Skocz do zawartości

[korba Sram RED DUB] klucz imbusowy 8 mm do jej odkręcenia


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Wczoraj przy zdjętym łańcuchu zdiagnozowałem trzeszczący piasek między korbą a suportem. Chciałem to wyczyścić i z pozoru prosta czynność odkręcenia ramienia korby spowodowała u mnie... eh. Po prostu myślałem, że albo złamię klucz, albo ramę korby. Korba była montowana na smarze, dokręcona momentem 54Nm tak jak zaleca producent. Przejechałem na niej ok 500 km. 

Próbując ją odkręcić założyłem klucz tak, żeby sobie zrobić dźwignię razem z korbą - tak jak pokazuje to większość filmików instruktażowych na youtube. Za nic nie szło ruszyć tej śruby.

Moje pytanie jest takie, czy moglibyście mi polecić jakiś lepszy/specjalistyczny klucz (też bardziej sztywny) do odkręcania tego typu śrub? Podobne problemy są też przy odkręcaniu śrub 8 mm przy pedałach. Zawsze się przy tym namorduję co niemiara.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzyj kanał na Youtubie Hambiniego. A potem kup korbę schimano. ;)

Kup sobie zamrażacz w spreju w samochodowym. Śruba zmniejszy średnicę i puści.

Przy pedałach nie ma prawa się nic zapiekać. Wkręcasz pedał z czuciem nie za mocno, gwinty tawotem posmarowane. Jeśli jeździsz w mokrym 2x na sezon KAŻDĄ śrubę odkręcasz, smarujesz. Inaczej może być słabo.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MikeSkywalker: zastanawiałem się nad nim, albo nad tym:

https://www.centrumrowerowe.pl/klucz-park-tool-ccw-5-pd2521/?v_Id=9899

nie wiem który byłby lepszy. CCW-5 na pewno miałby większa sztywność, ale ciężko z jego dostępnością (na jutro, w normalnej cenie ;-)).

Jest też podobny klucz od Bike Hand YC-215 (za połowę tej ceny), ale też go praktycznie nigdzie nie ma.

Mam korbę shimano XT i jej montaż i demontaż (kasowanie luzu) to faktycznie prościzna i sama przyjemność - bez żadnego siłowania się.

Chociaż w tym przypadku problem po części wynika ze słabych narzędzi - bo klucz chyba nie powinien się uginać o ponad pół centymetra na takiej małej dźwigni (nowe klucze NEO).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zapieczone najlepsza jest nasadka i impakt elektryczny lub pneumatyczny. Przy braku impakta to nasadka na jakiś uchwyt i perswazja siłą bezpośrednią w postaci młotka. 

Utwardzane klucze są sprężyste, HEX 8 mm to nie jest jakiś mega duży rozmiar, "ponad pół centymetra" to normalne ugięcie klucza o długości około 15 cm.
ParkTool czy PRO też się będą uginać, to co je rożni od NEO to rękojeść ... no i cena. Płacenie 40 ziko za "specjalistyczny rowerowy HEX 8 mm" to takie no że tak powiem chłostanie swojej kieszeni.
Za około 100 zł kupisz np zestaw  9`ciu hex`ów BAHCO i nikt mnie nie przekona że jako klucze są gorsze od ParkTool`a ;)  .
NEO to nie jest zła marka, to solidny średniak, którym da się zrobić bardzo dużo. Dla średnio zaawansowanego użytkownika "bardziej renomowane" sprzęty od NEO różnią się w większości przypadków tylko ceną.   
 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o specjalistyczne klucze tylko właśnie rękojeść - zwyczajnie wygodniej używa się takich kluczy.

Gdyby Neo czy jakiś Dexter albo inny Magnusson - czyli właśnie te solidne średniaki występowało w wersji z rączką to byłyby tanie i wystarczające. Rączka się przydaje głównie przy pedałach gdzie łatwiej się pracuje krótszym kluczem który można mocniej złapać.

W domowym warsztacie większość kluczy mam właśnie EPM, NEO itp. ale do tego dochodzi parę kluczy jak imbusy typu T Uniora, klucz do pedał, klucze z rączką i parę innych które można zastąpić "zwykłymi" ale ergonomia rowerowych jest nie do zastąpienia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

7 minut temu, MikeSkywalker napisał:

ergonomia rowerowych jest nie do zastąpienia. 

No dlatego nie kupuje takich do domu / garażu bo nic bym nimi nie zrobił np. w komorze silnika ;D ...

Mój przekaz należy odczytać mniej więcej tak ... nie zajmujesz się zawodowo serwisem rowerów olej klucze "rowerowe" bo w niektórych zastosowaniach mogą ograniczać możliwości. Lepiej kupić "zwykły", który daje większą uniwersalność.

Rower z zasady nie ma "ciasnych zakamarków"  i tam się sprawdzi "długa ósemka". Ja osobiście w cenie 2 hex`ów ParkToola wolałbym kupić grzechotkę np Yato i 2 nasadki w tym samym rozmiarze. ;)

A żeby nie było nie na temat ... jeszcze raz powtórzę ... na zapieczenia najlepsza jest "siła udarowa". 

 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to mógłbym podjechać z rowerem do serwisu i pewnie odkręciliby to w 5 sekund i raczej nawet nic nie skasowali, no ale ja chciałem spróbować samemu, no i tylko się człowiek na..denerwuje. Może spróbuję dzisiaj jeszcze raz tym co mam. Poszukam dłuższej rurki, a pod ramię korby coś podłożę, żeby mogło się na tym opierać (nie będę musiał trzymać drugą ręką). Jak nie da rady, to w przyszłym tygodniu zamówię coś bardziej wyspecjalizowanego (sztywniejszego, z dłuższym ramieniem i dobrym chwytem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...