Skocz do zawartości

[obręcze] Obręcze MTB do gravela


MD11

Rekomendowane odpowiedzi

Rozglądam się za lekkimi kołami do gravela.
Widzę, że DT Swiss oferuje do tego typu zastosowań obręcze o szerokości wewnętrznej 24mm, wysokości 25mm i wadze 565g lub 530g.
Gotowe koła GR 1600 mają po 24 szprychy, dopuszczalną masę zawodnika 130kg i ważą 1811g.
Ale jak wchodzę na strony sprzedawców kół, to widzę, że jako koła do gravela proponują tam również koła na obręczach, które wyglądają na przeznaczone do MTB:

VYTYV, asymetryczna, 23x18.5mm, 28 szprych, 1520g
http://www.wojczal-bike.pl/index.php?route=product/product&path=61_109&product_id=833&sort=rating&order=DESC

albo tutaj na dole DT XR331, 20x18mm, 1551g, 28 szprych, dopuszczalna masa 110kg (jak klikam to link się nie otwiera, więc może to pomyłka?):
https://lemonbike.eu/najlepsze-kola-do-gravela-2020/

Czy w takim razie te obręcze również nadają się do gravela? Dodam, że ważę poniżej 80kg, nie jeżdżę w trudnym terenie i chciałbym założyć opony 38mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Nagiąć... zależy ile. Z doświadczenia osobistego wiem że nabita na 4 daje radę... tyle że jeździły tak kruciutko ze dwa tygodnie - po asfalcie na szosowych szerokich oponach 32c teraz mają rozsądne 2 - 2,5bara ;) i opony CX. Te obręcze to zresztą trochę klasyka w stosunkowo tanich kołach do cyclocrossu. Moje żeby wbić opony CX na ranty - żeby się równo wstrzeliły chwilowo były pod ciśnieniem 5barów. 

Czy mleko czy dętka to bez znaczenia to ciśnienie rozpychające boczne ścianki, w przypadku obręczy ważącej realnie ciut poniżej 380gram czyli o cieniutkich profilach ma znaczenie.

Przy 5barach i jeżdżeniu na nich masz sporą szansę na zniszczenie tych obręczy. Jeżeli te 5 bar to tylko do ułożenia gumy to tyle "statycznie" ta obręcz chwilowo wytrzyma. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, abdesign napisał:

Przy 5barach i jeżdżeniu na nich masz sporą szansę na zniszczenie tych obręczy. Jeżeli te 5 bar to tylko do ułożenia gumy to tyle "statycznie" ta obręcz chwilowo wytrzyma.

Jakoś nigdy mi nie przyszło do głowy że obręcze maja też limit ciśnienia :o. Ja mam Sun Ringle TR25 (tubeless, ale uzywam z  dętkami) i zawsze pompuje conajmniej do 5.5 bar.
Przejechały powyżej 4kkm i nic sie nie dzieje. Chyba będzie trzeba spuścić trochę z tonu. ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weźcie pod uwagę, że tabela max ciśnien od DT przedstawiona powyżej w rzeczywistyości uzależnia max cisnienienie od wielkości założonej gumy (co jest logiczne ze względu na to, że siła (działająca na obręcz) jest proporcjonalna do ciśnienia i powierzchni na którą  ciśnienie oddziaływuje). W przypadku gum typowo gravelowych raczje nikt nie będzie stosował obreczy o szerokości wewnętrznej 25mm a raczej coś pokroju 18-21mm) więc i dopuszczalne ciśnienie znacznie rośnie (6-8bar).

Dla obręczy mtb jak np. XR331 producent podaje ciśnienie dopuszczalne dla najtrudnieiszego przypadku tzn. opony mtb o szerokości max. co można założyć na tą obręcz. Przy węższych oponach ciśnienie to jest proporcjonalnie większe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...