Skocz do zawartości

[klamka hamulca] wchodzi głębiej z jednej strony


kosmonauta80

Rekomendowane odpowiedzi

Pacjent to tylny Shimano BR-M365. Rower ma już rok, przejechał około 1500 km. Kilka razy zdarzyło się, że musiałem mocniej zahamować, a tak to długich zjazdów "na hamulcu" nie było. Możliwe, że częściej hamowałem tyłem.

Niedawno zauważyłem, że jak nacisnę obie klamki, to ta prawa (czyli tył) wchodzi troszkę głębiej niż ta lewa. Z czego to może wynikać? Stopień zużycia okładzin podobny. Minimalne naciśnięcie klocka wywołuje ruch tłoczków. Więc w czym problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być lekko zapowietrzony. Spróbuj od odpowietrzenia samej klamki. Na YT jest mnóstwo poradników, więc nie ma co się rozpisywać.
Generalnie nawet poprawnie odpowietrzony tylny hamulec często wydaje się nieco bardziej miękki niż przedni, ponieważ cały układ jest zdecydowanie dłuższy.

Edytowane przez TheJW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Zależy jak duża różnica, jeżeli jest znacząca to może być po prostu kwestia lekko zapowietrzonego układu. Poza tym tylny hamulec ze względu na dłuższy przewód będzie zawsze nieco bardziej gąbczasty - część ciśnienia generowanego w układzie "rozpiera" przewód hamulcowy. Im więcej przewodu i im niższej jakości tym efekt będzie bardziej odczuwalny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Podobny problem występuje w m6000 mojego brata, któremu serwisuje rower. Hamulce mają 3 m-ce przód jest ok, A tył zatrzymuje się centymetr przed chwytem. Po zakupie skróciłem przewód tylnego hamulca, odpowietrzyłem i przez 3 mc słuchałem zachwyty jakie super są te hampel. Aż nagle kupa. Mówię sobie zapowietrzył się, ale pompuje hamulec A on się nie usztywnia ale ok, lejek Shimano wkręcony , klocki wyjęte, zablokowane tłoczki,wężyk na zacisku i odpowietrzam. Zero powietrza w układzie... wsadzam klocki a klamka dalej wpada. Do tego tył wyrażenie słabiej hamuje. Pomijam fakt że w obu zaciskach tłoczki nierówno pracują...3 miesiące od nowości. Ma ktoś jakiś pomysł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ciekawa obserwacja. Rower stał przez tydzień, nie ruszałem go. Wczoraj wyprowadzam i co? Tak jakby klamka głębiej wchodziła. Miałem wrażenie, że wyciekł płyn z układu. Ale pod rowerem żadnej mokrej plamy nie widziałem. Same okładziny mają jeszcze spory zapas, jakieś 2-3 mm. A rower ujechał od nowości raptem ~1500 km.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...