Skocz do zawartości

[ulepszenie napędu] Trek 4300 SL


Tuskampa

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

chcę ulepszyć napęd w moim Treku 4300 SL. Przeważnie jeżdżę w terenie miejskim i trochę w leśnym. Kilka lat temu oddałem rower do serwisu, gdzie wymieniono korbę, wkład suportu oraz kasetę. Wtedy jeszcze nie interesowałem się tym, jakie wyposażenie ma mój rower, ale prawdopodobnie przed serwisem było to:

- korba: SR Suntour XCC-T102, 42-34-24 -> wymieniona na Shimano Tourney FC-M131 42-34-24

- suport: na kwadrat, nie znam oznaczenia

- przerzutka przód: Shimano FD-C050

- kaseta: SRAM PG830 11-32, 8 rzędowa -> wymieniona na Shimano Alivio CS-HG51 11-32 8 rzędowa

- przerzutka tył: Shimano Alivio RD-M410

- manetki: Shimano ST-EF50 (Acera/Altus(?))

- łańcuch: Shimano Alivio (?) CN-HG40 -> wymieniłem na KMC X8-93

- rama: 21"

- hamulce: tarczowe, Shimano BR-M465 (x2)

- widelec: Amortyzator RST Gila

- koła: 26" Bontrager

Chciałbym pozostać przy napędzie 3x8, ale rozważam też opcję 3x9. Nie chcę się ograniczać tylko do Shimano, jestem otwarty na sprzęt od SRAM czy SR SunTour.

Przy obecnym napędzie widzę jak łańcuch "pływa" mi na boki (szczególnie dobrze to widać przy przedniej przerzutce). Myślę nad wymianą zestawu korba-przerzutka przód z obecnego 42/34/24 na 42/32/22. To tylko opcja, ale zależy mi na tym, aby mieć możliwość serwisowania tego zestawu, tak abym w razie potrzeby mógł znaleźć w przyszłości korbę 42/32/22 czy 42/34/24.

Na pewno chcę wymienić przerzutkę przednią, ponieważ obecna jest kiepska, trudna w regulacji i zużyta. W zeszłym roku cudem ją wyregulowałem.

Rozważam takie przerzutki jak: Shimano Altus FD-M190, Altus FD-M370, Altus FD-410M, Acera FD-M291, Acera FD-M360, Alivio FD-MC14, Deore FD-M511. Możliwe, że to, co tutaj wypisałem wcale nie jest dobrym wyborem, zdaję też sobie sprawę, że niektóre z tych przerzutek mogą być trudno dostępne. Nie wiem jednak w jakim kierunku iść, bo sporo tu determinuje korba.

Chcę wymienić korbę, ponieważ ta także jest kiepska i wydaje mi się już zużyta, oczywiście razem z nią wymienię suport. Rozważam takie korby: Shimano Altus FC-M311, Acera FC-M361 albo Alivio FC-M430. Tutaj wybór był ograniczony z powodu specyficznej ilości zębów na tarczy.

Zastanawiam się na wymianą manetek, mimo że moje po tylu latach zachowały się dość dobrze - nie mają zbyt wielkich luzów według mnie. Jednak po przeszukaniu Internetu znalazłem informacje, że są to dość podstawowe klamkomanetki i sporo osób skarży się na ich słabe wykonanie/wady konstrukcyjne. Dodatkowo możliwe, że będę musiał je zmienić jeśli zdecyduję się na napęd 3x9.

Przerzutka tylna wydaje mi się być udanym modelem, jednak lata jej eksploatacji spowodowały że kółka latają na wszystkie strony. Możliwe, że zostawię sobie tą przerzutkę i tylko wymienię kółka, ale myślę też o jej wymianie na: Shimano Alivio RD-T4000, Deore RD-M591.

Kaseta też wydaje mi się w porządku, choć możliwe że ją wymienię ze względu na zużycie. Myślicie, że warto pozostać przy tym modelu, czy jednak zmienić?

Łańcucha KMC X8.93 używam od zeszłego sezonu, czyli przejechałem ponad 1200 km a łańcuch już jest wyciągnięty...Na razie mam drugi taki sam w zapasie, ale na przyszłość myślę żeby użyć czegoś wytrzymalszego, może KMC X8.99? Hamulców raczej nie będę zmieniał, jestem z nich zadowolony.

 

Co możecie mi polecić dla zestawu 3x8, czy coś z wymienionych przeze mnie części jest godne uwagi i zainwestowania? Czy jednak kierować się w stronę napędu 3x9, o ile taki w ogóle można zamontować w tym rowerze. Jeśli tak, to co polecacie?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie temat jest szeroki. Nie zależy mi by rower był z epoki, bo i tak od momentu zakupu miał dość podstawowe wyposażenie (może poza tylną przerzutką i oponami).

Tak jak napisałem najbardziej zależy mi na wymianie korby i przerzutki przedniej. Możliwe, że za tym pójdą manetki i kaseta. Tylna przerzutka to opcja - może wystarczy, że zmienię te kółka. Jasne, że kusi mnie żeby kupić wyższą wersję (mam na myśli Deore), jednak czy naprawdę tego potrzebuję? Myślę, że wystarczy mi Alivio.

Nie chcę wymieniać wszystkiego na nowe. Budżet zakładam na 300-400 zł (w porywach do 500).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź i za propozycje, bo dla mnie wydają się bardzo w porządku. Pewnie sam bym nie wpadł na to by użyć przerzutki fd-m737 738. Korba i suport też wyglądają dla mnie na dobre, konkretne propozycje.
Jaka kaseta byłaby odpowiednia, może cs hg201? Jakie manetki do tego?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SoloTM dzięki za propozycje :) Co tak przy okazji uważasz o pakowaniu napędu 3x9 do tego roweru?

Te klamkomanetki st-m750 są dość ciężko dostępne, na olx znalazłem jedne wyglądające dobrze za 200 zł, a drugie porysowane za połowę tej kwoty.

Czy mógłbyś polecić jakieś inne klamkomanetki na 3x9? Rozumiem, że te st-m750 są sprawdzone i byłby to najlepszy wybór, ale z racji tej losowej dostępności, może będę musiał wybrać coś innego.

W dniu 10.07.2020 o 12:05, SoloTM napisał:

Możesz też rozważyć osobno manetki i klamki ( drożej ) i w przyszłości przejść na hamulce hydrauliczne.

Właściwie też jestem na to otwarty (osobno klamki i manetki), a z hamulcami hydraulicznymi mam nie najlepsze doświadczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klamkomanetki używane :

st-m750, 570,571,510,

nowe lub używane :

590,430,4000

3x9 to bdb napęd, manetki chodzą bardzo przyzwoicie ( poza najnowszymi z ostatnich lat altusa,acery ) napędy są relatywnie tanie. 

manetki używane :

sl-m750,751,760,570,571, 580,510,530,

nowe lub używane:

590,430,4000

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

+ łańcuch kmc x9.73 ( nowe oznaczenie x9 silver/grey ) lub x9.93 ( nowe ozn. x9 silver ) Generalnie ok wszystko. Choć wolałbym klamki ( jesli ma byc deore ) bl-m590 - są krótsze. Takie mniej do trekinga. Tu porównanie wizualne.

image.png.090406c837212ebce3546fca50f20c56.png

 

/edit

zapytaj po ile same klamki ( komplet z resztą ma tanio )

https://www.olx.pl/oferta/shimano-bl-m571-deorelx-sl-m571-CID767-IDFrIm4.html#455030c4e4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj, mam dylemat. Te klamki BL-M590 mają faktycznie krótszą dźwignię od M591, natomiast ja mam duże dłonie i dość duże palce, nie będzie mi to przeszkadzać przy tej krótszej klamce? Chcę się też upewnić czy te klamki nadadzą się do moich hamulców tarczowych.

 

We wcześniejszym poście pomyliłem się, bo muszę mieć przerzutkę przednią z obejmą 34.9 mm, więc szukam LX M570, 571, 590, 591, 750 i 751.

Kaseta HG-201 lub HG50-9 z zębatkami 34-11 (chyba że 36-11 też będzie dobre, to wtedy wezmę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaseta 11-32  hg400-9 to chyba najlepszy wybór ( z korbą 44/32/22 ) Nie tracisz na stopniowaniu jak w przypadku 11-34, a szczególnie 11-36. Ponadto Przerzutka tylna pracuje nie w maksymalnym zakresie swoich możliwości, lepiej to znosi. No i kaseta 11-32 jest sporo lżejsza. Jak noga mocna to i 11-28 można zamontować.

Co do klamek to i te krótsze spokojnie 2 palcami obsłużysz i będzie wystarczająca siła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Cześć!

Sporo czasu minęło od kiedy napisałem posta z prośbą o pomoc w doborze zestawu do napędu 3x9.

Bardzo dziękuję za pomoc i cierpliwość dla SoloTM :) Bardzo mi pomogłeś i teraz jestem zadowolony z końcowego efektu.

 

Dlaczego tak długo mi to zajęło? Małym problemem było znalezienie w dobrej cenie korby Acera FC-MT300-3 3x9 175 mm 44x32x22z, którą kupiłem u Czechów na cycology.pl (już niedostępna) razem z wkładem suportu. Później się zorientowałem że taka sama korba ma oznaczenie Alivio FC-MT210-3 i nie było potrzeby szukać koniecznie MT300.

Trochę czasu poświęciłem też na poszukiwanie używanej przerzutki tylnej, manetek i klamek (klamki udało mi się kupić nowe). Dodatkowo napotkałem na problemy przy zakupie kasety i łańcucha...

Potem czekałem na narzędzia, żeby zdemontować stary osprzęt i założyć nowy (pożyczyłem od kolegi te narzędzia).

Ostatecznie wszystko montowałem dopiero w grudniu a regulowałem napęd w styczniu. Przy regulacji miałem kłopot, jak się okazało z powodu manetki od korby - nie zaskakiwała na najwyższy blat.

Niedawno zrobiłem sobie jazdę testową i już nie miałem kłopotu z manetką jak przy regulacji. Ta krótka przejażdżka była bardzo satysfakcjonująca! Napęd pracuje precyzyjnie i cicho, zmiana biegów jest bardzo gładka a jazda po prostu przyjemna.

 

Do pełni szczęścia chyba wymienię siodełko na takie o innym kącie nachylenia, nowe chwyty i błotniki. Oświetlenie mam, choć jeszcze nie zamontowane.

Lista sprzętu jaki zamontowałem:

- korba: Shimano Acera FC-MT300-3 3x9 44/32/22z, hollowtech II (nowa)

- suport: Shimano Alivio SM BB-52 (nowy)

- przerzutka przód: Shimano Deore LX FD-M590 (nowa)

- kaseta: Shimano Alivio CS-HG400-9, 11-32z (nowa)

- przerzutka tył: Shimano Deore XT RD-M750, SGS (używana, stan bdb.)

- manetki: Shimano Deore LX SL-M590 (używane, stan bdb.)

- klamki: Shimano Deore BL-M590 (nowe)

- łańcuch: KMC X9 (X9.93) 114 ogniw, ze spinką (nowy)

- pedały: Ansjs 005, aluminiowe

+ nowe linki

Reszta bez zmian. Za całość zapłaciłem mniej więcej 675-700zł. Wyszło znacznie więcej niż planowałem, ale z dodatkowych wydatków wyszły pedały (bez nich to kwota 590-615 zł) i fakt, że kupowałem w większości nowe części. Mam nadzieję, że przy dbaniu o ten napęd wystarczy mi on na parę lat :)

 

Pozdrawiam!

kolarz wygląda słabo, zdjęcia w dobrej jakości w linku:

https://www.dropbox.com/sh/8kl4e45pzalzofk/AABQVq_JInbEJAJ7FKeN5aC1a?dl=0

Webp.net-resizeimage.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...