Skocz do zawartości

[Za duża rama] Romet Rambler rama 21


adix.m

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Od razu mówię że nie jestem ekspertem w tym temacie więc chciałem was dopytać o kilka rzeczy. Jeżdżę teraz drugi sezon rowerem Romet Rambler z ramą 21 i kołami 27.5. Mam 180 wzrostu i 80 wagi. Kiedy kupowałem rower to myślałem że się obniży siodełko lekko i będzie dobrze, ale jeździ mi się po prostu źle bo czuję że jest za duży. Gościu w sklepie wtedy mówił że jest okej ale chyba niezbyt dobrze jednak mi doradził. 

Chciałem dopytać co lepiej zrobić - wymienić ramę (nie wiem czy samą ramę by się wtedy wymieniało czy koła też trzeba mniejsze, czy jak) na mniejszą czy po prostu sprzedać cały rower i kupić coś innego? Budżet około 1300 jezeli cały rower. 

Proszę o jakieś sensowne porady 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to powtórzę się z ostatniego takiego samego tematu. Jak już nie można kupić roweru pod siebie to lepiej kupić lekko mniejszy niż większy. Człowiek już nie urośnie.

Za 1,3 tyś nie zaszalejesz z nowym rowerem. Kup ramę pod koła 27,5 przełóż wszystkie graty i tyle. Do zrobienia nawet dla laika rowerowego o ile ma jakąś smykałkę do mechaniki i kilka narzędzi rowerowych oraz poczyta w internecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy? Pewnie oczywiste pytanie, ale sorki bo nie za bardzo wiem o co chodzi, więc wkleję specyfikację. Po prostu nie sięgam do ziemi tak na pewniaka przy minimalnym ustawieniu siodełka i jeżdżąc po mieście jest to masakrycznie denerwujące

  • Koła: 27,5
  • Rama: alu 6061
  • Widelec: SR Suntour M3030 27,5”
  • Napęd: 21
  • Manetki tył, przód: Shimano STEF-51 7 speed  / Shimano STEF-51 3 speed
  • Przerzutka tył, przód: Shimano Altus M280 Shimano TX50
  • Mechanizm korbowy: SR Suntour XCC 42 / 34 / 24 170 mm
  • Hamulec tył, przód: Promax TX-123D / Promax TX-123D
  • Opony: Romet 27,5×2,25
  • Obręcze: aluminiowe dwukomorowe
  • Piasta tył, przód: aluminiowa
  • Kaseta / wolnobieg: Shimano TZ21 14-28T 7 speed
  • Kierownica: aluminiowa sztyca: aluminiowa 27,2 mm 300 mm
  • Mostek kierownicy: aluminiowy 90 mm
  • Siodło: Romet
  • Pedały: Feimin FP-804
  • Waga: 14 kg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że jeżeli jesteś w stanie zmieścić się na wysokość - tzn, obniżasz siodło i możesz normalnie pedałować, to drugim objawem za dużego roweru jest za daleko odsunięta kierownica, co możesz skorygować mostkiem - chiński mostek o długości 45mm kosztuje ~30zł.

Różnica wysokości pomiędzy ramą 21" a 18" to tylko 7.5cm, więc powinno się dać ustawić wysokość siodła dla kogoś o wzroście 180cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie chodzi bardziej o wysokość niż odsunięcie od kierownicy, bo z tym problemu nie ma. Na minimalnym ustawieniu siodła sięgam do ziemi połową stopy, co jest bardzo niewygodne, pedałować niby mogę normalnie, ale wsiadanie/zsiadanie oraz zatrzymywanie się np. przy światłach jest nieciekawe, bo nie sięgam do ziemi całymi stopami a jedynie połową

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Nikt jeżdżący trochę na rowerze, przy mniej więcej prawidłowo ustawionej wysokości siodełka, nie sięga do ziemi całą stopą ( nie mówiąc o obu ) na postoju...
To jakieś dziwne przyzwyczajenie rodem z BMX chyba :icon_wink:
Powiem więcej, często widuję osoby, które mają za wysoko ustawione siodełko, lub nawet względnie poprawnie, a nie dotkną ziemi nawet czubkiem buta bez zsiadania z siodełka.
Osobiście nie jestem fanem siodełka wywalonego w kosmos, ale jestem przyzwyczajony, że mogę się podeprzeć powiedzmy palcami stopy bez zsiadania.
Dodam, że też mam 180 cm wzrostu, rower na kołach 27.5", a jeżdżę na ramie zaledwie 17"...
Tobie jednak raczej nie polecam takiego rozmiaru, żebyś nie doznał szoku ;)
Osoby o tym wroście powinny celować w okolice 18 -19", zwłaszcza jeśli rower ma być użytkowany w terenie.
Zapytam z ciekawości : ile masz miejsca w kroku, kiedy stoisz nad ramą :icon_question:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam bym wolał mieć zdrowe kolana, niż opierać sie całą stopą na ziemi siedząc tyłkiem na siodełku. 

Może dobrze Ci doradzono rozmiar, tylko masz mylne pojęcie o prawidłowej pozycji, w tym wysokości siodła. Własnie wysokość siodła ma wpływ na komfort, a przede wszystkim eliminowanie kontuzji kolan, a tej wysokości nie ustawia sie pod powierzchnię styku stopy z podłożem ;) 

Jest jeszcze opcja źle dobranego typu roweru, do preferowanego stylu jazdu... po prostu są ramy, geometrię, które są dla każdego i do każdego typu jazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KrissDeValnor Może masz rację, niekoniecznie z BMX ale z mniejszego roweru... :D Kiedy stoję nad ramą to dotykam ją kroczem. 

Cytat

Osoby o tym wroście powinny celować w okolice 18 -19", zwłaszcza jeśli rower ma być użytkowany w terenie.

W takim razie myślisz, żeby zmieniać ramę?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...