Skocz do zawartości

[rama] Metalowe wstawki przy korbie w karbonowych ramach


MD11

Rekomendowane odpowiedzi

W karbonowych ramach od dawna stosowane są metalowe wstawki przy korbie, od dołu rurki łańcuchowej (załączam zdjęcie Treka Checkpoint, który to ma). Zakładam, że ma to chronić ramę w przypadku zaciągnięcia łańcucha od dołu przez korbę, bo raz mi się tak zdarzyło przy zmianie przełożenia (nie jestem pewien dlaczego, ale raczej za szybko chciałem zmienić i być może doszły do tego zużyte zębatki korby, chociaż nie wiem czy ma to znaczenie).

Widzę jednak, że Giant tego nie stosuje, nawet w rowerach MTB (w załączniku Anthem Advanced Pro). Jest na to jakieś wytłumaczenie? Ograniczanie kosztów, czy te wstawki są jednak zbędne?

Czym można je zastąpić? Do głowy przychodzi mi kawałek dętki owinięty taśmą izolacyjną. Wiem, że dętka zamocowana na trytytki to popularne rozwiązanie, ale chyba na dalszym odcinku rurek - żeby łańcuch nie walił o rurkę, a przy korbie jest mało miejsca i potrzeba czegoś mocnego.

Screenshot 2020-08-14 at 23.25.09.png

Screenshot 2020-08-14 at 22.38.04.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.tme.eu/pl/details/tesa-51608-19/profesjonalne-akcesoria-car-audio/tesa/51608-00001-00/?brutto=1&gclid=Cj0KCQjw7Nj5BRCZARIsABwxDKJkr-ATtyyz4EUXRuYFUmBoD5isRzVZoq427YYVeY53lv3V4mVc_h8aAseCEALw_wcB

Taśma polarowa/welurowa. Polecam zarówno do tego (grubo) jak i pod łańcuch. U jednego pacjenta widziałem również wykorzystanie zwyczajnych trytytek ciasno spiętych jedna obok drugiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe rozwiązanie, nie znałem go. W zasadzie to myślałem, że przy przedniej przerzutce coś takiego nie jest potrzebne, bo już przerzutka ogranicza zakres ruchu łańcucha, ale jak rozumiem jest tam na tyle dużo luzu, że łańcuch i tak może spaść.

Łapacz łańcucha nie pomoże jednak na problem, o którym pisałem. Znalazłem filmik, który to demonstruje, jak również skutki dla ramy.
Wiedząc, że nazywa się to "chain suck" znalazłem kilka rozwiązań (wystarczy wyszukać np. "chain suck frame protect") - są w sprzedaży metalowe płytki, które można przykleić do ramy oraz takie łapacze łańcucha, ale montowane do suportu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...