Skocz do zawartości

[Android] Najlepsza apka na rower ? mapy, nawigacje itp


Rekomendowane odpowiedzi

@wkgWariuje, bo odbiornik GPS wyznacza wysokość punktu pomiaru na podstawie pomiaru elipsoidy WGS84. Wysokość jest niezbędna do prawidłowego wyznaczenia dystansu pomiędzy dwoma punktami pomiarowymi - tym czasem sam pomiar na bazie modelu WGS84 jest z samej definicji na tyle niedokładny, że może służyć wyłącznie jako przybliżona prezentacja naszej wysokości. Nas - ludzi - interesuje wysokość nad poziomem morza, czyli wysokość geoidalna, tymczasem system GPS korzysta z wysokości elipsoidalnej. By precyzyjnie wyznaczyć naszą wysokość urządzenie powinno mieć bazę różnic pomiędzy tymi dwoma układami i na bieżąco potrafić ją przeliczać. Praktycznie żadne urządzenie konsumenckie-amatorskie-sportowe nie posiada takiego mechanizmu. Pomiary niwelacji satelitarnej używane w geodezji/kartografii używają do tego modelu EGM96 którego dokładność w określeniu wysokości wynosi poniżej 30cm. 

Tą niedokładność można doskonale zaobserwować na nagraniach wideo zjazdów na nartach, gdzie autor takowego dodaje sobie overlay z dystansem, wysokością i prędkością - na nagraniu widać np odcinek gdzie jedzie z prędkością nie większą niż 40-50km/h, tymczasem prędkościomierz na nakładce video pokazuje 90 😉

Co do Garmina - jestem ciekaw czy spróbowali zmierzyć się z tematem w swoich Fenixach 6 - posiadam takowego ale przez pandemie nie miałem możliwości sprawdzenia tego. Fenixy 6X posiadają pośród obsługiwanych aktywności także narciarstwo (zjazd, skitour, bieg). Specjalnie dla tej aktywności Garmin stworzył osobną "mapę" z resortami narciarskimi - ciekaw jestem czy sprowadza się ona wyłącznie do określenia tras narciarskich w poszczególnych ośrodkach, czy też do bardziej dokładnej mapy wysokościowej.

  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, wkg napisał:

Przy okazji pytanie o mapy.cz - czy w tej aplikacji można nagrywać ślad i widac go na bieżąco ? Pytam, bo używam KaMap i on niestety na moim smartfonie usypia przy wyłączonym ekranie i nie nagrywa śladu :(

W Locusie można nagrywać i mieć podgląd przejechanej ścieżki, z exportem na stravę. 

  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Charvel napisał:

Wariuje, bo odbiornik GPS wyznacza wysokość punktu pomiaru na podstawie pomiaru elipsoidy WGS84.

Nie jestem aż tak głęboko w temacie, ale mapy garmina mają też swój własny Digital Elevation Model. Czy to nie jest obejściem problemu WGS84?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Punta Helbronner - Skyway -  Courmayeur. Zdjęcie z poziomu stacji kolejki. Taras na górze ma wysokość 3462. Tu gdzie jestem z pewnością nie jest 50 metrów niżej. Góra do 20 metrów różnicy. A w tym Protreku pomiary wysokości bazuje wyłącznie na barometrze i jak widać nie jest super dokładny ;)

i8BZA724ZoUzUm8LEBdz6Jst1r4h99ky3Q_sJWh0j_RX-nJtpiY1MvSFxZkXjTiirTsAKQgAV1OG1-OvpeLU17DaQ-2vpZIyGZdJuf_-T2rcuwDWTLBQNWZnWzjCC-dDJl2v-hbzXcf0yB0Pk5Xx8htOeh5U39dDZ7qb5CuMVBe0tuwvChpW_yOGnplYKTwkPJtyptBMGKtfdSm72jV-bPC2qQH0iFURZi6bFRce3OrrEZF0NPy0z8CxmIT2peAf1HSAMQptPOI0Cx2gslFilGqyd-WQimG683JPP1HfG_3azJOCavVYjYdWBogkabxvid2slSS89TzPjaN7rDUXuv6dGEPaD2MxAhPEdOc9KBpERv8vTAXoGN_VIdCY3NLlsQXihqmWBdH7p2cPtIBUU51TXXNvlJHHvhWni2cLb0HTv2RHvLTmf14tJf1Qr1GprEw_67-5aIgMJ7XuVTQggrsgXCAb74bAmw0I6GpPHRKmklC2uMqQc4CO7qK3_DdV1uC57fRCBAv7z0kkV3QkLNCM49KtLm7Ib8HCZzUgf40GR2U0Ggz5eZ7OsvkbB4WkbBpU8qzxY8D24asXggmq82eeYu5mKfsx2g8w6LkgiY7wrTKvtqtinRvAZhESV7RexBLXCIVZQ8eV2PExcUHsCYYemEZBK_NjNoLaWA_yXV9MHlOc7HdCnG543B_Mhc-Ei0ltoN3iWzTEle0MnrnF6DNHYQ=w703-h937-no?authuser=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, wkg napisał:

Gratuluję i zazdroszczę ! Fajnie tą trasę wyznaczyli ? Które odcinki są najfajniejsze (poza Ustka-Rowy) ?

Przy okazji pytanie o mapy.cz - czy w tej aplikacji można nagrywać ślad i widac go na bieżąco ? Pytam, bo używam KaMap i on niestety na moim smartfonie usypia przy wyłączonym ekranie i nie nagrywa śladu :(

Zdradzisz w jakim czasie zrobiłeś tą trasę ?

 

Trasa wyznaczona super, praktycznie bez asfaltu, poza przelotami przez wioski i trochę w trójmieście. Teren dobrze objechany wcześniej przez organizatora. Co do odcinków, podzieliłbym go na 3 etapy:

1 - Start z Kościerzyny w dół przez Bory Tucholskie i później do góry aż do Ustki. Super lasy, okolice jezior i małe wioski. Dla mnie najlepszy odcinek ok. 300km, świetny na mega rowerowy wypad 2-3 dni.

2. - Etap Pomorza. Płaski, trochę singli Słowiński Park, widoki z wybrzeża. Więcej cywilizacji, sklepów i miejsc gdzie można zjeść coś ciepłego.

3. - Etap trójmiasto i przelot przez Kaszuby. Od Żarnowca cały czas coś do wyjechania lub zjechania. Najwięcej przewyższeń przypadało na ostatnich 200km. Super przelot przez Trójmiejski Park, później Kaszuby, do wyjechnia Wierzyca 320m dalej z górki (powiedzmy) do Kościerzyny.

Sporo odcinków na pograniczu MTB, ja jechałem 29'erm ponieważ nie mam gravela. Co do opon z tyłu napędowa B-Trail, przód JR Pro II i byłem meeega zadowolony :) To co zawiodło (o ile tak można powiedzieć) to pogoda. Na początku miałem przeloty po kilka godzin w deszczu, co nie zawsze należy do przyjemnych. 

Tu wrzuciłem kilka zdjęć i krótki opis -> https://www.strava.com/activities/5389679672 . Zapis załadowany z oficjalnego trackera, jest jakiś błąd przewyższeń. Może warto pomyśleć nad drugą częścią http://brejdakgravel.pl/  :)

Co do Mapy.cz, robiłem zapis testowy na innej trasie i działa, można zrobić export gpx. 

 

 

 

  

 

 

Edytowane przez Safar
  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak myślałem i miałem podobne obawy, wcześniej jeździłem więcej jak 100km  tylko na szosie. Tutaj jedziesz spokojnie, powoli i podziwiasz okolice. Poza tym klimat jest niesamowity tej bikepakingowej społeczności. Wszyscy sobie pomagaja, rozmawiają itp. Po trasie zawsze ktoś się znajdzie w podobnym tempie na 1-2 godzinki pogawędki rowerowej 😄Widzę, że na brejdaka jest mniej chętnych, a to oznacza że będzie można podjąć decyzję w ostatniej chwili zależnie od pogody.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy jest jakaś strona/aplikacja w której pokazana jest trasa z opisem kogoś kto ja przejechal i można pobrać plik gpx? W jakim programie moge później go zedytowac żebym ustawil sobie od swojego domu i trochę ja zedytowal na starcie? I jakim najlepszym programem moge go odtworzyć na telefonie zebg podazac za nawigacja?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat rzeka... Najwygodniej będzie tam, gdzie aplikacja webowa jest wspierana aplikacją na telefon - czyli ode mnie - Komoot. Obrabiasz trasy na komputerze i za chwile są w aplikacji telefonicznej. Aplikacja na tel. też użyteczna.

Edytowane przez spidelli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, mam mapy wykupione, jednorazowo to chyba coś powyżej 100 zł kosztowało. Ale jak ktoś jeździ wokół komina, to nawet nie ma potrzeby, bo to chyba promień 250 km jest za free? Na moim koncie mam tylko info, że już wykupiłem świat ;)

Do turystyki to warto mieć też mapy offline - nie wszędzie w lesie jest zadowalający zasięg. Komoot ma taką opcję, OsmAND w ogóle jest offline, chociaż ten drugi jest jakiś dziwny, ja go nie ogarniam, za dużo opcji.

Edytowane przez spidelli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już prawie odwróciłem się od Komoota na rzecz Locusa, ale niedawno wprowadzili synchronizację z Suunto i przesyłanie tras "turn-by-turn" do zegarka, co działa bardzo fajnie.

Niestety Koomoot do wyznaczania trasy potrzebuje internetów, a Locus robi to 100% offline (Brouter).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz odpowiedź wyżej. Ściągasz i edytujesz dodając punkty (czyli dom).

Nie miałem do czynienia z Locusem, więc się nie wypowiadam :)

 

Żeby nie było niejasności - zawczasu można przygotować trasę offline w Komoocie, a do wyznaczania ad hoc net jest potrzebny :)

Edytowane przez spidelli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...