Skocz do zawartości

[Rama ALU] Pęknnięcie - co robić ?


Abihabi87

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Mam pękniętą ramę w okolicach sztycy podsiodłowej, od około 2 tygodni coś stukało podczas jazdy, dopiero dziś odkryłem że to problem w okolicach siodełka bo na stojące nie stuka, potem w garażu zauważyłem pęknięcie od przedniej strony.

Rama Unibike Expert 26 cali MTB hard tail ALU 6061

Rower jest z 2012 roku przejechane około 35 tys km, więc można powiedzieć że jako tako wysłużony jest.

Moja waga to 70 kg.

I teraz pytanie co mogę z tym zrobić ?

1. Przejrzałem sobie ceny ram na popularnym portalu aukcyjnym, ceny zaczynają się od 400 zł.

2. Czytałem gdzieś że ktoś dał ramę do spawania i to dało radę i jeździ już drugi rok, ale czytałem też że spawanie nie wiele da i wkrótce pęknie w tym samym miejscu. Pytanie tez ile taka usługa kosztuje  i czy warto ryzykować ?

 

Co mam z tym zrobić ? Generalnie na dzień dzisiejszy planuje na tym jeździć ale może być to niebezpieczne, choć sztyca jest wsadzona poniżej pęknięcia to mam obawy że podczas jazdy może się złamać i przez to upaść.

Jak odchylam siodełko do tyło to widać że to pracuje i poszerza się szczelina.

 

20200802_211924.thumb.jpg.8feb15b942324060243a50da3961124c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda zdrowia- pęknięcie jest bardzo daleko rozwinięte, jak złamie się podczas jazdy to trudno będzie utrzymać kontrolę i może się bardzo żle skończyć. Rama stara i tania więc mała szkoda. Sztyca jest zauważalnie węższa,, więc nie ma oparcia o ścianki, lecz przy zacisku i "punktowo" na dole, nie warto się bawić za takie pieniądze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również bym nie dramatyzował - dał dłuższą sztycę (w każdym razie taką żeby poniżej pęknięcia znalazło się z 10 cm) dał ramę do kogoś kto spawa aluminium (koszt niewielki, kilkadziesiąt złotych) i jeździł. Kolega ma tak obspawaną podobnie wysłużoną ramę i dalej na niej jeździ. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstępnie przymierzam się do nowej ramy (może jeszcze spróbuje z tym spawaczem, ale wolałbym w to nie iść).

Mam 176 cm

Mam amortyzator z prostą główką sterową, nie tapered

Miski suportu hollowteck II

Czy te poniższe propozycję będą kompatybilne ?

Tu bym brał ramę 19` https://allegro.pl/oferta/rama-ram13-aluminium-kands-energy-26-disc-19-2kolo-8967162436

Tu bym brał ramę 18` https://allegro.pl/oferta/rama-rowerowa-mtb-26-leader-fox-factor-xc-7479149948

 

Jak oceniacie te ramy ? Może warto dopłacić do czegoś lepszego ?

I generalnie będę musiał sztycę wymienić bo obecnie mam 31.9 a teraz wszędzie jest 27,2 cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...