Skocz do zawartości

[przerzutka tylna]XT 8000 - Pęknięty wózek


niuti

Rekomendowane odpowiedzi

czesc,

czy ktoś wie czym jest spowodowana taka dolegliwość. Mianowicie pękł mi wózek wewnętrzny przy zmianie biegów z 10 na 11.

NIe było to pod obciążeniem - w sensie kiedy zrzucałem to nie pedałowałem, zrzuciłem nacisnąłem na pedał i cyk. Haratanie i po sprawie. Nadmienię że stało mi się to 2 raz w ciągu 2 dni.

 

tak to wygląda

cKxNaup.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łańcuch z dobrej strony 'poprzeczki' wózka był założony? Wygląda jakby o nią zaczepił się i 'ale urwał'.

Ewentualnie spinką łańcucha jak była w złą stronę ... przy tak zjechanym kółeczku a chyba obydwu bo drugiego też nic nie widać na fotce.

A tak wogóle to o co darł łańcuch? Zjechany z boku jest. Kółka już tak latały na boki że łańcuch o wózek darł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow, dolne kółeczko już nie ma nawet wypustek, klatka jest przeszorowana, widzę zużytą kasetę. Pokaż więcej zdjęć napędu i czy ta poprzeczka jest też przeszorowana od drugiej strony.

Nie wiem czy to przez rozmazanie, ale jeżeli to łańcuch shimano, to jest źle założony bo nie widać napisów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,wy tu o kozie zamiast o wozie. Pękł wózek dzieki kółeczku ? Łańcuch był dobrze założony , nie wiem narysować jak ? Przeszorowane bo zaczepił , pociągnął i się stało, nie nagrywałem filmiku. Szorowanie od wewnątrz mogło być z tarcia łancucha bo robiłem na tym tripa 50km.

@Lawstorantkierunkowość łańcucha ma tu znaczenie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nic nie wkręciło sie itp. Zostawcie stan napędu przecież to nei przez niego się stało. Nie wiem że tematy poboczne są poruszane, po co ? Jedyne co mi przychodzi do głowy to kółeczko górne jest za blisko kasety i przy zmianie (może wcześniej źle się wyraziłem ale zrzutka z większego blatu na największy czy też z blatu X (nie wiem co tam jest wcześniej) na 46) zakleszczyło się i złamało. Bo to było na zasadzie, zrzutka i depnąłem na pedał khhhrrrrrr i po sprawie.

Choć już zaznaczam, że nie regulowałem wcześniej kółeczka i było tak od dawien dawna i wszystko było ok. Samo sie chyba nie poluzowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stan napędu jest O MATKO BOSKO, jeździł, aż urwał.

ALE: frapuje mnie jedno zdanie z pierwszego postu: DRUGI RAZ. Czyli że co, raz pękł i potem co, wymieniłeś wózek na nowy i po dwóch dniach jest tak wychlastany nowy? A może kleiłeś, spawałeś, kombinowałeś i się znów urwało?

Ja w mojej M8000 GS nie miałem tak zjedzonego kółka ale górne już było w agonii i ciężko było wyregulować napęd. Jestem ciekaw jakim cudem to jeszcze jeździło. Zapewne coś jest krzywe, ale dowiemy się dopiero jak doprowadzisz napęd do przyzwoitego stanu i wrzucisz kilka dodatkowych zdjęć. Z przodu, z tyłu, z boku itp.

 

 

EDIT: bo pisaliśmy w tym samym czasie. OK, wrzucałeś na największe, kaseta to 46 i przy wrzucaniu haratało, znaczy się źle wyregulowana. Po wymianie wózka wyreguluj tak, żeby ząb kółeczka nigdy się nie spotykał z zębem kasety. Jak będzie się stykał to kilka wrzuceń na największą koronkę na kasecie i będziesz miał znów kółeczko zniszczone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ręce załamywać. Następny o napędzie. Tak napęd jeździł, dla mnie był dobry, nic nie przeskakiwało nie zwisało, nie merdało. Jak ktos chce wywalać 300 na kasetę bo mu sie o 0,5mm ząbek wyrobił proszę bardzo. Co do kółeczka ok, zeszło mu sie, po zimie wyglądało lepiej.

Co do reszty pytań. Wymieniłem tę cześć wózka bo miałem w zapasie . Nie rozumiem jak wychlastany ? pisałem że obtarcia wynikają albo z tego jak łańcuch zerwał wózek albo z tego że na tym urwanym wózku zrobiłem jeszcze tripa, wiec myślę, że coś tam sie ocierało jak to elementy ruchome, pokrzywione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestałeś pedałować przed zmianą biegu?

Jedyne co mi przychodzi do głowy to jakieś połączenie tego wszystkiego. Brak pedałowania przy zmianie biegu + góra przerzutki bardzo blisko kasety i może zahaczyła tymi szurikenami i wyrwała. Sam wózek jest z proszkowanego metalu i nie jest wybitnie mocny a w nogach jeszcze z przełożeniem mniejszym niż 1.0 jest ogromna siła (jak na człowieka).

Inaczej to pokaż górne kółeczko. Przy ostrym wyrobieniu jest szansa, że łańcuch spadnie i pójdzie obok i wtedy też mogło narobić złego.

A do napędu mamy zastrzeżenia, bo najprawdopodobniej przyczyną było własnie to zaniedbanie i brak poprawnej regulacji. Nawet ten łańcuch założony w złą stronę może mieć jakieś znaczenie bo wtedy gorzej działa na kasecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Łańcuch założony na lewo. To ma znaczenie dla łatwości przechodzenia przez biegi.
2. Przerzutka SGS - nie polecana do napędu 1xX, inna trajektoria górnego kółeczka, zwłaszcza na kasecie 11-46
3. Zjechane dolne kółko .

Moja obstawa: połączenie wszystkich tych trzech czynników. Dolne kółeczka przerzutek Shimano są profilowane aby przyjąć łańcuch wchodzący pod różnymi kątami, w czym uczestniczy także sam łańcuch ( strona ). Kółeczko zjechane - przestaje spełniać swoją rolę. Zaś samo zjechanie jest powodem długiego wózka. Długi wózek na biegach podjazdowych posiada ogromy wysięg w kierunku korby co powoduje na biegach podjazdowych wchodzenie łańcucha pod dużym kątem na dolne kółeczko przerzutki, co je szybko zjada. Potem to już kwestia czasu aż zużycie spowoduje jakiś problem.

Porada mechanika:

1. Wymienić wewnętrzny wózek
2. Przedłużyć łańcuch, tak aby na biegu 1 ( najmniejsza koronka ) wózek był poziomo
3. Wymienić kółeczka przerzutki, np na takie z Deore RD-M6000-GS
4. Napis na łańcuchu ma być widoczny, łańcuchy shimano są niesymetryczne

Kaseta zaś jest w dobrym stanie. Te aluminiowe koronki w kasetach shimano tak wyglądają po dłuższym jeżdżeniu i zwykle padają pierwsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@uzurpator nie mogę się zgodzić z twierdzeniem o SGS w M8000. To nie jest deore, gdzie SGS i GS to całkowicie inne przerzutki. Wystarczy popatrzyć na zdjęcia gdzie widać, że różnią się tylko długością wózka. Offset pivota pod duże kasety SGS też ma. Te same kółeczka z długimi zębami też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@uzurpator

I tu wychodzi pierwsza dość konstruktywna odpowiedź. Dzięki. Odpowiadając to tak: 

Nie mam pojęcia jak z tym łańcuchem , zobaczę dam znac. Przerzutka - wózek jest GS - chyba, że ktoś przykręcił tam jeden taki drugi taki (rower kupiłem kiedyś jako używkę). 

Nie rozumiem "zjechanie jest powodem długiego wózka." - tzn ? żeby kółeczko działało to ktoś wymienił wózek ? 

Wózek zamówiłem nowy + kółeczka. Z przedłużką łańcucha może być problem bo nie ma jak, ale mam drugi , chyba jest dłuższy o 1 lub 2 ogniwa. Kółeczka jak wcześniej zamówione. 

 

 

Co do zdjęc jak inni tu pisali zrobię , górnego kółeczka, zdjęcia jak pękło to chyba nie ma jak zrobić bo niby jak , mam skleić wózek ? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Lawstorant napisał:

...nie mogę się zgodzić z twierdzeniem o SGS w M8000

Różnica pomiędzy GS a SGS w XT8000 jest taka, że przy tej samej długości wybranego łańcucha, w SGS wózek obróci się o mniejszy kąt, więc I offset kółeczka górnego będzie mniejszy. Efekt może niespecjalnie dramatyczny, ale to jeden z powodów dla których SGS jest do kaset 11-40 zaś GS obskoczy 11-46.

3 godziny temu, cervandes napisał:

twierdzisz, że w SGSie jest bardziej naciągnięty wózek niż w GSie? I czemu ma zakładać gorsze kółka niż XT?

1. W pozycji maksymalnie rozciągniętej - dolne kółko jest bliżej zębatki korby w SGS niż w GS, więc w powrotnej drodze łańcuch wchodzi na dolne kółko pod większym kątem. To powoduje przyśpieszone zużycie łańcucha.
2. Bo 'klasa' kółek nie ma żadnego praktycznego znaczenia.

2 godziny temu, niuti napisał:

Przerzutka - wózek jest GS - chyba, że ktoś przykręcił tam jeden taki drugi taki (rower kupiłem kiedyś jako używkę). 

Ze zdjęcia bardziej pasuje na SGS. Zmierz - odległość pomiędzy osiami kółek przerzutki to ~88mm w GS i
~107 w SGS

2 godziny temu, niuti napisał:

Nie rozumiem "zjechanie jest powodem długiego wózka." - tzn ? żeby kółeczko działało to ktoś wymienił wózek ?  

Zjechanie jest efektem długiego wózka + maksymalnie krótkiego łańcucha, co powoduje efekt który opisałem wyżej. Aby tego uniknąć trzeba użyć dłuższego łańcucha, coby wózek na zębatce 46T nie odginał się tak ekstremalnie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie @Lawstorant @uzurpator

Więc sprawa wygląda tak.

Górne kółeczko nie pękło, nawet zęby ma wypaśne :). Łańcuch rzeczywiście jest źle założony napisy są do środka, moja wina, nie wiedziałem bo cały czas miałem kmc i tam nie ma takich cud.

Źle zmierzyłem :( bo nie doczytałem i zmierzyłem cały wózek jakieś 134mm. Nie mam juz dzś możliwości zmierzyć bo rower mam gdzie indziej niż mieszkam.

Zrobiłem zdjęcia jak chcecie jak wygląda wózek po niby złożeniu 2 części (pękniętej), pozycja wózka na 46t i jakieś tam inne. Jak chcecie mogę wrzucić

 

ps. zakręciłem się i za 1 razem, wózek nie pękł tylko się wygiął cały , też wewnętrzna część. Pękł jak ja go chciałem naprościć :devil::icon_lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nooooo to teraz wszystko się klaruje. To pęknięcie było naprawdę dziwne ale zgięcie to naprawdę typowa sprawa. Te zdjęcia to oczywiście wrzuć to się zobaczy. Jeżeli górne kółko jest w lepszym stanie, to myślę że łańcuch spadł z dolnego i poszło.

Ja po kształcie wycięć dalej obstawiam, że to GS.

Kierunkowość łańcucha shimano to też dla mnie ciekawostka. Teraz mam KMC i wszystko działa tak samo dobrze, ale jak shimano źle złożysz to działa gorzej i hałasuje. Póki co, jedyna różnica na plus jaką zauważyłem, to łańcuch shimano działa ciszej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nie Panowie, wózek nie pękł za 1 razem. Za drugim - znaczy się , inny wózek pękł przy tej samej sytuacji czyli zrzutka na 46. Co do tego czy zablokował się tego nie wiem , trudno stwierdzić w ułamku sekundy, czy coś złapało czy nie zanim sie nie naciśnie i ......ups. Natomiast szukam winy, żeby nowy wózek nie skończył jak 2 pozostałe.

Foty:

https://imgur.com/f8rrwel f8rrwel.jpg

0i3wmSg.jpg

F1o6cXl.jpg

https://imgur.com/f8rrwel kctrCr1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...