Skocz do zawartości

[Wyspy estońskie] czerwcowa wycieczka rowerowa


Rekomendowane odpowiedzi

Hej, po raz pierwszy poszukuję kompana/kompanki przez internet.

Mam 33 lata. Od jakichś 8 lat spędzam urlopy niemal wyłącznie na rowerze. Odwiedziłem kraje takie jak: Grecja, 2x Maroko, Słowacja, Łotwa, Litwa, Jordania, Cypr, Ukraina, Szwajcaria, Włochy, Austria, Niemcy, Białoruś, Mołdawia, Azerbejdżan, Czechy, Rumunia, Serbia, Macedonia, Czarnogóra, B&H, Oman i Rosja. Jeździłem w różnych składach i zawsze było super. Preferuję spanie na dziko w namiocie (ten rozbijam tam gdzie ładnie, bezpiecznie i można zrobić ognisko), ale korzystam też z warmshowers (nocowanie u lokalnych rowerzystów) i niekiedy z płatnych noclegów (głównie w miastach, tudzież z potrzeby wzięcia prysznica).

Oto zarys planu dwutygodniowej wycieczki:
 
Wyjazd 19 czerwca moim samochodem (chyba, że masz bardziej komfortowy/ekonomiczny) z wawy. Nocleg w Kownie. Kolejnego dnia przejazd do Viljandi. W niedzielę wcześnie rano przejazd pociągiem do Tallina (ok. 3h). Zwiedzanie i wyjazd z miasta na zachód. Dalej głownie wzdłuż wybrzeża w kierunku wysp. Proponuję odwiedzenie 4. Jeśli zostanie trochę czasu, to jest jeszcze ew. 5, ale bardzo mała. Dzienny dystans to jakieś 70-100 km. Trasa łatwa, po płaskim
 
Oczywiście trasa będzie wyznaczona mało ruchliwymi drogami (takich dużo na szczęście i to głównie asfaltowych) i zaliczymy możliwie najfajniejsze miejsca.
Plan mniej więcej już mam, ale szukam teraz atrakcji, aby dokładniej wytyczyć trasę. Oczywiście musimy się spotkać, zgodzić co do trasy i odbyć jakąś weekendową wycieczkę przed wyjazdem.
 
Wyspy są bardzo malownicze, mało ludzi, zielono, puste plaże, drewna na ognisko nie zabraknie, stare wiatraki. Dość skandynawsko tam :)
 
Powrót 5 lipca w nocy.

Edytowane przez Qbotos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega kazał mi dopisać, że jestem bezkonfliktowy, wesoły i można ze mną pogadać na różne tematy :)

W drodze powrotnej o ile czas pozwoli zajechałbym nad rzekę Gauja. Spałem tam kiedyś na jednym z najładniejszych klifów i paliłem ognisko z miejscowym Łotyszem (podkradł szaszłyki rodzinie i przyjechał kontynuować rozmowę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Qbotos napisał:

Kolega kazał mi dopisać, że jestem bezkonfliktowy, wesoły i można ze mną pogadać na różne tematy

Tak, bo ten dopisek wiele zmienia. Teraz to już pewnik, że będzie super i jest OK.

P.S. Jakieś fotki, filmiki z tych wielu, wielu wycieczek ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Na ten rok mialem rowniez zaplanowane dwie wyspy estonskie, ale z tego co wiem , to dla "obcokrajowcow" ( turystow) obowiazuje dwotygodniowa kwarantanna.

Na dzien dzisiejszy do polowy czerwca, ale nie wiadomo czy nie zostanie przedluzona ( ???)

 

Pozdrawiam

Paul

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co wyjazd wydaje się niemal pewny, chyba, że pogorszą się statystyki:

Without a 14-day quarantine obligation a person may enter Estonia, if he/she arrives from a country, where the relative corona virus infection rate is below 15 - i.e. less than 15 people per 100 000 inhabitants are infected in the past two weeks. Arriving from such a country the person must have spent there at least 14 days, which is the incubation period of COVID-19.

https://www.visitestonia.com/en/why-estonia/coronavirus-and-travelling-to-estonia

Number of new infections per 100 000 inhabitants in the last 14 days (29.05.2020)

Poland 13,8

https://vm.ee/en/information-countries-and-quarantine-requirements-passengers

 

Jeśli chodzi o zdjęcia, to prosiłbym o kontakt na priv. Coś mogę wysłać mailem. 2 próbowałem zamieścić w pierwszym poście, ale się nie wczytały.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, wkg napisał:

To choć jeden dzień na kajaku trzeba. Gauja jest obłędna jeżeli ktoś lubi takie wodostrady .. 

Jest w istocie. Mam ponton. Jeśli przeliczę już kilometry, to będę wiedział czy starczy czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem jakieś 8 lat temu. Dobre miejsce do spokojnego rowerowania, choć bywa że trochę wieje. Koniecznie odwiedzić trzeba Panga Cliff, być może będziesz miał okazję spać w okolicach kolejnego klifu. Odwiedzenia warte też Kuressaare, stoi tam ładny zamek. Na południu wyspy nie byliśmy z braku czasu (to była wyprawa z Trójmiasta do Tallina przez Obwód Kaliningradzki), ale myślę że warto pojechać pod samą latarnię morską. Na Hiiumie, na półwyspie Kopu jest zabytkowa latarnia morska uznawana za najstarszą na Baltyku. Ciekawe miejsca na pewno znajdziesz przeglądając zdjęcia na Google Maps lub Google Earth.

Obok przeprawy Saaremaa - Hiiumaa stoi bar, przy którym rozbiliśmy się na noc, a właściciel puszczał nam piosenki Niemena...

Ogólnie klimat skandynawski... pojechałbym jeszcze raz bo mam wrażenie że nie zjeździłem jak należy. Na stronach Estońskich Lasów Państwowych można znaleźć darmowe miejsca kempingowe, gdzie płaci się tylko za prysznic i toaletę. Nie pamiętam jak w Estonii jest z noclegami na dziko, być może wzorem Skandynawii są dozwolone.

Ehhh...miło powspominać

saaremaa.jpg

pangacliff.jpg

saaremaa-wiatrak.jpg

latarnia.jpg

Edytowane przez diesel16
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki diesel16 za rady. Dwa punkty już dodałem do mapy, ale szczególnie pomocna jest informacja o kempingach lasów państwowych.

Pamiętasz może skąd wiał wiatr? Wydaje mi się, ze lepiej jest jechać z Tallinna na południe, ale nie jestem pewny czy zwykle wieje z północy.

Obwód Kaliningradzki zrobiłem w zeszłym roku. Teraz planuję się skupić na samej Estonii, bo to kawał drogi od nas. Szkoda, że nie uda się odwiedzić Petersburga.

Edytowane przez Qbotos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o wiatr to doświadczenia mam raczej odwrotne. My jechaliśmy z południa na północ i pamiętam, że cieszyłem się z tej decyzji.  Nie jest to poparte statystykami, ale pamiętam raczej wiatr z południa. Połduniowy wiatr to też zwykle szansa na lepszą pogodę więc z tego punktu widzenia lepiej żeby wiało z południa. Możesz zainstalować sobie na telefonie aplikację Windy i przez parę dni poobserwować może jakieś wnioski uda Ci się mimo krótkiego czasu wyciągnąć.

Jeśli chodzi o noclegi to my spaliśmy głównie na kempingach i czasem na dziko. Jeden z takich darmowych kempingów był jakoś zaraz po wjechaniu z Łotwy do Estonii. Na Muhu spaliśmy na takim przydomowym kempingu (płatnym ale nie drogim), potem na kempingu w Kuressaare,  za darmo przy barze w Triigi (przeprawa Saaremaa - Hiiumaa) i już po zjechaniu z wysp na kempingu w okolicach Haapsalu. Koło Tallina był fajny i niedrogi taki pseudo kemping w porcie jachotwym, to było chyba w Pirita na północny wschód od Tallina.

Na wschód od Tallina wart uwagi jest Lahemaa Park, ale tam nie dojechaliśmy. Po drodze między Haapsalu a Tallinem jest miejscowość Paldiski, w okolicach której są fajne klify Paldiski Pank. W Haapsalu fajny stary dworzec kolejowy, parowozy itp oraz Haapsalu Castle. Na Muhu warto zobaczyć muzeum etnograficzne w Koguva.

Ogólnie kraj jest ciekawy, wszystko wydaje się dobrze przemyślane i robione po coś, nie liczone okresem "jednej kadencji". My patrzymy na nich trochę jak na post sowietów, a oni uważają się za skandynawów. Półwysep skandynawski to to nie jest, ale język, nazewnictwo czy chociażby ich imiona i nazwiska przypominają skandynawię. Mentalnie też wydają się zmierzać w tym kierunku. Mimo że w niektórych miastach straszą jeszcze bloki z wielkiej płyty przypominając czasy sowieckiego dobrobytu, to stosunek do przyrody czy chociażby fakt że po 22:00 nie kupisz alkoholu :) przywodzą na myśl Skandynawię. Zobacz sobie Onet on Tour z Estonii jeśli nie widziałeś 

Co do Kaliningradu to nie wiem czy miałeś okazję przejechać się tzw. kosą kurońską od Zielonogradska do Kłajpedy to świetny odcinek do rowerowania. Z Kłajpedy jechaliśmy do Rygi na ukos przez Możejki i w ten sposób do zaliczenia zostało mi całe wybrzeże od Kłajpedy do Rygi.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za polecenie Windy. Używam Weather 14 Days do obserwacji i dane się mniej więcej pokrywają, ale Windy jest dużo precyzyjniejsze. Póki co wiatr jest północno-wschodni, więc idealnie pasuje do planu. W razie czego będzie można odwrócić kierunek trasy, ale wolę zwykle polegać na nogach od samego początku niż myśleć o dotarciu na pociąg o odpowiedniej porze (i przede wszystkim nie stresować się czy mnie zabierze). Tallinn traktuję też bardziej jako obowiązek, choć sądzę, że to przyjemne, małe miasto. Z reguły jeżdżę, aby zażyć natury, stąd wolę, aby na koniec zgiełk miasta nie pozostał w mojej głowie :) Kiedyś wycieczkę po Czarnogórze i BiH kończyliśmy w Sarajewie. Szybko można było zapomnieć o tym co się przeżyło w górach ;/

W Kaliningradzie jechaliśmy cały czas wzdłuż wybrzeża. Jeśli chodzi o Kosę, to zawróciliśmy niedaleko granicy (przepustka była tylko jednokrotnego wstępu, a samochód czekał na Żuławach Wiślanych).

Edytowane przez Qbotos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam już wstępny plan trasy (proszę o ew. sugestie)! Bikemap nie odlicza podróży promami, więc trzeba odjąć jakieś 50 km. Zatem powiedzmy 920 km na jakieś 13 pełnych dni jazdy (70 km dziennie po łatwym terenie, więc będzie czas na przerwy). Pierwsza i ostatnia wyspa nie są szczególnie urokliwe i zastanawiam się czy nie lepiej je ominąć ich na rzecz spływu pontonem Gaują (lub innych trakcji). Mam sprzęt i wszystko chyba jakoś się uda upchnąć w samochodzie.26377239_Screenshot_2020-05-31Bikemap(May).png.34794da6daf68a365497287d6548de1a.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...