Skocz do zawartości

[Kaseta 16-25 10rz] Jakie są opcje?


Franc

Rekomendowane odpowiedzi

W zakresie b.miękkich biegów (powyżej 23) przeskok co jeden ząbek to raczej nie jest do niczego potrzebne. 23-25 to daje raptem 9% różnicy. Masz ultegrę 6600 (jeszcze do dostania) 16-27 o takim stopniowaniu 16-17-18-19-20-21-22-23-25-27. I nie ma tanio, powiedziałbym 2x tyle co miche... 250-300zł trzeba dać.

I tyle, bierzesz albo miche albo ultegrę, chyba że to campa to wtady nie masz już nic do wyboru poza miche.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeskok z 25 na 27 jest absolutnie niedopuszczalny, bo to ostatnie, najszybsze biegi czyli by to było najgorsze z możliwych miejsc, już bardziej z 16 na 18 bym tolerował, bo przy pierwszych biegach mniej boli.

Nie, to nie będzie normalne zastosowanie, to będzie na "korbie" więc wszystko będzie na odwrót, poza tym, że mocowanie na wielowpust shimano/sram.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego piję:

phaser400_4.jpgphaser1.jpg

A to są stare szkice, tego co chciałbym zrobić, nie uwzględniające opcji drukowania niektórych elementów, co mogę od niedawna robić:

ZPW-ZR-00000-00+07.JPG

ZPW-ZR-00000-00+06.JPG

Założenie jest takie, że pod korbą jest kaseta 16-25 a na wyjściu kaseta 11-28 lub 11-32 co da dość ładną charakterystykę przy dość dużym zakresie przełożeń.

Zastosowanie: wyścigówka x-low na kołach 2x20", FWD, ZOX-klon. Opcja do przekładni (nienarysowana, ale uwzględniona): k-drive.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kombinujesz jak koń pod górę. Do klona ZOXa to robisz przełożenie pierwotne po lewej stronie bomu ( do podniesienia przełożenia, bo koło 20" ) na mid-drive z którego karmisz stronę wtórną tam gdzie w skręto-łańcuchach jest rolka prowadząca. Potem idzie już normalny napęd przerzutkowy na 12 rzędowej kasecie. Będzie lżej I większość części będzie dostępna od ręki. Do ZOXa to nawet igla możesz wsadzić i będzie 500% zakresu.

Swoją drogą - ostatnio znowu ciągnie mnie do poziomek - myślę właśnie o pochylanym triku FWD w typie śp Challenge NME - tzn z zadkiem 10cm nad glebą :)

EDIT: A jeżeli już upierasz się przy tej koncepcji, to opozycyjnie ustawione kasety 11-23 dają 486% zakresu i możesz je kupić od ręki. Podobnie 12-25

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo nie chcę mieć przerzutki (napinacza) przy kole - mam przeświadczenie, że bym zaczepiał piętą za wózek. Wiem, Pająk, który miał twój stary rower nie zaczepiał, ale jest ode mnie o głowę wyższy więc ma dłuższe nogi i może dalej wysunąć suport. Storm (niższy bardzo) zaś musiał mieć przedłużki do osi pedałów, żeby mieć je szerzej bo zaczepiał. Ja jestem gdzieś w środku, ale pewnie musiałbym też coś kombinować. Więc - nie chciałbym mieć długiego, sterczącego napinacza przy kole, nie i już. Wystającego klikboxa też nie chcę mieć.

Najprostszym rozwiązaniem byłoby zamontować albo Rohloffa (nic mu nie wystaje na boki, ale nie stać mnie) albo Pignona (tym bardziej mnie nie stać) i w jednym oraz w drugim przypadku dać napinacz wokół rolki zwrotnej łańcucha powrotnego albo muszę kombinować inaczej co niniejszym czynię :).

Przy kombinacjach są 3 możliwości:

  • zamontuję przerzutkę z kasetą nad bomem lub lekko z lewej, przed główką ramy i będę wychodził z niej drugim łańcuchem na koło - jak bym tego nie modelował, to nie podoba mi się wtedy kształt bomu (kwestia mojego spaczonego gustu).
  • zamontuję przekładnie w suporcie, jednokasetową z przesuwanym blatem - z różnych, mechanicznych względów nie podoba mi się (tak, przemyślałem to)
  • albo zrobię zintegrowaną przekładnię dwukasetową, do której potrzeba kasety 16-25 bo strach dać mniejszy blat niż 16 zębów bo to generuje siły, które niebezpiecznie zbliżają się do max wytrzymałości łańcuchów ze średniej półki. Druga kaseta musi mieć koniec -13-12-11 (the best -14-13-12-11) i wtedy jest całkiem ładny układ z dobrze ustawioną końcówką a i zakres przełożeń wydaje się wystarczający.

Tak czy siak - wyjaśniło mi się, że poza Miche to nie mam co szukać i powinienem się cieszyć bo do tego są przystępne cenowo :).

 

Uzurpator: Baj de łej - zajrzyj do czasu do czasu na forum.poziome.pl, ostatnio był fajny Zlot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Franc napisał:

Bardzo nie chcę mieć przerzutki (napinacza) przy kole - mam przeświadczenie, że bym zaczepiał piętą za wózek.

Za mało kombinujesz ze standardowym sprzętem, za dużo z egzotyką :)

W moim starym rowerze większym problemem było wadzenie kolanem o rolki prowadzące, nie o przerzutkę, tego Twój projekt nie uwzględnia. Jeżeli miałbym dzisiaj robić FWD, to właśnie tam bym się skupił na tym węźle konstrukcyjnym. Ale.

Ile chcesz zakresu przełożeń? Przerzutka Shadow Zee posiada minimalny profil oraz jest schowana za kasetą. Obsługuje 11-36. To daje Ci jakieś 300% zakresu i prawie na pewno nie będziesz wadzić o to nogą. Ale załóżmy, że masz paranoję.

Standardowa linia łańcucha na tylnej piaście 135mm to 47.5mm. Na kole 20" spokojnie możesz zapleść koło niesymetryczne i zrobić z tego 37.5mm - dostajesz od razu 10mm dodatkowej przestrzeni. I jednocześnie wymuszasz przesunięcie rolek prowadzących do 37.5mm, więc w pewien sposób rozwiązujesz problem wadzenia kolanem o te rolki.

Enyhał - rozrysuję to I wrzucę na forum.poziome.pl

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kombinacje są fajne, nawet jeżeli to sztuka dla sztuki. I oczywiście, że wiem, że by się dało, można nawet jakąś kasetę szosową 10rz, przerzutkę ze średnim wózkiem i zaszaleć z Efneo (choć mnie na nią nie stać) z przodu ale i tak chciałbym zrobić eksperyment z przekładnią (bo tak :D )

Mój wątek na temat tej przekładni od strony ideologi: Zintegrowana Przekładnia Wewnętrzna

Jakoś wydaje mi się z projektu (IMK PX), że mogę nie zaczepiać kolanem o górną rolkę - będzie dość wysoko, prawie przy mostku.... Zobaczymy ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...