkło wszystko czy tylko powierzchownie i czy da sie cos z tym zrobic... Ten lakier to jakis Akryl ? czy jest na tym jeszcze jakis bezbarwny ? 

na papier trzeba uwazac, bo moze przebic i wtedy to juz bedzie gorzej niż ten żółty :P

Dzięki, też nad tym się zastanawiałem czy widelec jest od tego egzemplarza. Tzn. widelec jest na pewno z tego modelu. Nie jestem specjalistsą w tym temacie i nie wiem czy to akryl. Ale z tego co widzę lakier jest naprawdę gruby i te zażółknięcie jest jakby głębokie.

 

W sumie ten kremowy jest ładny, widelec tez mógłby zżółknąć, ktoś wie jak to zrobić ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie słonce może tego dokonać, pytanie tylko jak dlugo musi lezakowac ;-) 

Jak raz sezon na słońce dobiega konca :-)

dopiero pozniej pobralem zalacznik, na ktorym widac caly rower, faktycznie widel pasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...