Skocz do zawartości

[stery] nabicie "zmęczonej" gwiazdki 1-1/8 Ahead


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Żeby nie przedłużać, podsyłam od razu galerię zdjęć https://postimg.cc/gallery/wB375FV

Stery 1-1/8 YST CS558, rower stal rama.

Po tylu latach prawidłowiej pracy zastałem widok (Zdjecie 2) a przecież gwiazdka powinna się lekko chować w rurze. (Albo przy demontażu się poluzowało). Wyjąłem i wydawało się że poprawnie nabiłem na podobnej wysokości gwiazdkę (zdjęcie 3). Po założeniu kierownicy (zdjęcie 4). śruba kapsla podważyła  i gwiazdka się rozpadła - dolna część została w rurze (zdjęcie 5). Złożyłem ja ponownie. Generalnie przed montażem od początku zauważyłem, że blaty dolnej części gwiazdki są w miarę symetryczne, ale mimo chęci non stop nabijałem nierówno, bo jakby ciążyło bardziej po jednej stronie. Stą dkilka razy musiałem ją wybijać. (zdjęcie 6) (zdjęcie 7)

 

Rower mam prawie skończony po renowacji. Musze ten rower zrobić do testów, ale na teraz potrzebuję rzetelnej porady. Wiem, że jest gwiazdka do wymiany, ale póki co chcę to nabić, żeby nie robić takich błędów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli się z tym nie cackac. Przy pierwszym luzie albo po testach roweru i tak wymienić.

Natomiast gwiazdka chyba nie była schowana cała do środka. I to mnie zdziwiło. Ile mm gleboko całą gwiazdka ma się chować w rurze. Bo jak na zdjęciach dokręciłem kapsel i imbus podważył całość i się rozlevialo. Kapsel nie może się opierać o rurę ani o gwiazdkę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu przykrecalem śrubę na kapslu. Dolna część grzybks została w rurze. Górna wyszła ze śrubą i kapslem. Dolna część w rurze była krzywo nabita. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja nie rozumiem, jak od nowości w tym rowerze cała gwiazdka się nie chowała a wręcz lekko wystawała ponad rurę sterową i tyle lat bez kłopotów :woot::ninja::wallbash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem tak:

P1000245.thumb.jpg.8ff331a9076c68812ee888e6e8e30caa.jpg

alcesoria: mlotek gumowy + dwa śrubokrety (mały i duży) + stara piasta (wskazana grunt bez ślizgu). 

P1000244.thumb.JPG.d1f7ead2f5a3dcd030d0638fe1644a09.JPG

wstępnie nabijam dużym śrubokrętem - szerokość rączki ma byc taka aby nie miażdżyć blatów górnej części gwiazdki, a otwór ma być stabilny i sama średnica śrubokrętu mniejsza niż 6mm

P1000246.thumb.JPG.3b96d07b82e6a631a021cdff556acb2b.JPG

gdy idzie krzywo. wstępnie przykrecilem srubę tylko do sprawdzenia czy jest w pionie, i młotkiem i małym śrubokrętem równałem po krzywej stronie. Korygowałem w ten sam sposób blaty dolnej częsci grzybka aby było w miarę równo. 

P1000247.thumb.JPG.1b49a8af546f4c8fc3e33605d843a456.JPG

Po nabiciu nie jest 100% idealnie - blaty górnej części gwiazdki nie są tak symetryczne. Odległość od samego otworu na śrubę do końca rury sterowej wynosi 1cm - czy to nie jest za nisko? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, whiteindian napisał:

śruba kapsla podważyła  i gwiazdka się rozpadła - dolna część została w rurze (zdjęcie 5). Złożyłem ja ponownie.

Cóż, podczas dokręcaniu kapsla śruba ciągnie całą gwiazdkę w górę, jeśli  póki co zlikwiduje to luzy można ją używać i tylko bezpiecznie dokręcać kapsel, nie na siłę? Czy to bezpieczne, czy ją mimo wszystko wymienić szybko? 

P1000250.thumb.JPG.51adb3cf5d5cdc32e98c9b17b24edb8f.JPG

P1000248.thumb.JPG.bb6ed8e30b475b927ee49dd68033c31f.JPG

Proszę o weryfikację czy wianki z kuleczkami mają na dole być odwrotnie w kierunku miski aniżeli na górze, bo tylko tak dociskają całość bardzo dobrze. (tu przed smarowaniem). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, whiteindian napisał:

Proszę o weryfikację czy wianki z kuleczkami mają na dole być odwrotnie w kierunku miski aniżeli na górze, bo tylko tak dociskają całość bardzo dobrze. (tu przed smarowaniem). 

Okej, chyba wszystko gra jak na zdjęciach, choć mam obawy jak z kierunkiem wianka na dole ale po zakręceniu kapsla nie ma żadnych luzów, pięknie rusza się kiero.

P1000254.thumb.JPG.1ffeb1dda486d75f90cfdf1df62f309d.JPG

Stara gwiazdka mimo wszystko podnosi się przy wkręcaniu kapsla, więc sama w sobie w rurze super się nie trzyma, ale przy wkręcaniu śruby jest pewien opór, czuć że raczej jest bezpiecznie. Mimo wszystko jeśli wymienię na nową gwiazdkę, czy należy ją wbić płycej niż 1cm? Bo ze zdjęcia wynika, że obejma mostka jest wyżej ponad koniec rury sterowej, gdzieś ok. 5 mm? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dość że dolna część raz już się rozleciała, więc nie miało prawa wchodzić równo. No tak ale jak to bezpiecznie wybijać, bo wtedy od dołu na pewno ona się dodatkowo skrzywia, chyba jakaś pręt na szerokości rury tam wsadzić i bić. 

11 godzin temu, whiteindian napisał:

obejma mostka jest wyżej ponad koniec rury sterowej, gdzieś ok. 5 mm? 

To też OK? Bo może następnym razem wbić tą gwiazdkę płycej, żeby imbus jeszcze lepiej złapał całość? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Gwiazdkę trzeba wybić dołem - przesunąć ją przez całą długość rury sterowej.

5 mm poniżej górnej krawędzi rury sterowej jest ok. Do skręcenia sterów nie potrzeba dużej siły.

A gwiazdkę kup taką, najprostszą:h ttps://www.rowertour.com/p/63111/bike-hand-gwiazdka-steru-hp-11-254mm?gclid=Cj0KCQjw9b_4BRCMARIsADMUIyratNL57jWbyaKinJaFtFy25Ai9nx0so-V2vUA9wgCy7x8U5aOaAkoaAg68EALw_wcB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nabiłem nową gwiazdkę metodą od @uzurpator i wydaje się być najlepsza, o ile wykorzystamy pręt o wyższej klasie twardości niż standardowe 5.8 Przy próbach dodatkowego korygowania ustawienia gwiazdki, przy pomocy młotka zwykły pręt zbyt łatwo się odgina. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...