Skocz do zawartości

[hamulec hydrauliczny] Shimano BR-M446 problem z nierównomiernym wysuwaniem tłoczków


stream

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

hamulce to SHIMANO BR-M446. Po zdjęciu koła w celu wymiany dętki i jego ponownym założeniu (koło na osi QR 9 mm) miałem problem z ocieraniem klocków o tarcze. Na początku próbowałem wyregulować zacisk hamulcowy metodą na "zaciśnięcie poluzowanego zacisku hamulca na tarczy" jak również ręcznie, ale bezskutecznie bo wciąż z hamulców dobiegało lekkie ocieranie.

Następnie zdjąłem koło, wyciągnąłem klocki, rozepchałem tłoczki i w tym momencie moją uwagę zwróciło to, że tłoczki nierówno się wysuwają. Tłoczek od strony przewodu hamulcowego wysuwa się prawidłowo, natomiast ten drugi widać, że się porusza do przodu i do tyłu podczas wciskania klamki, ale praktycznie w ogóle nie wysuwa się.

20200815_182404.thumb.jpg.258901af194b1b516c3d2b357b3f9405.jpg

Wygląda to tak jak na przedstawionym zdjęciu. Wydaje mi się, że tłoczki powinny się wysuwać równomiernie - mam rację? Nie zauważyłem żadnych wycieków płynu hamulcowego. Hamulce w rowerze mają już 8 lat (od 2012 roku), ale rower był bardzo mało jeżdżony (myślę, że łącznie maksymalnie 1500 km) - głównie po szosie i lekkim terenie. Nie miałem jeszcze okazji wymieniać płynu hamulcowego, ponieważ do tej pory wszystko działało OK. Siła hamowania była wystarczająca i hamulce ogólnie nie sprawiały żadnych problemów.

Od czego Waszym zdaniem powinienem zacząć?

Pozdrawiam :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Kup zestaw do odpowietrzania bo będzie potrzebny.

2. Wyjmij tłoczki, wyczyść je, i posmaruj boki olejem shimano

3. Zobacz jak tam uszczelki. To i tak tylko poglądowe bo nie ma części zamiennych. Jeżeli śa jakoś sparciałe czy uszkodzone to polecam po prostu nowe, tanie zaciski. (Od tego w sumie możesz zacząć, bo jeżeli są uwalone to nie potrzebujesz zestawu od odpowietrzania.

4. Włóż tłoczki, przelej i porządnie odpowietrz układ.

 

Ale raczej powinno pomóc czyszczenie. Tłoczki wysuwają się w uszczelkach tylko po to, by się dopasować do zużycia okładzin. W normalnym działaniu uszczelki działają bardziej jak sprężyny.

Edytowane przez Lawstorant
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...