Skocz do zawartości

[zdrowie] ból po treningu - wielka żyła odpiszczelowa


roco

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie, bo chyba od czasu, a może to przypadek, zmianie pedałów z m520 na m540 po mocniejszym treningu pojawia się ból w prawej nodze w miejscu jak na zdjęciu. Chyba to wielka żyła odpiszczelowa.

Jeżdżę w butach SPD na szosie (tak mi wygodniej, bo jedne buty wraz z MTB).

Próbowałem obiżyć siodełko o ~ 1cm - nie pomogło.

Co może być przyczyną tego? Może za słabo rozciągnięte ta cześć nogi?

zyla_odstrzalkowa.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SPD generalnie nie wybacza nieprawidłowego ustawienia bloków. To dziwne, że po przesiadce z modelu o identycznej konstrukcji ból się pojawił, ale podejrzewam, że m520 były po prostu zużyte i oferowały większy luz roboczy, stąd problem.

Zostaw na razie wysokość siodełka albo wróć do poprzedniej, zwieś ciężarek na nitce z rzepki i oceń, czy przy pedale maksymalnie wysuniętym do przodu pion pokrywa się z osią pedału. Ma się pokrywać, więc jeśli nie, to musisz siodełkiem manipulować przód - tył. Dodatkowo bloki w bucie mają być wkręcone tak, aby dwa punkty podparcia (te z przodu stopy) przebiegały nad osią.

Potem, jeśli nadal będzie źle zabierasz się za bloki. Po pierwsze lekki ukos, czyli tak, aby pięty delikatnie były bliżej roweru niż czubek stopy. Po drugie oddalenie bloku od korby - jeśli blok w bucie jest za bardzo po zewnętrznej stronie, a stopa za blisko korby, to może pojawić się taki objaw.

 

Jeśli będziesz eksperymentował, to się nie pałuj na rowerze przy występowaniu bólu, obciążenia. Bo to będzie znaczyło, że coś jest nie tak i trzeba szukać swojej pozycji, ustawienia. Pewnego razu, gdy zmieniłem u siebie pedałki, to też mnie kolana tak zaczęły trzaskać, że już o końcu kariery myślałem i zaczynałem szukać wózka inwalidzkiego. Pobawiłem się ustawieniami siodełka, bloków w granicach dosłownie 5mm, siodełko o włos niżej, bloki o włos do wewnątrz i pod lekkim kątem i z dnia na dzień problemy ustąpiły, mogę teraz pałować ile fabryka dała przez wiele godzin i nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, cervandes napisał:

m520 były po prostu zużyte i oferowały większy luz roboczy, stąd problem

Ciekawa teoria, wszyscy mowia ze pedały z większym luzem, to mniejsze ryzyko kontuzji, a tu mamy odwrotną teorie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, cinol123 napisał:

Ciekawa teoria, wszyscy mowia ze pedały z większym luzem, to mniejsze ryzyko kontuzji, a tu mamy odwrotną teorie :P

Czytamy ze zrozumieniem. Na M520 nie miał problemu, kupił nowe pedałki i się problem pojawił. Więc tak, jak napisałem, M520 mogły być zużyte, oferować większy luz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To piszemy precyzyjnie, a nie na dwoje babka wróżyła. Sam widzisz ze odczytalem to inaczej ;-) bo doslownie to napisales ;-) 

Niemniej w spd shimano luz jest i tak na tyle duzy w nowych, ze to na bank nie jest problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę eksperymentował dzięki @cervandes dam znać :)

 

Cytat

Zostaw na razie wysokość siodełka albo wróć do poprzedniej, zwieś ciężarek na nitce z rzepki i oceń, czy przy pedale maksymalnie wysuniętym do przodu pion pokrywa się z osią pedału. Ma się pokrywać, więc jeśli nie, to musisz siodełkiem manipulować przód - tył.

A tu przypadkiem ma po prostu rzepka nie wyprzedzać czuba butu? Gdzieś tak wyczytałem

Edytowane przez roco
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ból znikną.

Zmieniłem, a przynajmniej tak mi się wydaje. Lekko przesunąłem blok do środka buta oraz lekko skręciłem blok.

Tak sobie przypominam, że jak jeździłem to prawa noga tak jakby chciał bardziej ruszać się na zewnątrz roweru, więc tym się sugerowałem.

Trochę zaczerpnąłem wiedzy z filmu poniżej, tak jak autor mówi, luz roboczy musi być inaczej kolana poszłyby na śmieci.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...