Skocz do zawartości

[Korba] Bicie korby Shimano Deore T611 48/36/26 175 mm


PenigroX

Rekomendowane odpowiedzi

Witam tak jak w temacie niedawno zauważyłem lekkie bicie korby. Nie widać tego po blatach a konkretnie po samej (obudowie) korby gdzie ustawiając przednią przerzutkę na średni blat a następnie kręcąc korbą widać jak zmienia się położenie korby względem przerzutki. Tak samo jak np niewycentrowane koło lekko bijące. Wkład suportu SHIMANO SM-BB52 . Ma może ktoś jakiś pomysł co może być tego przyczyną?

WhatsApp Image 2020-07-02 at 14.42.25.jpeg

WhatsApp Image 2020-07-02 at 14.42.20.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne, bo korba ma już zintegrowaną oś. Jedyne, co przychodzi mi do głowy, to bicie osłony na łańcuch, jak mówisz "obudowy", która, jeśli ją masz założoną, może być nieco krzywa.

Albo, gorzej, niedostateczna współosiowość w poziomie gwintów w mufie. Wtedy oś korby jest ułożona ukośnie, więc cała korba bije. Ale ja się z takim czymś nie spotkałem.

Czy blaty przy kręceniu korbą kręcą się równo i nie falują, nie biją na boki? Czy odczuwasz/słyszysz problem z ocierającym równomiernie o przednią przerzutkę łańcuchem? Jeśli nie, to dałbym spokój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, KurczakNorris napisał:

Wtedy oś korby jest ułożona ukośnie, więc cała korba bije. Ale ja się z takim czymś nie spotkałem.

No nic dziwnego : ) Żeby korba biła oś musiałaby być krzywa, ukośne położenie osi zaowocowałoby tylko ukośnym położeniem zębatek : ) Blaty by biły gdyby korba nie była splanowana albo gdyby dać podkładki pod część śrub co raczej nie jest możliwe. Chyba, że są krzywe ale nie są bo nie biją :D

Czyli krzywa jest osłona czym bym się zupełnie nie przejmował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, KurczakNorris napisał:

Dziwne, bo korba ma już zintegrowaną oś. Jedyne, co przychodzi mi do głowy, to bicie osłony na łańcuch, jak mówisz "obudowy", która, jeśli ją masz założoną, może być nieco krzywa.

Albo, gorzej, niedostateczna współosiowość w poziomie gwintów w mufie. Wtedy oś korby jest ułożona ukośnie, więc cała korba bije. Ale ja się z takim czymś nie spotkałem.

Czy blaty przy kręceniu korbą kręcą się równo i nie falują, nie biją na boki? Czy odczuwasz/słyszysz problem z ocierającym równomiernie o przednią przerzutkę łańcuchem? Jeśli nie, to dałbym spokój.

Powiem tak mam wrażenie, że w tym rowerze wszystko jest krzywe począwszy że mam tutaj wade fabryczną związaną z mocowaniem tylnego hamulca. Pomijając to jeżeli chodzi o korbe jakiś czas temu wymieniałem blaty środkowy i największy. Ten środkowy wydawał mi się krzywy bo bił mocno na boki aż łańcuch mi spadał na najniższym przełożeniu . Wczoraj wymieniłem ten blat bo wymieniałem również inne części i zauważyłem że właśnie ta korba bije na boki lub (obudowa). Praktycznie nie da się wyregulować tak żeby łańcuch nie ocierał o przednią przerzutkę, ale to może z racji 3 blatów? Pamiętam jedynie tyle, że na samym początku ocieranie łańcucha było mniejsze(występowało tylko na skrajnych przełożeniach  natomiast potem jak wymieniałem np suport w różnych serwisach mam wrażenie że za każdym razem inaczej zakładali podkładki do suportu. Teraz ostatecznie mam 2 od strony korby i 1 z drugiej strony. 

 

Dobra dzięki za podpowiedzi będę się przyglądał tej korbie, ale może rzeczywiście to sama obudowa 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra z racji, że nie chce mi się robić oddzielnego tematu mam jeszcze jeden problem, który jest dla mnie zagadką. Ogólnie jakiś czas temu zaczęło mi coś mocno strzelać mam wrażenie w okolicach korby. Wymieniłem więc łańcuch, kasete, 1 blat korby na którym tylko jeździłem oraz wyczyściłem suport. Myślałem, że przyczyną jest krzywy blat oraz wyciągnięty łańcuch obijający o przedni wózek przerzutki natomiast okazuje się że nie. Nadal strzela tak samo nawet przy minimalnym zakręceniu korbą. Jedyne co przychodzi mi namyśl to lekko uszkodzona jedna strona wkładu suportu ale czy to byłoby tego przyczyną?

 

https://zapodaj.net/3f65294ff7277.jpg.html

https://megawrzuta.pl/download/8d03010ea42bbc5917dd86951f4380cc.html - Tutaj link do filmiku podczas jazdy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, SoloTM napisał:

Rower stoi. Stań w pedałach i naciskaj raz lewą raz prawą nogą w pedał. Obróć korbę i znowu. Naciskaj delikatnie i coraz mocniej i nasłuchuj. Trzaski te same ?

Mam wrażenie, że słyszę lekkie pojedyńcze chrobotanie po stronie korby przy nacisku. Dziwne jest że podnosząc rower i kręcąc pedałami nic nie słychać. No chyba to nie pedały?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, SoloTM napisał:

Złap tylne koło ( za oponę )  i poruszaj nim na boki. Delikatnie i trochę mocniej, ale nie gwałtownie. Przekręć koło o 90 stopni i znowu. O 90 stopni i znowu. Cisza ?

Wymieniałem kulki w piastach itp więc to niemożliwe że koło 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to coś z suportem/ mufą. Masz może suport na kwadrat jakiś ? Możesz wkręcić z prawej strony i zobaczyć z lewej czy równo wchodzi ( wszedł ) Mam na myśli współosiowość gwintów w mufie.  Jak jest krzywo z jednej strony to swoje miski wkręcisz ale naprężenia będą ( na miskę - łożysko ). Ciężko powiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, SoloTM napisał:

No to coś z suportem/ mufą. Masz może suport na kwadrat jakiś ? Możesz wkręcić z prawej strony i zobaczyć z lewej czy równo wchodzi ( wszedł ) Mam na myśli współosiowość gwintów w mufie.  Jak jest krzywo z jednej strony to swoje miski wkręcisz ale naprężenia będą ( na miskę - łożysko ). Ciężko powiedzieć.

Niestety nie posiadam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ponawiam pytanie czy ma ktoś jeszcze jakieś propozycje co to może być bo wymieniłem ten suport i dalej jest to samo.Dźwięk jakby coś ocierało im mocniej pedałuje tym bardziej słychać. Łańcuch nowy wkład suportu nowy więc nie ma mowy o ocieraniu łańcucha o przednią przerzutkę. Odnośnie korby nie wiem jakim cudem, ale widać lekkie bicie natomiast sama ''obudowa'' korby ma mocne bicie. Ktoś coś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykręć pedały, posmaruj gwinty odrobiną smaru stałego, wkręć.

Odkręć korbę, wyczyść wielowypusty, skasuj luz za pomocą przyrządu Shimano TL-FC16, dokręć równomiernie zgodnie z instrukcją (naprzemiennie dokręcać dwie śruby). Zanim cokolwiek dokręcisz, sprawdź czy gwint nie jest wyrobiony. Instrukcje obsługi są na stronie Shimano, co 100 km zaleca się kontrolę dokręcenia korby Hollowtech.

Nie ma prawa tak być, to co wrzuciłeś na filmie to musi być błąd montażu. Nie wierzę w winę ramy, ale wszystko się zdarza ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, c1ach napisał:

Wykręć pedały, posmaruj gwinty odrobiną smaru stałego, wkręć.

Odkręć korbę, wyczyść wielowypusty, skasuj luz za pomocą przyrządu Shimano TL-FC16, dokręć równomiernie zgodnie z instrukcją (naprzemiennie dokręcać dwie śruby). Zanim cokolwiek dokręcisz, sprawdź czy gwint nie jest wyrobiony. Instrukcje obsługi są na stronie Shimano, co 100 km zaleca się kontrolę dokręcenia korby Hollowtech.

Nie ma prawa tak być, to co wrzuciłeś na filmie to musi być błąd montażu. Nie wierzę w winę ramy, ale wszystko się zdarza ;)

Korbę czyściłem wiele razy psikałem na śruby wd itp. Poprzedni suport który rzekomo był przyczyną też rozbierałem 3 razy itp po czym kupiłem nowy i okazuję się że to samo. Pozostają rzeczywiście pedały jutro sprawdzę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze dłuższej wyprawy nie zrobiłem, ale te dźwięki to prawdopodobnie pedały.... a ja pół roweru wymieniłem. Jeden pedał lekko się odkręcił natomiast drugi do końca musiałem odkręcać praktycznie całą siłą (coś z gwintem jest nie tak). Wyczyściłem wszystko i jak na razie po krótkiej jeździe nie dostrzegłem tych dźwięków. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...