Skocz do zawartości

[napęd] Alivio --> Deore w 8 letnim Scott Aspect


MCC_ZET

Rekomendowane odpowiedzi

Na początek: witam wszystkich!

Mój rower to Scott Aspect z okolic 2011-2012 roku. Prawie wszystko w nim jest stockowe tak jak został dostarczony (wygrany w konkursie).

W skład napędu wchodzą:

Manetka Przednia: Shimano Alivio x3
Manetka Tylna: Shimano Alivio x9
Przerzutka Przednia: Shimano Alivio x3
Przerzutka Tylna: Shimano Deore x9
Kaseta tył: ???
Zębatki przód: ???
Korba: Shimano Alivio
Łańcuch: jakiś noname

Z racji, że zwiększyłem użytkowanie roweru z 2-3 razy do roku po 100-150km na 50km co tydzień z wiekszymi wyjazdami (100+km raz w miesiącu) oraz wieku sprzętu postanowiłem upgradowac rower by przyjemniej się na nim jeździło. 2 tyg temu zrobiona trasa ze Świnoujścia na Hel i 2 dni później do Krynicy Morskiej i Malborka.

Napotykane problemy:
- luzy przedniej przerzutki
- problemy ze zmiana tylnej przerzutki w okolicy 6-8 biegu (już wyczytałem że to prawdopodobnie wina zbyt szerokiego łańcucha ew linek blokujących sie otulinach)
- plastikowe koleczka w tylnej przerzutce sie nie kreca zbyt dobrze mimo ostrego przejechania WD40 i plynem do naczyń

Z manetkami nie ma żadnych problemów (pytanie co będzie jak będę wymieniał linki.

I teraz pomysły na upgrade/naprawę.
1. Wlatuje dedykowany łańcuch Shimano
2 Wlatują linki i otuliny od Shimano
I tu zaczynają się schody:
Komplet grupy to około tysiaka: https://www.cyklomania.pl/shimano-grupa-deore-m6000-3x10rz,id9587.html
a) czy cały komplet wejdzie P&P? w kilku miejscach dostalem info zeby nie ruszać tyłu bo być może trzeba będzie zmieniać koła. Wtedy nie ruszam też manetek.

b) czytając kompedia:
https://www.forumrowerowe.org/topic/221227-kompendium-kompatybilno%C5%9B%C4%87-nap%C4%99d%C3%B3w-1-12s/
https://www.forumrowerowe.org/topic/4766-nap%C4%99d-kompatybilno%C5%9B%C4%87-komponent%C3%B3w/
przód powinien pasować tylko jak wybrać mocowanie TOP/DOWN/SIDE swing oraz linkę przyczepianą "top pull"? W żadnym sklepie nie widzę opcji wyboru.

Czy wymiana samego przodu ma sens? Czy warto zmienić też korbę i przednie tarcze? Jeśli jeśli zostało by mi z 700zł przy wymianie samego przodu to lepiej wskakiwać w wyższą grupę? zmienić coś o czym zapomniałem czy przerzucić w inny rejon (siodełko/spodenki/widelec)?

Z góry dzięki za opinie, jeśli czegoś nie podałem to pytajcie. Fotki też bez problemu mogę powrzucać.

Poniżej zdjęcie mocowania przedniej przerzutki? Który to jest swing?
 

przod2.jpg

Drugi widok.

przod4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl w drugą stronę:

- sprzedaż tego za 1500 zł

- to co dołożyłeś 1100 zł

Masz 2600 zł. Za tą kwotę +/- 200 zł   spokojnie kupisz Kellysa Gate 30 z 2017 z dobrym amortyzatorem, dobrym napędem.

Ewentualnie idź w nówkę, to koszt 3300-3500 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę standardzik, dołóż 2000 i kup nowy. Używany VW za 80k? dołóż 150k i kup nowe BMW.
Pytam o kompatybilność i pomoc w zmianie napędu a nie w wycenie sprzętu który mam czy propozycji wybrania czegoś innego.
Zarówno rama (pozycja na rowerze i jego wymiary) jak i koła mi zaiście odpowiadają. Lubię Scotta (mam też strój i inne akcesoria tej marki) i nie interesuje mnie zmiana ramy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To była tylko propozycja, zyskałbyś sztywne osie i powietrzny amortyzator. O co się rzucasz ? Gdzie miałbyś dołożyć więcej niż planowałeś wydać ? Uwzględniłem podane przez Ciebie kwoty, nic ponad to.

Odpowiadając konkretnie, tak M6000 grupę tam założysz.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba pewnie oprócz linek i pancerzy wymienić kasetę, łańcuch, oraz zerknąć na koronki korby ( szczególnie środkową ) bo może się okazać ( ale nie musi ) , że jedna z nich lub obie ( duża +  środkowa ) jest do wymiany. I zrobić wszystko dobrze, czyli łańcuch hg93 lub kmc x9.73 ( x9 grey )  lub kmc x9.93 ( x9 silver-grey, silver-black ) Przerzutka przednia to albo top swing ( taki jaki był ) od alivio lub deore  pod 9 sp.  lub down swing ( alivio, deore ) ale wtedy trzeba liczyć się z tym, że jesli na rurze podsiodłowej masz bidon to mocowanie przerzutki może wypaść pomiędzy śrubami koszyka co uniemożliwi zamontowanie tam koszyka bidonu. Top swing dużo szybciej łapie luzy od down swinga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie ma już kaset ani przerzutek przednich pod 9sp :< Jest 10tka. Koledzy wyżej mówią ze przód podpasuje.
Nie mam bidonu. Piję najczęściej z plecaczka z rurką więc downswing chyba lepszy. Teraz jest jeszcze mid-swing.

Co do koronki to czy nie lepiej cały mechanizm korbowy zmienić na: https://bike.shimano.com/pl-PL/product/component/deore-m6000/FC-M6000-3.html
Wejdzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MCC_ZET napisał:

Ale nie ma już kaset

https://allegro.pl/kategoria/kasety-lancuchy-wolnobiegi-kasety-251515?bmatch=baseline-product-eyesa2-engag-dict45-spo-1-5-0717&stan=nowe&liczba-rzedow=9

623 oferty nowych

2 godziny temu, MCC_ZET napisał:

...ani przerzutek przednich pod 9sp

https://allegro.pl/oferta/przednia-przerzutka-shimano-alivio-fd-m4000-ts-3x9-7463514258 NOWA M4000

 

 

2 godziny temu, MCC_ZET napisał:

Co do koronki to czy nie lepiej cały mechanizm korbowy zmienić na: https://bike.shimano.com/pl-PL/product/component/deore-m6000/FC-M6000-3.html
Wejdzie?

 

5 godzin temu, MaxCava napisał:

Odpowiadając konkretnie, tak M6000 grupę tam założysz.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się zejściem do 2x10 czy 1x1X natomiast ze względu na to, że jeżdżę zarówno po szlakach nizinnych asfaltowych, piachu jak i górach i pagórkach te przełożenia się przydają. Przy jeździe z sakwami nawet brakuje czegoś poniżej 1-1, a z przedniej trójki być może bym mógł zrezygnowac chociaż zdarza mi się używać więc wolałbym zostać przy 3x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I Ty chcesz miec 3 rz korbę z najw. zębatką 40 z kołem 26? Nie rób sobie tego. 44/32/22 i kaseta 11-32. I po co Ci 10 b ?

Nie masz co z kasą robić to możesz, ale lepiej wydać na widelec lepszy ( amor lub sztywny ) ciuchy czy akcesoria.  W ostateczności zawsze można wydać tak : ( ost reklama )

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca. Po pierwsze nie masz pressfitu, po drugie potrzebujesz łańcuch 10 rzędowy. Sam mam Deore M6000 to ci napiszę:
Suport: SM-BB52
Korba: FC-M6000-3

Łańcuch 10 rzędowy bo wózek przedniej przerzutki jest węższy. Poza tym musisz zdecydować. Deore M6000 ma tylko side-swing przy napędzie 3x i jest to zagwozdka. Możesz kupić starszą przerzutkę M610-B/M611-B (topswing/downswing) i będziesz miał takie samo prowadzenie pancerza albo pójść w M6000. Będziesz musiał wtedy poprowadzić sobie pancerz na trytytkach po dolnej róże ALE polecam to rozwiązanie bo side-swing działa o WIELE lepiej. Zmiana biegów działa prawie tak dobrze i lekko jak w tylnej przerzutce.

Deore polecam zamówić na rowerplus.pl bo zwykle mają najtaniej. Pancerze i linki zamów sobie z allegro osobno, bo w tych paczkach są jakoś 2x drożej. Metr SP41 kosztuje jakieś 8 zł a linka opti-slick to 17 zł ?

 

A w sumie 40 zębów nie będzie mało przy kole 26? Wiesz jakie prędkości wykręcasz? Bo mogą ci się biegi skończyć przy 40 na godzinę.
Tył zostawiasz po staremu?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...