Skocz do zawartości
Serower00

[piasta na wolnobieg/kasetę] Szerokość piasty

Rekomendowane odpowiedzi

Serower00

Witam,

nie wiem czy wybrałem dobry dział; składam stary rower, robiąc przy tym przeróbkę ze starego napędu 3x6 na 1x8. Problemy jakie spotkałem:

- Wolnobieg 8rz. okazał się na tyle szeroki, że nie mieści się w tylnych widełkach (stara rama stalowa). Zmierzyłem rozstaw - ok. 12.5cm. Porównałem to z innymi rowerami, bardziej współczesnymi, wyszło mi, że mają około 13,5cm rozstawu. Moje pytanie jest, czy są węższe piasty lub też czy wolnobieg 7rz zmieści się w obecnym układzie? Piasta nie jest najlepszej jakości, gotowy byłbym zmienić ją na inna, na kasetę, tylko ten wymiar, czy mi się to wszystko pomieści?

- Złożyłem póki co napęd 1x6 i mam wrażenie, że jest zła linia łańcucha. Korba to moja przeróbka z korby 3 rzędowej. Zastosowałem podkładki, zostawiłem tylko środkową tarczę. Blat jest trochę bardziej wysunięty niż najniższa koronka na wolnobiegu (dalej od osi symetrii roweru). Czy mogę w tej sytuacji coś poprawić? Czy korby dedykowane pod napędy 1-rzędowe są tak zrobione, że są ulokowane bliżej mufy suportowej? 

Za wszelkie porady z góry dzięki ;) 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Garlock
Napisano (edytowane)
20 minut temu, Serower00 napisał:

Wolnobieg 8rz. okazał się na tyle szeroki, że nie mieści się w tylnych widełkach (stara rama stalowa). Zmierzyłem rozstaw - ok. 12.5cm. Porównałem to z innymi rowerami, bardziej współczesnymi, wyszło mi, że mają około 13,5cm rozstawu

Wolnobieg się nie mieści, czy piasta z wolnobiegiem nie wchodzi? 125 mm to rozstaw w starych rowerach, na piastę do takiej ramy zwykle da się nakręcić 7 biegowy a często i 8 biegowy wolnobieg  i mieści się w ramie (choć przy 8 koronkach bywa ciasno i łańcuch na najmniejszej koronce może trzeć o rurkę tylnego trójkąta).

Rozstaw 135 mm to rozstaw MTB i piasty o takiej długości nie włożysz w ramę z rozstawem 125mm. Współczesne piasty do rowerów szosowych mają długość 130mm i jeśli rama jest stalowa, to można pokusić się o rozgięcie rurek-byle z głową i wiedząc jak to się robi. Tylne haki muszą być do siebie równolegle a koło po włożeniu musi być w osi ramy.

21 minut temu, Serower00 napisał:

Korba to moja przeróbka z korby 3 rzędowej. Zastosowałem podkładki

Gdzie dałeś te podkładki?

Edytowane przez Garlock
  • +1 pomógł 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Serower00

Piasta, koło z założonym wolnobiegiem 8rz wchodzi na styk, ale ostatnia koronka trze o ramę, jest ewidentnie za ciasno. 

Trochę się obawiam tego rozginania, to stary sprzęt.

Co do korby - podładki między korbę, a zębatki. Faktycznie, krótsze kominy byłyby lepsze, jakieś 1-2mm wyjęte.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta