Skocz do zawartości

[składanie Gravel] czy coś z MTB 29er da się przeszczepić?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chodzi mi w głowie złożenie sobie gravela. Wstępnie taki plan się urodził żeby samemu złożyć (bo lubię składać rowery) wykorzystując trochę części które mam. Mam całego 29er MTB i zastanawiam się czy coś z niego jestem w stanie przełożyć?

Ramę, kierownicę, klamkomanetki z hamulcami na pewno bym chciał kupić.

Pytanie pierwsze do kół. Posiadam takie koła do MTB

https://daveo.pl/kola_dt_350_spdt_xm401_29ercomp_race-604i

Przód os 15, tył qr. Czy jestem w stanie je przystosować do jakiejś ramy Gravel?

Jeśli się da to czy mogę zostawić kasetę MTB 11s 11-42 lub 11-50 i np przerzutkę XT i porzenić jakoś z klamkomanetki?

Czy korba MTB XT teraz mam jedno rzędowa (stare XT 770 przerobione na 1x) też by podeszła do jakiejś ramy?

Jakie mogę napotkać jeszcze problemy?

Edytowane przez shiler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do piast dt masz dostępne endcap'y więc przerobisz bez problemu na co tylko chcesz.

Podejrzewam, że hamulce też mogą zostać (o ile standard mocowania się zgadza).

Na 99% przerzutki mtb 11s są niekompatybilne z klamkami szosowymi/gravelowymi (kompatybilne były bodajże do 9s, bez dyna sys)

Nie ma przerzutki szosowej/gravelowej, która ogarnie 11-50, 11-42 może być ale zostaje tylko grx (jeśli ma być shimano a nie np. sram)

Korba, jeśli nie będzie haczyć o tylny trójkąt może zostać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.06.2020 o 18:55, Mihau_ napisał:

11-42 może być ale zostaje tylko grx

A czy ten grx 11-42 to ma kasetę grx czy korzysta z kaset MTB? Zastanawiam się czy jak mam bębenek MTB to muszę go zmienić na szosowy?

 

W dniu 28.06.2020 o 22:56, KSikorski napisał:

Ja bym kupił baranka, dwie klamkomanetki hydrauliczne, tanpana, wąskie opony i sztywny widelec. Resztę wraz z ramą bym zostawił :-D

Takiego dziwadła to chyba nie chciałbym robić. To już wolę sztywny wideł i prosta kiera z cienkimi oponami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, shiler napisał:

A czy ten grx 11-42 to ma kasetę grx czy korzysta z kaset MTB? Zastanawiam się czy jak mam bębenek MTB to muszę go zmienić na szosowy?.

11-42 to kaseta MTB (CS-M8000), więc nie musisz zmieniać. Jakbyś chciał włozyć kasetę szosową, to się nie zmieści. 

GRX to taki mix, Deore z Ultegrą. Niekompatybilny ;). Sam mam GRX z kasetą11-42 i probuje (na razie bezskutecznie) zmienić na Ultegre 11-28,.Niestety chyba będzie potrzebne nowe koło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, JWO napisał:

11-42 to kaseta MTB (CS-M8000), więc nie musisz zmieniać. Jakbyś chciał włozyć kasetę szosową, to się nie zmieści. 

GRX to taki mix, Deore z Ultegrą. Niekompatybilny ;). Sam mam GRX z kasetą11-42 i probuje (na razie bezskutecznie) zmienić na Ultegre 11-28,.Niestety chyba będzie potrzebne nowe koło.

1. Bierzesz bębenek do lapy i idziesz do tokarza, który za kilkanaście złotych zdejmie 1,85mm materiału "z oporu" żeby można było mocniej wsunac kasetę. 

2. 1,85mm możesz też zdjąć z pająka kasety ale z bebenka zrobisz to tylko raz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Mihau_ napisał:

1. Bierzesz bębenek do lapy i idziesz do tokarza, który za kilkanaście złotych zdejmie 1,85mm materiału "z oporu" żeby można było mocniej wsunac kasetę. 

Próbowałem dokupić szosowy bębenek, ale chyba nie ma do mojej piasty. A ponieważ kupiłem drugi taki sam, więc moze posukam tokarza, czy raczej frezera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, shiler napisał:

Ten grx z kaseta 11-42 to tylko 1x? Przy 2x już takiej kasety nie obsłuży?

Jakbyś mnie zapytał pół roku temu, to bym wiedział ;). O ile pamietam to „ten grx” (mowa o tylnej przerzutce?) obsłuży. Ta grupa GRX to totalny niekompatybilny mix, bardziej komercyjny niż techniczny. Zanim kupisz napisz co, tu Ci pomogą. Przynajmniej mnie pomogli :). Tak patrząc na koszty to ja mając chińsko-amerykański standard hamulca, mogłem zaoszczędzić kasę na lewej klamkomanetce. Przedniej przerzutki nie mam, bez tylnego hamulca można się obejść ;)
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do napędu to coś się tam klaruje, ale problem jest z ramą.

Z używek praktycznie nie ma nic nigdzie dostępne w rozmiarze takim jak dla mnie (L-XL, 56-58).

Z nowych tanich ram to tylko:

ACCENT FURIOUS - samą ramę za 700 zł idzie dorwać (1300 z widelcem) więc cena ok. Brak sztywnych osi. Z jakimś innym widelcem ze sztywną osią to tylko z tyłu by nie było. Co w sumie dla mnie ok, bo jak bym chciał przyczepkę z dzieciakami podpiąć to nie będzie problemu. Minusem jest mocowanie tarcz na postmount.

Octane OneG GRIDD - cena trochę wyższa. Sztywne osie. Wygląd dla mnie na +. Minusem jest mocowanie tarcz na postmount.

NS RAG+ - wygląd super, cena najwyższa. Sztywne osie. Tarcze flat mount czyli +. Ale największy minus to brak możliwości założenia przedniej przerzutki.

Jeszcze jakieś inne propozycje do 2 tyś?

Edytowane przez shiler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Siodło i pedały zostają.

Możliwe, że koła będą mogły zostać, ale to zależy od ramy. Nie do każdej się uda dopasować.

Reszta na sell.

Szosowej grupy, czy grxa nie pogodzisz z napędem mtb.

Z ram do 2000 to szukaj stalowych. Octane Kode u nas albo u brytoli.

Nie kupuj alu ramy. Na tym się nie da jeździć.

Poza tym nie ma najmniejszego sensu dopłacać do grx.

Kupuj kompletną tiagrę z kompaktową korbą i kasetą 34-11.

Chodzi perfekcyjnie. A heble tylko na linkach. Najlepsze to trp spyre C.

 

Aktualnie klamkomanetki hydro są drogie i szybko się sypią. Upierdliwy serwis.

To co masz do przełożenia, to nie masz nic w zasadzie. Bardziej opłaca się kupić cały rower.

Chyba, że jesteś na tyle świadom czego chcesz konkretnie, że wolisz sam składać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stanęło na to że jednak kupiłem używkę, bo koszty budowy były za duże. Muszę ją jeszcze dopasować pod siebie. 

2 godziny temu, Mihau_ napisał:

tiagra 4700 ma wspólne kasety z deore

I tu pytanie o napęd. Bo już mi się zakręciło. Czy kasety 10rz. MTB i szosowe są ze sobą kompatybilne?

Mam za twardy napęd i chciałem wrzucić kasetę 11-36 (teraz mam 11-25). Ale mam przerzutkę z krótkim wózkiem. Więc na szybko to chyba założę przedłużkę (adapter) do haka przerzutki. 

Tylko czy kasety wszystkie 10rz Shimano są ze sobą kompatybilne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...