Skocz do zawartości

[Zmiana Napędu] Shimano z 2x9 na 1x9/2x10/1x10skaczący łańcuch)


Eninz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, posiadam pytanie mam teraz napęd 2x9 i problem polega na tym że łańcuch bardzo skacze podczas zjazdu z jakiegoś większego krawężnika lub kilku schodków łańcuch wydaje dźwięki "skakania". Jest to bardzo irytujące dodam że łańcuch już jest tak skrócony jak tylko mógł być ma ktoś jakiś pomysł co by można było z tym zrobić jak najmniejszym kosztem? Na dole podaje specyfikacje całego napędu.

Manetki: SHIMANO ALIVO M4000 2x9

Korby: FSA COMET CK-7158NST 38/24T

Kaseta: Shimano HG400 12/36T 9rz.

Przerzutka tylna Shimano deore m592 shadow

Przerzutka przednia Shiamno deore m618

Proszę się nie śmiać jak zadałem jakieś głupie pytanie. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Jeśli chcesz pozostać przy napędzie 2x9 to nic z luźnym łańcuchem nie zrobisz. Konieczne byłoby przejście minimum na napęd 10s z przerzutką ze sprzęgłem. Tylko taka operacja wiąże z wymianą wspomnianej przerzutki, manetki, kasety i łańcucha. Minimum na nowych częściach musiałbyś wydać około 500 zł na ten cel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, bogus92 napisał:

Jeśli chcesz pozostać przy napędzie 2x9 to nic z luźnym łańcuchem nie zrobisz. Konieczne byłoby przejście minimum na napęd 10s z przerzutką ze sprzęgłem. Tylko taka operacja wiąże z wymianą wspomnianej przerzutki, manetki, kasety i łańcucha. Minimum na nowych częściach musiałbyś wydać około 500 zł na ten cel.

Myslalem nad przejsciem2x10 deorka shadow+. W serwisie za same czesci policzyli mi 1600 zł "Najmniejszym" kosztem według nich ja znalazłem całą grupe za nie całe 1000zł. Na jakie konkrenie rzeczy bym musiał wymienic?

Godzinę temu, sznib napisał:

Najmniejszym kosztem to wywalasz przednia przerzutkę i mniejszą zębatkę i montujesz napinacz łańcucha:

https://allegro.pl/oferta/napinacz-mt-94-stal-252g-32-44t-mtb-4x-fr-dh-7917303820

Mysle nad tym coraz powazniej i zeby dac zebatke narrow wide do prozdu i zrobic 1x9 tylko boje sie ze mi zabraknie przelozen ;<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

1600 zł za zmianę na 10s to zdecydowanie za dużo.

Korba, którą posiadasz jest rozbieralna, więc nie trzeba jej wymieniać na pierwszy strzał. Będziesz miał z nią dwie opcje do wyboru - zostawisz obecną korbę i przerzutkę przód lub zakupisz zębatkę narrow wide  i będziesz miał napęd 1x.

Jesli napęd 2x10 to kupujesz manetkę Deore M6000, przerzutkę Deore M6000 ze sprzęgłem kasetę 10s i łańcuch.

Pozostaje tylko kwestia czy chcesz kasetę 11-36 czy 11-42, bo od niej uzależniona jest także wersja przerzutki.

Miałbyś napęd o większej pojemności niż przewiduje Shimano z uwagi na różnicę w ilości zębów korby, natomiast znając podejście Shimano jest ona zaniżona i przerzutki M6000 powinny dać radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
33 minuty temu, Eninz napisał:

Mysle nad tym coraz powazniej i zeby dac zebatke narrow wide do prozdu i zrobic 1x9 tylko boje sie ze mi zabraknie przelozen ;<

Masz może mocowanie ISCG w ramie? Są też napinacze do napędów 2x, ale właśnie najczęściej na ISCG.

Ed/Ewentualnie kupno adaptera:

https://strangesummit.com/produkt/ethirteen-adaptery-bb-do-iscg/

plus napinacz:

https://allegro.pl/oferta/napinacz-mrp-2x-v2-34-38t-iscg-05-czarny-60-ceny-9033596873

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boguś jak zwykle gada głupoty. Zwłaszcza tutaj:

Godzinę temu, bogus92 napisał:

Jeśli chcesz pozostać przy napędzie 2x9 to nic z luźnym łańcuchem nie zrobisz.

0. Dla uspokojenia nerwów, porządnie oklej rurkę dolnego trójkąta. Neopren, rzep, guma, dętka - metod jest ok 1mln. Ja najczęściej stosuję taśmę gumową samowulkanizacyjną przykrytą potem taśmą izolacyjną. Cicho, estetycznie i wodoszczelnie.

1. Doraźnie, możesz zwiększyć napięcie sprężyny głównej wózka. Odkręcasz imbus nr2 koło wózka, zdejmujesz tenże, przekładasz sprężynę przez dziurki, ewentualnie dowiercasz jedną, montujesz z powrotem i sztos. Koszt: 15minut roboty: https://www.youtube.com/watch?v=B4P6fqUTH34 <- jak wymienić wózek

2. Dorabiasz sobie napinacz z rurki: http://endurotrophy.pl/forum/showthread.php?tid=256&amp;page=2 koszt: 10zł + 20 minut roboty

3. Zaczynamy wydawać pieniądz:

3.1 Montujesz przerzutkę z średnim, lub lepiej, krótkim wózkiem. Zależnie od kasy to zaczynamy od 50zł w górę. Po założeniu od razu zapodajesz modyfikację z punktu 1
3.2 Montujesz napinacz Blackspire Stinger lub podobny ( byle nie CH2G lub Dartmoor Simple - oba te to wadliwe produkty )
3.3 Organizujesz sobie 9 rzędową manetkę SRAM pod system ESP i dokładasz przerzutkę ze sprzęgłem ( np Zee, Deore 615 ) i wszystko bangla na 9rz

Co do punktu 3.1 - jeżeli zdecydujesz się na przerzutkę z krótkim wózkiem. Po pierwsze, większość to teraz szosowe i mogą mieć problem ze wspięciem się na zębatkę 36T. Po drugie, po ustaleniu długości łańcucha metodą duża-duża+2 to na małej zębatce z przodu łańcuch będzie wisiał na kombinacjach z małymi zębatkami na kasecie. Wymaga to odrobiny dyscypliny przy przerzucaniu biegów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój rower to Giant Fathom 2 2017 27,5 z regulowaną sztycą póki co wszystko mi w nim odpowiada zmieniłem już mostek na krótki gripy i pedały tak to reszta seryjna jedne co mnie martwi to ten łańcuch który brzmi jakby miał się rozlecieć cały rower jak zjeżdżam np z małych schodków.

Zastanawiam się nad tym 1x9 chociaż martwię się o przełożenia że zabraknie;/.

Zaciekawiła mnie opcja z napiczanem pod 2x tylko nie ogarniam jak mam sprawdzić czy mam to mocowanie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej skłaniam się ku opcji 1x9 z narrow wide z przodu i napinacz jaką zębatkę z przodu byście polecili z przodu jakbym robił konwersje na 1x9  kasetę mam  12x36T głównie poruszam się po mieście ale czasami polecę do jakiegoś lasu/terenu a jak jest jakaś większa górka to lubię się rozpędzić jakoś super silnej nogi nie mam ale daje rade zazwyczaj co byście polecili?

Lub 2x9 Z tym napinaczem tak jak pisał @sznib 

Raczej nie mam takiego mocowania nic w takim kształcie nie widzę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Jesteś pewien że ogarniesz podjazdy z 36/36? Ja w mojej okolicy za nic bym wielu nie ogarnął. Spróbuj może najpierw zrobić kilka najbardziej strome podjazdy w okolicy bez używania małej zębatki żeby potem nie żałować.

Jeśli nie lubisz druciarskich metod możesz dać taki napinacz:

https://allegro.pl/oferta/prowadnica-lancucha-cloud-guide-line-red-napinacz-7917839821

będzie działać z 2x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
46 minut temu, uzurpator napisał:

Boguś jak zwykle gada głupoty. Zwłaszcza tutaj:

0. Dla uspokojenia nerwów, porządnie oklej rurkę dolnego trójkąta. Neopren, rzep, guma, dętka - metod jest ok 1mln. Ja najczęściej stosuję taśmę gumową samowulkanizacyjną przykrytą potem taśmą izolacyjną. Cicho, estetycznie i wodoszczelnie.

1. Doraźnie, możesz zwiększyć napięcie sprężyny głównej wózka. Odkręcasz imbus nr2 koło wózka, zdejmujesz tenże, przekładasz sprężynę przez dziurki, ewentualnie dowiercasz jedną, montujesz z powrotem i sztos. Koszt: 15minut roboty: https://www.youtube.com/watch?v=B4P6fqUTH34 <- jak wymienić wózek

2. Dorabiasz sobie napinacz z rurki: http://endurotrophy.pl/forum/showthread.php?tid=256&amp;page=2 koszt: 10zł + 20 minut roboty

3. Zaczynamy wydawać pieniądz:

3.1 Montujesz przerzutkę z średnim, lub lepiej, krótkim wózkiem. Zależnie od kasy to zaczynamy od 50zł w górę. Po założeniu od razu zapodajesz modyfikację z punktu 1
3.2 Montujesz napinacz Blackspire Stinger lub podobny ( byle nie CH2G lub Dartmoor Simple - oba te to wadliwe produkty )
3.3 Organizujesz sobie 9 rzędową manetkę SRAM pod system ESP i dokładasz przerzutkę ze sprzęgłem ( np Zee, Deore 615 ) i wszystko bangla na 9rz

Z całym szacunkiem, ale zachowaj takie teksty dla siebie lub bliskiego otoczenia.

Odnośnie Twoich wypocin:

0. Super pomysł, tylko łańcuch nadal lata i tu tylko go uciszysz a chyba nie o to chodzi.

1. Gratuluję pomysłu. Co z kulturą pracy?

2. Super, łańcuch nie będzie latał na dole, a od góry dalej wali wrurki tylnego trójkąta.

Punkty 3.1 i 3.2 pomijam bo rezultat 3.1 jest nieznaczny do tego co kolega ma aktualnie w rowerze, a 3.2 - napinacz w rowerze do MTB/XC jest w mojej opinii zbędny, zwłaszcza że są inne, lepsze rozwiązania tego problemu, gdzie koszty są niewiele wyższe.

3.3. Ok, jest to jakiś pomysł, druciarski, ale zawsze. Pytanie o koszty, bo nie wiesz co i za ile trafisz.

32 minuty temu, Eninz napisał:

Zastanawiam się nad tym 1x9 chociaż martwię się o przełożenia że zabraknie;/.

Zaciekawiła mnie opcja z napiczanem pod 2x tylko nie ogarniam jak mam sprawdzić czy mam to mocowanie.

1x9 to naprawdę upośledzony napęd. Do jazdy w terenie zwykle się nie nadaje. Wąski zakres przełożeń dostosowany zwykle do konkretnej trasy.

Poza tym z przerzutką Alivio tak czy inaczej łańcuch nadal będzie latał, chyba, że od razu założysz napinacz, co w przypadku roweru do XC jest według mnie bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra panowie bardzo wam wszystkim dziękuję naprawdę mi pomogliście. Temat do zamknięcia zamawiam ten napinacz z clouda (znalazłem za 132zł) i mam nadzieje że będzie pasował i łańcuch już nie będzie skakał:D. Pozdrawiam

 

W razie czegoś mam nadzieję że ktoś ogarnie jak to zamontować bo raczej pomoc się przyda a jak nie to pójdę do serwisu;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...