Skocz do zawartości
  • 0

Status znaku P-23


Gość Adam

Pytanie

Od jakiegoś czasu zdarza mi się być zatrzymanym przez innych rowerzystów, którzy twierdzą, że jadę po złej stronie drogi dla rowerów - tzn. jadę w innym kierunku niż powinno się po danej drodze. Probówałem odszukać podstawy prawnej i jednoznacznego określenia tego, co określa kierunek ruchu na drodze dla rowerów ale już od tego kręci mi się w głowie. Pytanie, kilkuczęściowe, jest takie:

a) czy znak P-23 wyznacza kierunek ruchu? W jego opisie dostępnym w internecie nie znalazłem takiej funkcji tego znaku. Pisze się najczęściej coś takiego "Znak P-23 "rower" oznacza drogę lub jej część (pas ruchu) przeznaczoną dla ruchu rowerów jednośladowych." nie wspominając o tym, czy wyznacza on kierunek. Proszę o podanie podstawy prawnej.

b) czy w przypadku, gdy po obu stronach jezdni znajduje się droga dla rowerów, załóżmy że bez P-23, to mam obowiązek korzystać z tych dróg zgodnie z kierunkiem ruchu na jezdni? Tu również zależałoby mi na poznaniu podstawy prawnej.

c) czy w jakikolwiek inny, prawnie umocowany, sposób wyznacza się kierunek ruchu drogi dla rowerów (wiem o znaku F-19 i o "sierżancie" ale oba chyba stosuje się na jezdni a nie na drodze dla rowerów będącej częścią chodnika)?

 

Dzięki za jakiekolwiek wskazówki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Pewnie chodzi Ci o taką sytuację:
https://goo.gl/maps/FSvLjUHhR7ght6Uq9

Są dwie drogi dla rowerów, po jednej i po drugiej stronie drogi.
Sprawdziłem znaki w Google Maps i oprócz znaku zakazu B-9 nie ma innego.
Nie wiem też, czemu znajduje się on po lewej stronie, a nie po prawej?
Teoretycznie obowiązują nas znaki po prawej stronie drogi, ale ile było takich interpretacji, że rowerzysta musiał orientować się w terenie na tyle,
żeby zobaczyć DDR po lewej stronie drogi?
Tutaj drugi początek/koniec drogi i ta sama sytuacja:
https://goo.gl/maps/R6iot6hQrQN9gzNL9
zakaz stoi tylko po lewej.

Cytat

B9 - Znak zakazuje ruchu zarówno na jezdni i poboczu rowerów i wózków rowerowych. Stosowany na drogach o dużym natężeniu ruchu lub dużej dopuszczalnej prędkości stanowiących niebezpieczeństwo dla kierujących rowerami oraz tam, gdzie w pobliżu została wyznaczona droga dla rowerów oznaczona znakiem C-13.

Wychodzi na to, że jazdę po lewej DDR należy uznać za zakazaną, dlatego znak znajduje się po lewej stronie drogi, ale jadąc DDR ten znak rowerzysta ma po prawej, a w pieszej sytuacji po lewej. Ważne tu jest, że jest w obrębie DDR.
Z drugiej strony, wg mnie DDR czy ciąg pieszo rowerowy (C-13 i C-16) nie jest jezdnią, ani poboczem dla rowerów, ale mogę się mylić.

Ja jednak trzymam się zasady, że poruszam się prawą stroną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. W sytuacjach, o których ja myślę, nie zauważyłem nigdzie B-9 ale drogi są dwie, tak jak u Ciebie. Są tam albo poziome "rowerki" P-23 (ale rysowane niezbyt konsekwentnie, poza tym nie wiem czy te znaki prawnie nakazują jakiś kierunek jazdy), albo nic. Rozumiem, że ktoś - tak jak Ty - przyjmuje zasadę poruszania się prawą stroną (traktując ścieżkę rowerową na chodniku trochę jakby była częścią jezdni?), ale póki nie ma podstawy prawnej, to wydaje mi się, że pozostaje to tylko pewną zasadą indywidualną, której przestrzegania nie można wymagać od innych. A co np. w sytuacji, gdy jezdnia jest szeroka, chodniki zatłoczone i nie wiesz, czy po drugiej stronie jest droga dla rowerów? Potencjalnie można w ten sposób łamać prawo (jeśli wymaga ono jazdy po prawej w takiej sytuacji), i ciężko to w praktyce za każdym razem sprawdzać. Dlatego chyba drogi powinny być konsekwentnie i spójnie oznaczane jako jednokierunkowe (B-9 i może jakaś wersja D-3, analogicznie do sytuacji dla samochodów/użytkowników jezdni). Pomocy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Art.  33.  1.  Kierujący  rowerem  jest  obowiązany  korzystać  z  drogi  dla  rowerów lub  pasa  ruchu  dla  rowerów,  jeśli  są  one  wyznaczone  dla  kierunku,  w  którym  się porusza  lub  zamierza  skręcić (...).

Interpretacja, jaką znalazłem kiedyś, mówi, że poruszamy się DDR, jeśli jest ona po prawej stronie drogi dla innych pojazdów, więc nie trzeba szukać drogi „w terenie”. Z drugiej strony, żeby DDR była „wyznaczona dla kierunku, w którym się poruszam” musiałaby być oznaczona znakiem D-3, a z tym w Polsce się nie spotkałem, choć wielokrotnie widziałem B-2 na DDR.

W pierwszym wskazanym przykładzie (z DDR po obu stronach jezdni) „na upartego” traktowałbym obie jako dwukierunkowe, chyba że znaki są ustawione tylko w jednym kierunku. I w tym doszukiwałbym się podstawy prawnej: znaki ustawiane są po prawej stronie jezdni - co do zasady - znaki ustawione po lewej stronie są jedynie uzupełnieniem i obowiązują tylko z tymi z prawej strony.

W drugim przypadku znak B-9 został ustawiony chyba tylko po to, żeby go ustawić; zaczyna się drogą dla pieszych, o czym informuje znak C-16, więc ten zakaz wydaje się zbędny.

Swoją drogą, znakowanie DDR w naszym kraju to temat na jakiś doktorat...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj powtórzyłem jazdę po ścieżce, którą pokazałem w swoim pierwszym poście.
Google Street pokazuje inne znaki niż są w rzeczywistości, a jest jeszcze ciekawiej :).

Z jednej strony ścieżki jest wspomniany znak B-9, ale na drugim końcu ścieżki, dla jej przeciwległej wersji jest już znak B-2.
Trochę brak konsekwencji w stawianiu znaków, ale przynajmniej B-9 powtarza sie kilka razy na jej długości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.08.2020 o 21:55, filozof.r napisał:

żeby DDR była „wyznaczona dla kierunku, w którym się poruszam” musiałaby być oznaczona znakiem D-3, a z tym w Polsce się nie spotkałem

Właśnie wróciłem z Pomorza i tam widziałem znak D-3 na DDR. Było to na drodze między Grzybowem a Kołobrzegiem. Niestety nie udało mi się znaleźć tego na Google Maps. Oto podobny przykład, który wyszukałem w mediach: https://www.zdiz.gdynia.pl/malokacka-ma-nowy-ciag-pieszo-rowerowy/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.08.2020 o 21:55, filozof.r napisał:

„na upartego” traktowałbym obie jako dwukierunkowe, chyba że znaki są ustawione tylko w jednym kierunku. I w tym doszukiwałbym się podstawy prawnej: znaki ustawiane są po prawej stronie jezdni - co do zasady - znaki ustawione po lewej stronie są jedynie uzupełnieniem i obowiązują tylko z tymi z prawej strony

Nie wiem, czy dobrze rozumiem ale czy możliwe jest by ustawienie znaków, tak by widoczne były tylko dla jadących w konkretnym kierunku - może oznaczać nakaz jazdy w danym kierunku? Jeśli tak, to jaka byłaby podstawa prawna takiej interpretacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Fuxi napisał:

Oznaczenie bardzo fajne, tylko co z tego, skoro pieszy ma pierwszeństwo?

Wydaje mi się, że na drodze Grzybowo-Kołobrzeg nie ma tego problemu a też pojawia się D-3, tylko w innej konfiguracji: jakoś tak obok znaku DDR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...