Skocz do zawartości

[Gravel] 8 - 10tys - pomoc w wyborze


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry

Stoję przed wyborem swojego pierwszego gravela. Szukam roweru głównie do jazdy po mieście oraz utwardzonych leśnych ścieżkach. Co jakiś czas dalszy wypad za miasto ok. 200km. Po długich pomysłach doszedłem do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem będzie gravel jednak mam problem z wyborem materiału z jakiego ma być wykonana rama. Karbon odrzucam z uwagi na jego kruchość - mialem szosę i nie wyobrażam sobie takiej ramy w gravelu. Pozostaje aluminium albo stal. Spodobały mi się 3 rowery:

Rondo Ruut st

https://www.centrumrowerowe.pl/rower-gravel-rondo-ruut-st-pd20426/

Za tym rowerem przemawia stalowa rama z uwagi na wytrzymałość, ciekawy widelec obry osprzęt.

Na minus korba z blatem tylko 40t.

Zastanawiam się reż czy koła produkcji Rondo są OK.

Author Tonin SL 2020

https://www.domenasportowa.pl/product-pol-241510-Rower-szosowy-Author-Ronin-SL-2020.html?selected_size=8015&cd=327810782&ad=15913181222&kd=&gclid=Cj0KCQjwlN32BRCCARIsADZ-J4t7rz-QH3oevzJu9X5hVutTU54PIcfZLO092x0x8GkVvSiDmzXfx98aAmY2EALw_wcB

Na plus 

Rama ze stali Reynolds

Na minus aluminiowy widelec,  osprzęt pomieszany grupami. Moze nie jest to problemem ale lubię mieć wszystko w jednej grupie. 

Na koniec aluminiowy Ridley Kanzo A

https://e-cyclingplanet.pl/pl/p/Ridley-Kanzo-A-GRX800-2x11s-BEIGE-BLACK-BLUE/1037

 

Na plus wygląd, praktycznie pełna grupa grx 800

Na minus koła, które chyba nie są zbyt dobre

Ten rower podoba mi się najbardziej jednak zastanawiam się co do aluminium. Do tej pory wszystkie moje rowery były Alu no i szosa karbon. Nigdy nic mi się z nimi nie działo więc myślę, że powinna być dość wytrzymała, ale czytając różne wątki na forach jednak więcej ludzi poleca stal przez co mam lekki mętlik w głowie. Bardzo proszę o pomoc. 

Który z tych rowerów byłby najlepszym wyborem? 

Moze polecicie coś innego w tej cenie?

Z góry dziękuję za pomoc. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rondo nie robi kół tylko je branduje, chyba hunt jest producentem. BTW napęd 1x kiedy chcesz robić po 200km to chyba niezbyt dobry wybór

Stal jak chcesz, ma swoje wady i zalety. Stal lepiej tłumi drgania ale jest cięższa. Raczej nie spodziewaj się, że będzie miała większą wytrzymałość niż alu

Ridley niby ok choć z drugiej strony możesz mieć to samo za ~2k mniej choćby krossa eskera 6.0 czy kellys'a soot'a 50

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dowiedziałem się po rozmowie z pracownikiem marki ROSE, że w połowie czerwca mają być dostępne w sprzedaży nowe gravele na aluminium, więc może wstrzymaj się i zobaczymy co pokaże Rose, bo szczerze mowiac, zawsze oferowali dobre podzespoły do swoich jednosladow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Ronin ładny. Ja kiedyś objeżdżałem Roniny testowo i ich ramy wydawały mi się bardzo wiotkie , drżące. Stal to na wyprawy. Do listy dorzuciłbym Fuji Jari z hydraulicznymi hamulcami, rama alu i carbonowy widelec i raczej na pewno przednia przerzutka.

W tej cenie brałbym https://allegro.pl/oferta/fuji-jari-1-1-shimano-105-rower-gravelowy-9193866635. Ludzie z listy brali 1.1 koło 7k

Edytowane przez wkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, lukasz160789 napisał:

Karbon odrzucam z uwagi na jego kruchość - mialem szosę i nie wyobrażam sobie takiej ramy w gravelu

Tylko rama gravelowa, to nie to samo co szosowa. Ja mam karbon i w porownaniu do szosy, wygląda zdecydowanie potęzniej, a waży poniżej 1.5kg (z przednim widelcem). Tym bardziej że,

7 godzin temu, lukasz160789 napisał:

Szukam roweru głównie do jazdy po mieście oraz utwardzonych leśnych ścieżkach

Ozcywiscie ryzyko upadku i uderzenia zawsze istnieje.

5 godzin temu, Mihau_ napisał:

BTW napęd 1x kiedy chcesz robić po 200km to chyba niezbyt dobry wybór

A dlaczego? To chyba zależy od terenu, a nie od dlugości trasy? Jeżeli jest płasko, to GRX 42T/11-42T bedzie wystarczające. Ja mam 48T/11-42T i połowy kasety nie użwam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się do tematu. Również szukam gravela w tym zakresie cenowym, ale nie koniczenie wykorzystując pełną pulę 10k zł, jeśli trafi się coś w lepszej specyfikacji i wykonaniu. Rower do wykorzystania głownie do  dłuższych wypraw na szosie (80%).  Rama alu. na ten moment upatrzyłem 2 modele:

- Rondo Ruut AL1

- Cannondale Topstone 105

Uwzględniając moje parametry 193cm/110kg, prosiłbym o wskazówkę który będzie bardziej odpowiedni, wskazując plusy minusy danego modelu. A może jest coś bardziej godnego uwagi w tym budzecie? Prosiłbym również o opinie na temat manufaktury locabikes. Czy warto tam zamówić rower do złożenia, jak to wygląda pod względem jakości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.06.2020 o 19:32, lukasz160789 napisał:

Pozostaje aluminium albo stal

jest jeszcze tytan :)
Ja mam tytanowy On one Pickenflick na napędzie 2x10 i pomimo że rower niby przełajowy to zrobiłem nim parę tripów kilkudniowych od 150-200km dziennie. Dobrze dobrane siodełko krótszy mostek i wszystko dobrze poustawiane i 4 dniowy wypad sprawił że nawet nie odczułem robionych dystansów.Tytan fajnie wygląda, jest lekki wytrzymały dobrze tłumi.

Z alu to może kross eskar 6.0
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.06.2020 o 20:49, mb90 napisał:

Prosiłbym również o opinie na temat manufaktury locabikes. Czy warto tam zamówić rower do złożenia, jak to wygląda pod względem jakości?

Mozesz uderzyc do Hultaja z Wrocka, uspawaja Ci customa jakiego sobie wymyslisz na Columbusie...terminy aktualnie na koniec sierpnia :P

w Dyszce PLNów poskładasz wypasiony rower na ich ramie i widelcu ... odmaloway w wybranym kolorze PP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.06.2020 o 19:32, lukasz160789 napisał:

Nigdy nic mi się z nimi nie działo więc myślę, że powinna być dość wytrzymała, ale czytając różne wątki na forach jednak więcej ludzi poleca stal przez co mam lekki mętlik w głowie.

Polecają stal w budżetowych rowerach na wyprawy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, wkg napisał:

Polecają stal w budżetowych rowerach na wyprawy. 

post brzmi jakby to budzetowe byly wszystkie rowery stalowe.... co prawdą nie jest ... budzetowe sa rowery przewaznie wykonane z podstawowych rurek cromo, sa one pewnie i tak trwalsze od Alu + karbon. A lepsze ramy Stalowe przebijaja ceny Alumiakow z karbonowymi widelcami.... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że to trzeciorzędne duperele - podobnie jak napęd. 

Kolega ma taki rozstrzał rowerów, że powinien zacząć od przymierzenia się do kilku żeby sprawdzić geometrię. Ronin i Rondo to zupełnie inne rowery. Jak dochodzimy do kruchego tytanu i spawania roweru na miarę to widzę, że zaraz popłynie. Żeby sobie spawać rower to trzeba bardzo dokładnie wiedzieć czego się chce i poprowadzić spawacza za rękę - wszystkie długości i kąty. 

Teraz, cinol123 napisał:

budzetowe sa rowery przewaznie wykonane z podstawowych rurek cromo, są one pewnie i tak trwalsze od Alu + karbon.

Vide Yari 2.5 za 3 tysiące na Reynoldsie :D

Stal to oprócz wagi też rdza niestety. Alu jest trwałe, szczególnie, że to chyba nie rower pod sakwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, wkg napisał:

poprowadzić spawacza za rękę - wszystkie długości i kąty.

Uwierz, ze np w Hultaju wiedza o co chodzi :> to nei pan Jozek z garazu pod lasem ;p

A metka pt rdza to sie przyplatla do tych rowerów ... głownie przez tkiego Ronina, ktory od lat nie umie zabezpieczy ram przed lakierowaniem... Charge Plug na rurkach Tange nie wie co to rdza, a to nie jest high end stalowych rurek... 

Teraz, wkg napisał:

Alu jest trwałe, szczególnie, że to chyba nie rower pod sakwy.

Nie przecze ze nie jest. .. ale jak ktos kupi sobie ramke np na rurkach 853, to rower powinien mu starczyc do konca zycia solidnego uzywania.

2 minuty temu, wkg napisał:

za 3 tysiące na Reynoldsie

NO ale sam reynolds ma kilkanascie modeli rurek, jak zerkniesz w cennik to sie dowiesz ze niektore jak np 520 to tanie rurki a 853 sa np dwa razy drozsze... 

https://en.wikipedia.org/wiki/Reynolds_Technology#Steel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakladam ze jak ktos zamawia rame to wie co zamawia i dlaczego ....przewaznie dlatego, ze nie moze kupic gotowca takiego jak chce .. a goscie z Hultaja to nie przypadkowe Zenki jak juz pisalem zrobia Ci taki jaki powiesz ze ma byc i nikogo tam pilnowac i prowadzic za reke nie trzeba. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, wkg napisał:

A rdza żre wszystko co stalowe, wystarczy odprysk lakieru po dzwonie. To materiał dla pasjonata.

  kup moze stalowy rower na dobrych rurkach i zobaczysz sam, ze to naprawde trzeba sie postaraac i chyba taplac rower w solankach zimowych.... jak ktos uzywa rowereu w tzw sezonie i nie trzyma go w zimie na balkonie to nie ma problemu rdzy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...