Skocz do zawartości

[linki przerzutek] prawidłowy montaż


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, wymieniłem dziś samodzielnie (a jak) linki przerzutki tylnej i przedniej, ale mam małe wątpliwości mimo, że chodzą perfekcyjnie. Kupiłem ten zestaw: https://allegro.pl/oferta/shimano-zestaw-przerzutkowy-xtr-7813220173 i jak widzicie na rysunku jest kupa elementów. Po prawej stronie od góry mamy 7 sztuk takich jakby gumowych przelotek z końcówkami pancerza, ale jeszcze z taką wąską końcówką w którą może wejść linka. Ja nic z tych 7 sztuk nie użyłem. Czy to są jakieś elementy do linek wpuszczanych w ramę? Założyłem tylko te dwie czarne końcówki na pancerz a pozostałe brakujące końcówki zdjąłem ze starych linek. Na samym dole po prawej stronie są jakby takie gwoździki i jeden z nich założyłem do tylnej przerzutki tak, jak pokazywała instrukcja, natomiast przednią sobie odpuściłem, bo nie bardzo mi się już chciało z tym walczyć. Do czego te cudoki służą???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to coś już wiem, że spaprałem tę robotę i nie wiem, czy będzie mi się chciało ją poprawiać. Te końcówki z noskami mają być w przelotkach ramy tam, gdzie z pancerza wychodzi goła linka. Zabezpieczają przed dostaniem się brudu. Tylko nadal nie wiem po co jest ta dłuższa część z lewej strony, w którą jest ten nosek wsunięty. Czy to ma być razem tak montowane? I wciąż nie wiem, po co jest ten "gwóźdź" w przerzutce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jeszcze jak można się dopytać to w tym oryginalnym zestawie są 4 końcówki pancerza bez tych nosków, z czego 2 aluminiowe. Z której strony powinny one być powinny? Podziękował i pozdrowił Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Końcówkę z noskiem wkładasz w przelotkę ramy i nasuwasz gumową uszczelkę. Te "gwoździki" to zakończenia mające przynajmniej w zamyśle zabezpieczać linki z pokryciem polimerowym (jak na zdjęciu z Twojego linku) przed strzępieniem. Umieszcza się tam, gdzie linki wychodzą z przerzutek (wkładając je od wewnątrz tak, aby nosek wysunął się na zewnątrz. Aluminiowe końcówki możesz umieścić na końcu przy przerzutkach, ale nie polecam. Polimerowe linki często strzępią się o aluminiową krawędź. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo Ci dziękuję, właśnie się kawałek przejechałem rowerem i mimo, że poprzednie linki wydawały się cool, to po prostu teraz jak pierwszy raz nacisnąłem dźwigienkę, to zupełnie inna bajka. Chodzi to dużo dużo lżej. Zaraz dosłownie jadę na dłuższą przejażdżkę. Fajnie, że mam problem z głowy z tymi aluminiowymi końcówkami w takim razie. Uff Ten "gwóżdz" z tyłu zamontowałem, ale do przedniej nie bardzo jak mam podejść. Powiedz proszę, czy jest sens jeszcze raz to poodpinać, co by te końcówki z noskiem i tą uszczelką założyć? Rozumiem, że ta uszczelka wtedy z drugiej strony przelotki (bo ten nosek będzie wystawał już po tej drugiej stronie) ? Nie bardzo mi się z tym chce już bawić, ale jak to istotnie wpłynie na  żywotność linki to posiedzę tę godzinkę wieczorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma rady, trzeba będzie poprawić, choćby na szacunek za Twoja pomoc. Tak ten gwóźdź ma być? Z przodu to ja w ogóle dla niego miejsca nie widzę. ps. ale na tych linkach to teraz chodzi. Z czystym sumieniem je polecam. Grzegorz, rozumiem że tu gdzie linka wchodzi w tę przelotkę (prawy górny róg zdjęcia) to też mam dać końcówkę pancerza z noskiem a po drugiej stronie tę uszczelkę?

IMG_20200606_153144.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawiłem, nawet teraz sprawnie i szybko to poszło, bo wczoraj walczyłem ze 2h. Tak to ma wyglądać (do zdjęcia zsunąłem uszczelkę z noska) ? No i druga fotka, bo ja nie widzę żadnej możliwości włożenia tego "gwoździa" do przedniej przerzutki. Może to dlatego, że to jakiś inszy typ?

IMG_20200606_202121.jpg

i druga fotka

IMG_20200606_202224.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to szafa gra i temat do zamknięcia. Naprawdę serdeczne dzięki, bo dużo się nauczyłem. Zobaczymy na jak długo ta wiedza zostanie hehe, ale jakby co, to wzór mam już na rowerze. Nie wiedziałem tylko, że nie należy montować tych aluminiowych końcówek przy manetkach jak to SHIMANO sprzedaje. Tu poszły stare JAGWIRE jak zalecałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Solo, korba ta: https://allegro.pl/oferta/shimano-fc-r3030-sora-korba-szosowa-50x39x30-175mm-7918230026  Też przy zmianie się bałem, czy przerzutka ją obsłuży, ale działa bez problemu. Znaczy inaczej, działa perfekcyjnie, nie wiem, bo nie jeździłem rowerami za "pierdyliony" dolarów i nie mam takiego porównania, ale ze znajomych co też mają fajne bryki (może niedoregulowane) ta działa najlepiej. Nie ma kompletnie żadnej potrzeby i nawet nie bardzo sobie wyobrażam jeszcze lepszego działania. Jak już bardzo by Ci zależało, to mogę jakiś filmik nagrać, ale to jak naprawdę tego potrzebujesz please, bo trochę szkoda zwyczajnie na to czasu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, na tę najmniejszą 30z to w ogóle ta przerzutka nie ma najmniejszego problemu. Natomiast bardzo rzadko się zdarzy, że z 50z na 39z najpierw zrobi trrrrrr i dopiero zrzuci (praktycznie się nie zdarza). Ja mam ją trochę za mocno naciągniętą i dlatego, bo tak to w ogóle nie byłoby tych zdarzeń, ale wtedy na 39z i na kasecie 11z potrafi bardzo delikatnie otrzeć łańcuch o prowadnicę przedniej przerzutki. Ja wyregulowałem to tak, żeby na środkowej zębatce korby, była dostępna cała kaseta bez żadnego ocierania. I tak to działa. Ten napęd jest tak cichy, że straszę ludzi jak z tyłu ich doganiam :) W zeszłym tygodniu jak jeździłem na skraju Kampinosu przede mną szedł lis (a może to jakiś żbik, bo chyba nie kot) środkiem drogi z ptakiem w pysku. Już jak miałem do niego z 10m to zadzwoniłem dzwonkiem i jak mnie zobaczył to z szybkością światła uciekł w pola. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...