Skocz do zawartości

[napęd] Shimano Deore M5100 - opinie


MikeSkywalker

Rekomendowane odpowiedzi

Odkąd zobaczyłem w sklepie Deorkę M5100 jakoś nie daje mi spokoju :D Cena czyni cuda jak to mówią. Kusi żeby ulepszyć napęd w fullu. Jazda okazjonalna, lokalny teren i jakieś wypady w góry, aktualnie na 1x10 z kasetą 11-42 - czasem brakuje biegu, może dwóch, może więcej. 

Ale w czym rzecz - nie jestem wielkim miłośnikiem przerzutek Shimano. Od jakiegoś czasu używam i chwalę SRAM-a, głównie grupę GX. Podoba mi się "twarda" zmiana biegów, i taki "brak opóźnień" po kliknięciu manetką który w różnych grupach Shimano występuje. 

Ktoś ma już za sobą test bojowy nowej Deorki? Nie ukrywam że grupa M6000 z którą miałem styczność działa całkiem fajnie i mógłbym się na nią przesiąść. Pytanie tylko czy nowa Deorka 11s działa podobnie, to po pierwsze, i po drugie czy nie odczuję negatywnie przesiadki z GX-a w tym właśnie rowerze. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż mogę powiedzieć - dla mnie różni producenci, różna charakterystyka pracy. Stałem się wrogiem przerzutek, sporo jeździłem (i nadal jeżdżę) na singlu ale odkrycie SRAM-a sprawiło że się przeprosiliśmy z biegami. Nie potrafię opisać dokładnie w czym rzecz ale jednak praca jest inna i nie jest to tylko moje zdanie. 

Z Shimano rozstałem się na etapie M770 ale po paru rundkach na M6000 widzę że te napędy działają jednak nieco inaczej. 

@Lawstorant widzę że manetki XT są na forum chwalone. Może to faktycznie jakiś pomysł, jakby to wszystko jakoś mnie nie satysfakcjonowało to zawsze pozostaje zmiana przerzutki na SLX i zejście na kasetę 11-46. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Sabarolus napisał:

czyli omineła Cie dekada w rozwoju napędów Japończyków.

W rozwoju pewnie tak, w użytkowaniu mniej, bo gdzieś w 2015 nastąpił romans ze wspomnianym XT 9sp. Ale dobrze wiedzieć że coś mnie ominęło ;) Oczywiście że pojeżdżę, na czym tylko się da! 

@Lawstorant spotkałem się z opinią że Deorka M4100 to takie Alivio pod przykrywką, stąd obawy że i to 5100 jest słabsze od M6000. Ale jeśli nie to w zupełności mi wystarczy - z lepszą manetką rzecz jasna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I - jak właśnie znalazłem w jakimś artykule to co mignęło mi kiedy pierwszy razy czytałem o tej grupie, przerzutka działa zarówno z 10 jak i 11 rzędową manetką

Cytat

The RD-M4120-SGS and RD-M5120-SGS rear derailleurs are compatible with both 11- and 10-speed cassettes.

The cable pull ratio between 11- and 10-speed Shimano mountain bike groupsets is very similar, meaning that, according to Shimano either of these derailleurs will “work perfectly as an upgrade option for existing shifters on 10- and 11-speed bikes”.

Czyli dla mnie opcja idealna - kupuję przerzutkę teraz, do tego jakąś niedrogą manetkę i korzystam z napędu jaki jest. A na przyszły sezon mogę sobie dokupić wszystko potrzebne do stworzenia 11-tki ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, RafalxM napisał:

skąd to pomówienie ? ;)

 

Piszesz o 1x11 i RD-8025 a ja takiego produktu nie znam, internety też niczego nie podpowiadają. A że jestem posiadaczem XT 1x11 i staram się mniej więcej kojarzyć co się w rowerowym świecie dzieje, to się głowię - coś Ty wymyślił. Pewnie pomyłka i zakładasz po prostu RD-M8000, tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Lawstorant napisał:

Powiem więcej. Przerzutki shimano 10, 11 i 12 są ze sobą kompatybilne.

Czyli, że mając tylną przerzutkę Deore XT -10s mogę teoretycznie kupić sobie kasetę i łańcuch 11s i do tego manetkę 11s i ta Deore XT 10s zadziała na  kasecie 11s, jeśli tylko poradzi sobie z wielkością koronek??? Czy ktoś już próbował takiej kombinacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@cervandes bo to jest przednio tylna przerzutka dodatkowo bez sprecyzowania czy road czy mountain - klepło się koledze spod dużego palca i tyle i zapewne słusznie się domyślasz że to rd-m8000 ;)

@KurczakNorris owszem, próbował, działa, puściłem zestaw rd-m786 z kasetą cs-hg700 bo cholery 11s  mają ograniczenia największej koronki kasety na minimum 40t

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tym co napisałeś @Lawstorant że przerzutki są kompatybilne, mam może dziwną teorię, ale z każdym spojrzeniem na przerzutki M5100 i M6100 na stronie Shimano utwierdzam się w przekonaniu że to ta sama przerzutka :D No aż kusi żeby zamówić sobie dwie i porównać na żywo, chociażby na wadze. W konstrukcji widać różnice dopiero przy M7100, ale ta jest już zauważalnie droższa. 

No śmieszne to, miał być kolejny GX za jakieś 250 zł a okazuje się że w tej cenie jest zestaw M5100 z manetką M6000, który to w dodatku w przyszłości można rozbudować do 12 rzędów ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...