Skocz do zawartości

[rower wybór] jaki rower na powrót do jeżdżenia


Sathgart

Rekomendowane odpowiedzi

Hej. Chciałbym wrócić do regularnego jeżdżenia na rowerze. Ile musiałbym przeznaczyć na rower na grupie SLX? Planuję jeździć 3-4 w tygodniu po lasach, żaden bardzo trudny teren. Może nie warto dla mnie dokładać do SLX i deore będzie ok? Oczekuję płynnego działania i małej awaryjności. Czytałem, że MERIDA BIG.NINE 500 LITE to udany rower. 

A może samemu coś złożyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny choc to nie SLX czym w ogóle bym się nie przejmował. Wymieniłbym prawą manetkę na XT i przedni hamulec na co najmniej SLX i tyle. Napęd baaaardzo miekki, na przełożeniu 24/42 to już aż za miękko nawet na alpejskie serpentyny ale najwyżej jak dojedziesz napęd to sobie wymienisz blaty z przodu na większe (niedrogo) - będziesz wiedział czego potrzebujesz. Jak masz w miarę płasko to nawet możesz wywalić przednią przerzutkę i wsadzić blacik 1x. 

Ma fajnie poprowadzoną linkę od przedniej przerzutki - ta prowadzona pod suportem ciężko chodzi i powoduje uszkodzenia manetki. Zresztą nie będziesz musiał jej za często używac.

Jak Cię najdzie na ściganie to wymienisz koła na lżejsze, wywalisz przednią przerzutkę, lżejsza sztyca i zejdziesz do 11,5 kg.

Gdybym miał kupować sztywniaka w średnim budżecie to wybierał bym między Rockriderem XC500 a Meridą.

O składaniu nawet nie myśl - lepiej kupić gotowca i wymienić drobiazgi. 

Edytowane przez wkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pełny napęd Deore 2x10 m6000 będzie dobry. Big Nine 500 lite to dobry rower, jeśli chesz mieć rower typu mtb xc. Kosztuje poniżej 5k pln i za tę kwotę masz także inne ciekawe propozycje (np.kellys gate30/50/70, rockrider xc50/100, unibike flite...).

Składanie jest ciekawe, ale mając do wydania te 4-5k na rower ja wybrałbym coś gotowego i potem, po pewnym czasie i po zrobieniu odpowiednio długiego dystansu wiedziałbym, czy chę coś ulepszyć czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak Gate'a bym odpuścił ze względu na cięższą ramę :( Brałbym Meridę albo RR XC500 https://www.decathlon.pl/rower-mtb-xc-500-29-id_8518393.html. Jeżeli nie góry to napęd 11-50 wystarczy spokojnie a 11,5 kg robi wrażenie ; ) I to zmocnymi, wcale nie lekkimi kołami - jest jeszcze potencjał do odchudzenia; ) Przedni hamulec do wymiany ale amortyzator Reba jest lekki i piekielnie trwały. Obręcze o szerokości wewn. 30mm - na mleku będzie to fajnie płynąć z dobrymi oponami. No i dożywotnia gwarancja na ramę !

Edytowane przez wkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem z tą Meridą jest taki, że nigdzie jej już nie ma ;] Dopiero teraz to zauważyłem. Szkoda.

Kellys GATE 90 też ma dobre opinie, ale kosztuje już 6000 zł i ma XT, których możliwości nawet nie będę miał okazji wykorzystać. 

Edytowane przez Sathgart
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O gate'y można się targować.  I to zaczynając od 4999.

https://www.greenbike.pl/rower-gorski-kellys-gate-90-2019-p-3665.html?gclid=EAIaIQobChMI8oqz-KC76gIVlKkYCh34-w-dEAYYASABEgI86vD_BwE

Najważniejszą rzecz czyli manetkę ma akurat SLX jak chciałeś a między XT a SLX nie zauważysz różnicy w reszcie osprzętu. No i ma kasetę 10-51 - lepszej nie potrzebujesz. Brałbym póki jest bo RR XC500 tylko w rozmiarze M. IIe masz wzrostu ?

Edytowane przez wkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to M w Kellysie będzie super. W Rockriderze nie wiem dlaczego polecają L ale patrząc na tabelkę z geometrią TTH 610mm i mostek 80mm też powinno być M.

Wybierał bym między tymi dwoma. RR będzie o prawie 1 kg lżejszy i ma dożywotnią gwarancję na ramę. I chyba lepszy amortyzator.

Edytowane przez wkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oki, czyli nie warto dla mnie dopłacać za model 2020, bo nawet malowanie wygląda identycznie :D

1/2kg za ciężka waga to dla mnie żaden problem, bo sam mam nadwagę (88kg) więc zrzucę z siebie z 8kg i się wyrówna :D:D

Raczej wezmę tego Kellys, bo ten polecany z Decathlonu jest niedostępny w żadnym rozmiarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kellys gate90 jest w porządku. Ale to dziwne, że nie ma w Deklu RockRidera xc500. Może można go zamówić? Jest o 300pln droższy od Kellysa, ale jest nieco lepszy, ze względu na gwarancję i koła przede wszystkim. Natomiast jeśli mowa o samej przymiarce do RockRidera, czy rozmiar pasuje, to śmiało możesz próbować modele xc50 i xc100, bo rama konstrukcyjnie jest identyczna jak w najdroższym xc500. Wsiąść na RR w Deklu naprawdę warto, mnie samemu dużo to dało. Wybrałem inny rower, ale po długim namyśle, no i trafiła mi się okazja. Jestem z niej bardzo zadowolony (chisel), ale XC100, XC500 zdecydowanie polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jest M:  https://www.decathlon.pl/rower-mtb-xc-500-29-id_8558253.html?snrai_campaign=Rg0OSpb10rjt&snrai_source=&snrai_content=&snrai_id=029cf4f2957b348862f47dbb3ba5771a

Moim zdaniem M jest dobrym rozmiarem patrząc na tabelki ale tabelki to tylko tabelki. Przymierzyć się trzeba - przecież potem latami będzie pasował albo nie !! Niech Ci sprowadzą. 

Amortyzator też jest lepszy w RR bo o 300-400g lżejszy http://www.rowerowawaga.pl/index.php?d=artykul&kat=2&mar=2&art=8429, Reba to 1650. Cały rower to pewnie będzie koło kilograma, może trochę więcej różnicy.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo tamten z zeszłego roku. Sam też możesz pogooglać za cenami :)

Lżejszy, dobry amor, za to Gate 90 ma lepszą (o większej rozpiętości) kasetę 10-51 zamiast 11-50 jak w RR. Sram jest mniej "subtelny" ale działa, zawodowcy na tym jeżdżą i nie płaczą. 

 

Edytowane przez wkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest lżejszy i jest lepszy, ze względu na gwarancję, koła, no i amortyzator. Sram działa dobrze, ich manetki cynglowe są nieco inne od shimano ale dają radę. Żeby przymierzyć, musisz się wybrać do najbliższego sklepu decathlon, bo tylko oni je sprzedają. Nowy RR xc500 jest niebieski i kosztuje 5300 PLN. Moim zdaniem warto dopłacić te 300 i go wziąć zamiast kellysa za 5000 chyba, że dostaniesz dobrą cenę (4000? 4500?) na kellysa lub inny rower o podobnych parametrach.

No i właśnie, jak mówi wkg, kellys ma nieco lepszą kasetę 10-51 na nowym bębenku shimano. Daje ona lepsze stopniowanie i większy zakres w 1x12 niż ta w RR. Ale ja brałbym chyba RR.

Edytowane przez KurczakNorris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma szans przymierzyć się do tego roweru. W promieniu 100km brak tego roweru w sklepach, a na stronie info, że nie dostarczają roweru ze sklepu do sklepu. Tak więc jedynie kupić, złożyć, przymierzyć i ewentualnie odesłać.

Najbliższa możliwa dostawa 14. lipca, więc zgaduję, że nie mają zbyt wielu tych rowerów na stanie.

Edytowane przez Sathgart
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Xc50 i xc100 też nie ma?

Teraz, Sathgart napisał:

Tak więc jedynie kupić, złożyć, przymierzyć i ewentualnie odesłać.

To też jakieś wyjście. Ewentualnie zamówić do najbliższego sklepu i umówić się na przymiarkę. 14 lipca to niedługo. Narodowe święto Francji, w sam raz data dla Dekla:icon_lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, zamówiłem Mkę. Podają, że będzie w piątek.

Tu są rozmiary ram:

Geometria%20XC%2050_100_500_.jpg

tzw. przekrok wychodzi mi 85 cm

Pojawiła się dostępna Lka dzień po moim zamówieniu. Teraz mam dylemat, czy dobrze wybrałem. Jak myślicie? 

Edytowane przez Sathgart
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wkg napisał:

2200- moja w rozmiarze M

No to tyle samo co często polecany na forum Trek X Caliber... 2200g to nie jest mało ale może z drugiej strony wytrzyma więcej niz moja rama Authora ktora ważyła poniżej 1700g i po 10tys km w lekkim terenie , pod moim 72kg tyłkiem, postanowiła pęknąć na podsiodłówce... A jeśli już o wadze mowa to z tego co widzę na forum to rowery z Deca dość mocno odbiegają wagą od tego co podaje producent więc pojawia sie oczywiste pytanie czy ramy z Deca waża tyle co deklaruje producent?

Edytowane przez Alsew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...