Skocz do zawartości
Mateusz750

[Zębatka tylna] drgania, stuki

Rekomendowane odpowiedzi

Mateusz750

Witam. Od pewnego czasu po zmianie zębatki podczas jazdy słyszę wyraźne stuki. Postawiłem rower na siodełku, zakręciłem korbą i zauważyłem, że zębatka tylna rusza się lekko na boki a razem z nią drga lekko łańcuch i przednia korba. Również słychać lekkie stuki. Co może być przyczyną? Czy wystarczy ją zdjąć i założyć jeszcze raz dobrze dokręcając bo zakładali ją w serwisie i jak widać nie wyszło im to. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Mihau_

Korba raczej nie drży. Jeśli to jakiś tani rower/niskiej klasy koło to przez luzy na bębenku kaseta może falować to dość powszechne zjawisko. "stuki" mogą być efektem złego wyregulowania przerzutki

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• pirania36
      Przez pirania36
      Cześć wszystkim. ;)
      Od niedawna interesuje mnie tematyka rowerowa. Kupiłem używanego elektryka Khalkoff Impulse 2.0 28".
      Rower posiada pojedynczą zębatkę przednią 38T i tylną kasetę CS-HG62-10 10S 11-34.
      Chciałbym zwiększyć przełożenia aby szybciej jeździć. Opony mam przystosowane do 50 km/h.
      I w obecnym stanie przy 40km/h już brakuje mi przełożeń.
      Zastanawiam się nad zmianą przedniej zębatki na około 44T (oczywiście żeby mi się zmieściła w osłonie) i tylnej kasety najlepiej na 9T ale wiem, że to jest bardzo rzadkie więc 10T mnie również zadowoli. Ostatnie przełożenia raczej mniej mnie interesują bo z nich nie korzystam, więc najlepiej gdyby był zestaw przełożeń na szosę.
      Prosiłbym o podesłanie linków do takich kaset. Z góry dziękuję. :)
      Jestem świeży więc proszę o wyrozumiałość. Po mału będę się zagłębiał w tej tematyce.
    • marcinek1992
      Przez marcinek1992
      Witam
      Posiadam rower Cube - LTD CLS PRO z 2012r. I z powodu usterki w napędzie wymieniałem suport już 3 razy, niestety psuje się on szybko. 
      Myślę teraz nad zmianą systemu z Kwadratu- tak wyczytałem, na inny.
      Przeczytałem troche tematów na forum i wiem że są różne rodzaje suportów tzn. Kwadrat (ten co mam teraz) Octalink, i dwa podobne systemy które są teraz najbardziej popularne:
      Hollowtech-technologia próżniowych komór w ramionach korby, które są kute. Dzięki temu są one lżejsze i sztywniejsze
      Hollowtech II- system polegający na zintegrowanie osi suportu z prawym ramieniem korby i wyprowadzenie łożysk na zewnątrz
      I właśnie wydaje mi się że dobrze byłoby wziąć te drugie które są popularne, ale ze zmianą suportu do wymiany pójdzie: Kaseta, korba, łańcuch.
      I teraz pytanie czy przednia przerzutka obsłuży nową korbę na inny system?
      Myślałem nad zakupem tego zestawu:
      Wkład suportu SHIMANO SM-BB52
      https://www.centrumrowerowe.pl/wklad-suportu-shimano-sm-bb52-pd8099/
      Łańcuch:  KMC X9 Grey
      https://www.centrumrowerowe.pl/lancuch-kmc-x9-grey-pd19880/
      Prosiłbym o dobranie korby. Nie wiem czy ta korba będzie kompatybilna?

https://allegro.pl/oferta/korba-shimano-fc-mt210-9rz-44-32-22-175mm-8977808321 
      Kasete mam już 9rz. 

Z góry dziękuje za odpowiedz.
    • Adam2626
      Przez Adam2626
      Cześć,
      W moim Dartmoor Blackbird Intro 2020 urwałem gwint i trzeba wymienić korbę na nową. Chciałem zamówić identyczną jak miałem domyślnie (Suntour Zeron), ale jest wszędzie soldout, więc zacząłem szukać zamienników i znalazłem Suntour Aion.
      I tutaj zaczynają się prolemy, na stronie gdzie znalazłem Aion'a napisane jest, że długość linowego łańcucha to 52, a dla Zeron'a 50mm (patrz załącznik) - czy w takiej sytuacji część będzie pasować do mojego roweru? W internecie znalazłem info, że różnica do 5mm powinna być ok.
      Postanowiłem jeszcze sprawdzić na stronie producenta i tutaj w przypadku długości ramion 175mm, długość łańcucha to 53mm.

Fajnie, gdybby jeszcze ktoś mi potwierdził, czy suport i gwint będzie się zgadzać? W jednym przypadku są łożyska Hollowtech, w drugim BSA

• regit66
      Przez regit66
      Witam
      Posiadam stary rower wheeler buddy 04, na obręczach 26" 3 x7 na wolnobiegu. Ogólnie napęd obecnie nadaje się na śmietnik, i tu moje pytanie czy warto zainwestować trochę grosza, czy szukać nowego. Ogólnie to planuje zakup takich części:
      Manetki : acera stm390 3/9
      Przerzutka tył: alivio-rd-m3100-9rz-sgs
      Łańcuch: shimano-deore-cn-hg53
      Korba: acera-9rz-fc-mt300-44x32x22, myślałem też nad jakąś 2 rzędową.
      suport: SM-BB52 BSA
      Kaseta : shimano-kaseta-hg201-9-rzedow-11-34-acera
      Planowałem dodatkowo wsadzić tu koła 27,5 , wejdą bez problemu.
      wtedy nowe felgi + hamulce tarczowe.
      Co Wy na to czy gra warta świeczki czy nie warto się w to bawić, ogólnie rama jest w bardzo dobrym stanie. 
      Pozdrawiam
    • Mahoj325
      Przez Mahoj325
      Cześć! 
      Taka sytuacja, że wymieniałem łańcuch kilka dni temu. Kupiłem taki jak poprzednio, czyli KMC 10. Jechałem przez ulewę 20km do domu, dużo kałuż, błota. Po powrocie wrzuciłem rower do wanny i umyłem letnią wodą żeby pozbyć się piachu i błota.  Zostawiłem na noc, żeby sobie powoli obciekł. Rano niestety zauważyłem na kasecie i łańcuchu rdzę  i to całkiem sporo. Problem może z dupy, ale co może być przyczyną tego?
      Czemu nagle w ciągu kilku godzin tyle rdzy?
      Jak uniknąć tego na przyszłość?  
      Dołączam zdjęcie już po szorowaniu szczotką. 
      Ponadto zaczął strzelać kiedy zaczynam pedałować. No ale to już może być przez to, ze kaseta też wymaga wymiany...