Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,
w gravelowanie wkeciłem się w okresie gdy ... 
sprzętu nigdzie nie ma :) tak więc pozostało czekać na modele 2021

Głównym moim wymaganiem jest osprzęt GRX, sztywne osie i karbonowy widelec oraz rama w kierunku komfortowym, cena do 7000zł ale takich już nie ma. Opcja to mocowanie na bagażnik tylny. Przednie mocowanie ma chyba każdy.

Jestem typowym kowalskim tj. jeżdżę na 14-kilogramowym MTB na 26" po lekkich górkach z korzeniami, szutrze i dużym mieście. Sporadycznie single tracki.

W obecnej sytuacji mam do wyboru poniższe modele.

1. Merida Silex 400 2021 - cena: nieznana, ok 6499 zł
    Przekonje komfortowa pozycja oraz cena. GRX 400 powinien być dla mnie wystarczający.
    
2. Cube Nuroad Race 2021 - cena: 7199 zł
    Przemawia do mnie osprzęt, kolorystyka.
    Na minus nieznane informacje o kołach oraz jakoś marka "cube" nie wiem czemu mnie odpycha. 
    
3. Kross Esker 2020 - specyfikacja na 2021 nieznana., ok 5999zł
    Chyba najlepszy stosunek cena/jakość.
    Minus: małe niedoróbki, wpadka z tylną przerzutką 812 zamaist 810. 

4. Canyon Grail AL 7.0 - cena: 8499zł
    Mój faworyt (gdyby nie cena). Ponadto na plus waga, koła, kolor (zielony).
    Minus to zdecydowanie cena (rocznik 2020 był za ok 7500zł, do kupienia za 7k) i pozycja chyba zbyt sportowa.
    Brak możliwości przymiarki.

plan B :)
5. Decathlon TRIBAN RC520 jak nie będę mógł się zdecydować na powyższe.

Gdzie obecnie można dostać lub zarezerwować powyższe modele? Grail wiadomo, że jedynie przez www.
Czy ktoś jeździ na Merida, Cube, Kross, Canyon i może się wypowiedzieć co do jakości sprzętu, problemów pozycji. Nie koniecznie na powyższych modelach ale podobnych :) Na YT każdy jest zadowolony z tego co kupił.

Co byście brali na moim miejscu?

Edytowane przez biks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz mojego Silexa:


Z mojego punktu widzenia kup to co Ci się podoba. Dla mnie Silex był najlepszy ale te rowery różnią się detalami i sam musisz wiedzieć co jest dla Ciebie istotne, a co niekoniecznie. Licz się z tym, że ceny pójdą w górę, jak co roku. 
Pamiętaj, że gravel dużo może ale nie zastępuje MTB. Na single to się generalnie nie nadaje, na korzeniach wytrzepie, a w błocie żyje własnym życiem. Ale jak tym się dobrze jeździ :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam się zastanawiam pomiędzy Meridą Silex 400 a Cube Nuroad Race 2021. Cube ma lepszy napęd ale kształt Meridy bardziej mi się podoba. Z kolei malowania w obu średnie, szkoda że nie ma opcji grafitowej ramy jak Silex 8000, dla mnie piękny kolor.

Kolejny problem to przymiarka, nigdy wcześniej nie jeździłem ani na szosie ani na gravelu a znaleźć to gdziekolwiek w sklepie stacjonarnym będzie cholernie ciężko. W Meridzie i Cube po wpisaniu wymiarów wychodzi niby L ale długość wewnętrzna nogawki wychodzi poniżej średniej więc to jak wróżenie z fusów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Calder napisał:

Kolejny problem to przymiarka, nigdy wcześniej nie jeździłem ani na szosie ani na gravelu

Więc co Ci da przymiarka? Przez minutę to Ci na wszystkim i w każdym rozmiarze będzie "wygodnie"

Możesz sobie też zerknąć na kellys soot 50, tutaj masz nawet na stanie

https://www.centrumrowerowe.pl/rower-gravel-kellys-soot-50-pd21332/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo że to nie to samo co nabić choćby kilkanaście km na rowerze ale zawsze lepiej i tak wsiąść na rower niż na ślepo kupować. 

Co do Kellysa to też rozważałem,  dużo ładniej by się prezentował bez tych żółtych wstawek i napisów na każdej możliwej rurze. Ogólnie chciałbym te rowery na żywo zobaczyć bo jednak często zdjęcia nie oddają jak na żywo rower się prezentuje (mój MTB średnio mi się podobał na zdjęciach a jak przyszedł to było tylko na +) a jak mam wydać na niego 6k+ to musi mi się podobać. 

Edytowane przez Calder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Calder napisał:

Kolejny problem to przymiarka, nigdy wcześniej nie jeździłem ani na szosie ani na gravelu a znaleźć to gdziekolwiek w sklepie stacjonarnym będzie cholernie ciężko. W Meridzie i Cube po wpisaniu wymiarów wychodzi niby L ale długość wewnętrzna nogawki wychodzi poniżej średniej więc to jak wróżenie z fusów.  

Te rowery mają zauważalnie różną geometrię . Silex to geometria progresywna, a więc masz długą górną rurę (duża wartość reach) + bardzo krótki mostek, jak na rower z barankiem.  Cube ma sporą bazę kół, ale w Silex jest jeszcze większa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za cenne uwagi, ostatecznie zawęziłem wybór do poniższych trzech modeli. Wszystkie gravele mają ramę bardzo zbliżoną do szosówek co może mi nie podpasowac. Zależy mi na komfortowej pozycji i póki co jedynie merida silex 400 sprrawia takie wrażenie. Siedziałem na Triban 520rc rozmiar M (192cm wzrostu). Czułem się bardzo rozciągnięty i nie komfortowo. 

Czy ktoś z obecnych posiada starszy model któryś z poniższych lub miał porównanie na żywo, każda opinia mile widziana :)

  1. Merida Silex 2021
  2. Grail 6.0 2021
  3. Cube Nuroad Race 2021
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko napiszę, że kiedyś tam wyregulowałem w końcu klamkomanetki pod siebie i teraz już jest ok. Natomiast dzisiaj nieco zmieniłem pozycję kierownicy, przekręciłem ją jakby w dół. I nagle dałem radę jechać na dolnym chwycie tak zwyczajnie po prostej, a nie tylko na kilku kilometrach zjazdu. Oczywiście zaraz po zakupie i tak bym rady nie dał, ale teraz już plecy nie są problemem.

Natomiast nadal nie znalazłem dobrej pozycji i siodełka pod mój tyłek. Ostatnie ze 2 tygodnie jeździłem fullem i jak siadłem na gravela to już wiedziałem, że będzie źle. Ze 4 razy na 40km regulowałem siodło. Muszę założyć inne na następny raz. A jeszcze w zeszłym miesiącu robiłem na nim stówkę, może nie super wygodnie ale bez dramatu i pieluchy :( 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, kipcior napisał:

Ja tylko napiszę, że kiedyś tam wyregulowałem w końcu klamkomanetki pod siebie i teraz już jest ok. Natomiast dzisiaj nieco zmieniłem pozycję kierownicy, przekręciłem ją jakby w dół. I nagle dałem radę jechać na dolnym chwycie tak zwyczajnie po prostej, a nie tylko na kilku kilometrach zjazdu. Oczywiście zaraz po zakupie i tak bym rady nie dał, ale teraz już plecy nie są problemem.

Natomiast nadal nie znalazłem dobrej pozycji i siodełka pod mój tyłek. Ostatnie ze 2 tygodnie jeździłem fullem i jak siadłem na gravela to już wiedziałem, że będzie źle. Ze 4 razy na 40km regulowałem siodło. Muszę założyć inne na następny raz. A jeszcze w zeszłym miesiącu robiłem na nim stówkę, może nie super wygodnie ale bez dramatu i pieluchy :( 

i tak liczę na to, że merida będzie najwygodniejsza :) Niestety nie moge znaleźć zdjęć w jakiej pozycji ludzie na niej są. Na wszystkich filmach i zdjęciach są rowery lub widać kierownice. Czy rama posiada mocowanie na bagażnik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, biks napisał:

Czy rama posiada mocowanie na bagażnik?

Akurat to było dla mnie nie istotne, od tego jest bikepacking. Coś tam jest ale z tego co kojarzę był film Szajbika gdzie trzeba było jakieś druciarstwo uprawiać, żeby bagażnik zamontować. On miał model z 2019r. ale tutaj nic się nie zmieniło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.08.2020 o 17:59, biks napisał:

Głównym moim wymaganiem jest osprzęt GRX, sztywne osie i karbonowy widelec oraz rama w kierunku komfortowym, cena do 7000zł ale takich już nie ma. Opcja to mocowanie na bagażnik tylny. Przednie mocowanie ma chyba każdy.

Najtańsza wersja Rose Backroad AL na GRX 400 spełnia wymagania i mieści się - jako tako - w budżecie: https://www.rosebikes.com/rose-backroad-al-grx-rx400-2686987

Niestety czasy realizacji będą bardzo długie - to jest de facto chyba preorder modelu 2021.

  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...