Skocz do zawartości

[Rower] Jaki rower do takiego terenu jak na zdjęciach?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim! Planujemy z dziewczyną zacząć regularnie jeździć na rowerze jednak przytłacza nas ilość różnych rodzajów rowerów i potrzebujemy kierunku w którym powinniśmy iść. Ja mam tylko kilkuletnie doświadczenia w skokach na rowerze typu Dirt, innego rodzaju roweru nigdy nie miałem. Dziewczyna  jeździła głównie na miejskich.

Przytłacza nas ilość rodzajów rowerów i nie chcę popełnić większego błędu przy zakupie "pierwszego" roweru. Potrzebuję wskazówki na start o którym typie rowerów powinienem zacząć czytać (XC, MTB Sport, Full, Hardatail, Enduro, Trail itd.) i w jaki rodzaj rowerów powinienem się zagłębić. Wybór konkretnych parametrów i modelu roweru przyjdzie mi wtedy znacznie łatwiej gdy będą wiedział z jakiej kategorii mam wybierać.

Gdzie będziemy jeździć?

  1. Głównie w lesie (razem) - Aby ułatwić dorzucam rzeczywiste zdjęcia tras na których będziemy się poruszać - są to nawierzchnie zarówno piaszczyste, ubite, stare poniemickie drogi brukowe i pozostałe które widać na zdjęciu. Teren mocno zróżnicowany pod względem terenu (oprócz prostych tras również zjazdy i podjazdy).
  2. Trasy sportowe w lesie (sam) - Drugą bardzo ważną częścią jest dla mnie korzystanie ze zbudowanych małych hopek na trasach w lesie (jak na zdjęciu), chciałbym mieć typ roweru który jest sobie z nimi w stanie poradzić. Oprócz tego co jakiś czas (2 razy w miesiąću) fajnie byłoby zjechać na strasie typu downhill którą również mamy w lesie blisko domu (załączam filmik z trasy).
  3. Trasy rowerowe (razem) - Chcemy co jakiś czas zrobić dłuższą wycieczkę na 4-5 godzin poza miasto. Głównie utwardzone trasy jak na zdjęciu.

Jak widać przeznaczenie dosyć różnorodne, ale mające też trochę wspólnego. Oprócz tego planuję kupić sobie typowy rower dirtowy do skoków na większych hopach. Jeżeli jest to możliwe, chciałbym kupić rower który spiszę się dobrze w tych 3 scenariuszach które opisałem, jeżeli nie ma takiej opcji i znaczenie poprawi to komfort to rozważę zakup dwóch + dirtowy.

Film z lasu (Downhill): https://www.youtube.com/watch?v=NwcDxCpJGmw

Inne filmy z trasy: https://www.youtube.com/results?search_query=lasek+arkonski+trasa+rowerowea

1034422933_Beznazwy-1kopia.thumb.jpg.c2e2954f4621647b27bf15026e795688.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od asfaltu przez ścieżki po zjazdy i hopy z poniemiecką kostka brukową w tle ? : D

Full o skoku 120-130 i kącie główki okł 67 stopni. Czyli ścieżkowiec bez ekstrawagancji. A że nawierzchnia w sumie przyjazna - bez telewizorów i innych paskudztw to i sztywniak o zbliżonej geometrii. Taki złoty środek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od razu trza było napisać, że okolice Szczecina, a nie wklejać zdjęcia :P Ja lubuskie bezdroża - czyli teoretycznie trochę więcej "górek" niż bliżej morza - objeżdżam trochę z przymusu sztywniakiem. Nie jest źle, ale po jego totalnym zajechaniu planuję złożenie hardtaila na las. Powiedzmy sobie szczerze - teren jest w większości nizinnej Polski na tyle łagodny i pozbawiony kamulców, że przednie zawieszenie spokojnie wystarczy do pokonania tych kilku korzeni na krzyż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wkg ma rację. Fajny full da Ci radochę a do tego dorzuć jakiegoś lekkiego gravela żebyś na tych utwardzonych trasach nie zamulał i żebyś miał jak przypiąć jakiś  bagaż, bo choćby zapas żarcia czy wody czasem nie jest trywialny w uzupełnieniu.  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że gravel na tych ich kostkach to cienko widzę : ) Prawdę mówiąc sztywniak na oponie 2,25 też tam strasznie daje w kość, po 10 km modliłem się, żeby to się już skończyło :) Jak już to szoska endurance tylko na asfalty ale to nie da rady po lesie. 4-5 godzin to dwa bidony i zapasowa dętka ....

Gdyby nie te zjazdy to prawdę mówiąc i zwykła geometria XC by w zupełności wystarczyła - ona teraz zrobiła się trochę "ścieżkawa". Ale obskakując takie spectrum na jednym rowerze zawsze się będzie bliżej zgniłego kompromisu niż złotego środka. 

Gdyby ta dirtówka wchodziła w grę to 2x XC + dirt od święta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...