Skocz do zawartości

[kupno roweru] jak zrobić umowę kupna sprzedaży na odległość


Rekomendowane odpowiedzi

Siema trafilem super okazję na rower gravel tylko sprzedawca nie ma do niego dokumentów. Moje pytania:

1. Czy jeśli wystawi ten rower na allegro to to działa tak samo jakbym zawarł umowę kupna sprzedaży na odległość? 

2. Sprzedający mowi ze nie ma problemu z pisaniem umowy na miejscu (tylko że mam za daleko). Czy coś mi grozi jeśli okaże się że ten rower jest kradziony i mam umowę kupna sprzedaży? 

3. Czy coś mi grozi jeśli jeśli okaże się że rower jest kradziony a kupiłem go przez allegro? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Kupujący ponosi  odpowiedzialność nie za to, że kupił rzecz kradzioną tylko za to, że powinien i mógł przypuszczać z towarzyszących zawarciu umowy okoliczności, że rzecz została nabyta w drodze czynu zabronionego. Okolicznością z której można wnioskować o pochodzeniu rzeczy jest cena oraz stan rzeczy (wiek, ślady używania lub przeciwnie - ich całkowity brak, a nawet pozostawanie rzeczy w opakowaniu fabrycznym, co wskazuje na pochodzenie z kradzieży ze sklepu bądź hurtowni – jeśli cena sprzedaży istotnie odbiega od cen sklepowych). Okoliczności, o których mowa, mogą dotyczyć także osoby, od której sprawca otrzymał rzecz, a więc na przykład wiedzy sprawcy o jej uprzedniej karalności, wiedzy, czy popełniała ona w przeszłości przestępstwa, w wypadku kiedy sprawca nie zna tej osoby - jej wyglądu czy też miejsce zawarcia umowy (nietypowe miejsce, pora nocna wydania rzeczy).

Na pochodzenie rzeczy z czynu zabronionego może również wskazywać zaoferowanie znacznej ilości rzeczy w sytuacji, kiedy wiadome jest, że zbywca nie prowadzi działalności gospodarczej (wyrok SN z 12 czerwca 1984 r., IV KR 116/84, OSNPG 1984, nr 12, poz. 110).

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że to jest rower wystawiony za 3600 gdzie nowy kosztował 7000 w 2018 a dzisiaj nowy na allegro kosztuje 5500. Więc cena nie jest jakaś podejrzana chyba. Tylko nie ma dokumentów. 

Mam jeszcze dowodyyz rozmów na massengerze oraz konto na fb oraz ogłoszenie na giełdzie fb 

4 minuty temu, MaxCava napisał:

@kombiii chyba trzeba było by poszukać wyroków sądowych bo wydaje mi się ( z tego co pamiętam ), że umowa z nr seryjnymi już nie robi z Ciebie pasera. Nie jestem pewien, ale jak kupowałem używkę tak się zabezpieczyłem wg. porad.

Jak zrobic aby umowa zawarta przez allegro była z numerami seryjnymi? Wystarczy że sprzedawca da zdj numerów? Czy jak 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, kombiii napisał:

 (wyrok SN z 12 czerwca 1984 r., IV KR 116/84, OSNPG 1984, nr 12, poz. 110).

No ok, idąc tym tokiem myślenia masz umowę, cena nie odbiega od rynkowej = jesteś czysty.

Ale fakt faktem, że jak się okaże kradziony, to będziesz zwolniony z odp. ale rower stracisz.

 

Teraz, mati12358 napisał:

Jak zrobic aby umowa zawarta przez allegro była z numerami seryjnymi?

Nie wiem, nie pomogę Ci, ja bym przez notariusz spisał mowę gdybym kupował na odległość rower i wydawało mi się to podejrzane.

A skoro założyłeś tu temat, to jet to dla Ciebie podejrzane, nawet nazwałeś to super okazją. A patrząc na ceny nowe - używane to 5500 a 3600 zł to jest dobra oferta, jeśli mówimy o 2 letnim rowerze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5500za nowy a 3600 używany. Stracę rower ale jak wtedy się starać o zwrot pieniędzy? Pisać do allegro że kupiłem skradziony rower? Co w takiej sytuacji. Nie wydaje mi się aby był kradziony. Sprzedawca ponoć ma umowę kupna sprzedaży z poprzednim właścicielem ale kto wie czy tam są prawdziwe dane 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raz masz wątpliwości, co do oferty, po chwili nie wydaje Ci się, by rower był kradziony. :D

Jeżeli chodzi o program ochrony kupujących, obejmuje on tylko sytuację, gdy towaru w ogóle nie otrzymasz. Szukaj innej oferty, jeżeli obecna ma narazić Cię, w Twoim mniemaniu, na nieprzyjemności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Art. 169. [Nabycie ruchomości od nieuprawnionego]
§ 1. Jeżeli osoba nieuprawniona do rozporządzania rzeczą ruchomą zbywa rzecz i wydaje ją nabywcy, nabywca uzyskuje własność z chwilą objęcia rzeczy w posiadanie, chyba że działa w złej wierze.
§ 2. Jednakże gdy rzecz zgubiona, skradziona lub w inny sposób utracona przez właściciela zostaje zbyta przed upływem lat trzech od chwili jej zgubienia, skradzenia lub utraty, nabywca może uzyskać własność dopiero z upływem powyższego trzyletniego terminu. (...)

taki artykuł znalazłem. czyli po 3 latach od skradzenia nic mi nikt nie zrobi hah

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie myl pojęć z zakresu prawa cywilnego z prawem karnym. Paserstwo, w tym nieumyślne, jest przestępstwem określonym w art. 291 i 292 kodeksu karnego. Jeżeli na podstawie okoliczności towarzyszących (np. wyjątkowo okazyjna cena, brak dokumentów) mogłeś przypuszczać, że rzecz pochodzi z czynu zabronionego, oczywiscie tracisz tower plus ponosisz odpowiedzialność karną. Sam fakt spisania umowy niczego tu nie zmienia. Czy nie wydaje się podejrzane, że sprzedający nie posiada dokumentacji na niemal nowy, wartościowy rower? I że sprzedaje go w tak okazyjnej cenie? 

Możliwość zasiedzenia rzeczy ruchomej w tym przypadku nie wchodzi w grę. Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 18 maja 2000 r. (III CKN 802/98) wskazał, że „w dobrej wierze jest taki samoistny posiadacz rzeczy ruchomej, który wszedł w jej posiadanie nie tylko będąc przekonanym o nabyciu własności rzeczy ruchomej od osoby uprawnionej, ale nadto jeszcze gdy takie jego przekonanie było zarazem usprawiedliwione konkretnymi okolicznościami. Oznacza to, że dobrą wiarę samoistnego posiadacza wyłącza niedołożenie przezeń należytej staranności w celu zbadania, czy zbywca jest rzeczywiście osobą uprawnioną do rozporządzania zbywaną rzeczą.”.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sprzedający podaje odnośnie okoliczności zakupu roweru? Jeśli kupił a dokumentację gdzieś zapodział, może wygenerować ze swojego rachunku potwierdzenie transakcji kartą lub przelewu, bo pewnie nie placił za rower gotówką. To już by było coś konkretnego i miałbyś pewność. Gorzej jeżeli on też kupił go okazyjnie, bez papierów.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, mati12358 napisał:

Sprzedawca powiedzial że uda się z rowerem na policję i nagra cały proces sprawdzania roweru. Ciekawe czy mu pozwolą

Jeśli to zrobi ( a szczerze wątpie ) to wyjątkowo mu zależy na sprzedaży. Z reguły "utrudniajacych" zakup/sprzedaż unikają cierpliwie czekając na tego co nie sprawia kłopotu. Tak samo ja bym zrobił, szkoda by mi było czasu na odwiedzanie posterunków i to jeszcze w czasach pnademii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...