Skocz do zawartości

[Android] Najlepsza apka na rower ? mapy, nawigacje itp


Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, arturooo3 napisał:

No za moich czasów gdy używałem telefonów z rowerem to maksymalny czas pracy z nawigacją i rejestrowaniem śladu i wyświetlaniem parametrów z podświetleniem z wcale nie wybitną aplikacją wynosił poniżej 5 godzin [...] No chyba, że jak niżej, masz na myśli telefon wygaszony schowany w kieszeni no ale to kompletnie inna rozmowa i warto to zaznaczyć

Miałem na myśli nawigację ze wzbudzaniem/usypianiem ekranu (wzbudza ekran przed skrętami, później usypia) i normalne używanie telefonu cały dzień (włączona transmisja gsm, wifi, używanie telefonu do przeglądania internetu, sprawdzania poczty).

Nie jeżdżę z włączonym cały czas ekranem, myślę że Huawei Mate 20 cały dzień by nie wytrzymał w ten sposób. Jasne, wolałbym jeździć z włączonym gdyby się dało. Ale nie jest to dla mnie warte wydawania kasy na Garmina i dodatkowego kłopotu związanego z dodatkowym urządzeniem. Nawigacja ze wzbudzanym ekranem i komendami głosowymi działa całkiem przyjemnie.

1 godzinę temu, arturooo3 napisał:

To nie ma znaczenia czy MTB czy szosa czy turystyka - miejsce licznika jest na kierownicy i tylko tam będąc urządzenie wykrywa poprawnie skoki i ich długość.

Jakie skoki? Ja skaczę co najwyżej z krawężnika ;)

Przez jazdę MTB miałem na myśli "niebezpieczną" jazdę, gdzie ryzyko wywrotki jest większe, i wobec tego można się obawiać o telefon umieszczony na kierownicy (vs bezpieczny telefon schowany w plecaku).

1 godzinę temu, arturooo3 napisał:

współczesne telefony są ogromne i na kierownicy ani nie wyglądają stabilnie ani bezpiecznie ani całość nie wygląda elegancko :P

To prawda, ale telefon na mostku moim zdaniem jest dość "schowany" i nie przeszkadza ani nie wystaje.

1 godzinę temu, arturooo3 napisał:

[Locus] I wyświetla oraz rejestruje choćby kadencję? Mogę zainstalować tam swoje ulubione mapy? A na te mapy jeszcze nakładki z warstwami innych map?

  • Kadencja - nie używałem, ale z tego co czytam ma wsparcie dla ANT+ (kadencja, tętno, temperatura) https://docs.locusmap.eu/doku.php?id=manual:user_guide:tools:ant
  • Mapy - tak. Domyślnie dostępne są mapy online typu OSM, UMP i inne, można kupić w ich sklepie inne mapy offline, można samemu ściągnąć sobie mapę offline stworzoną przez kogoś (za darmo)
  • Nakładki - nie wiem. Musiałbym poszukać. W Locusie jest funkcja opcjonalnych/konfigurowalnych warstw na mapach, ale nie wiem, czy to nie mapa musi to dostarczyć.
1 godzinę temu, arturooo3 napisał:

No to stricte pod eksploring Garmin akurat ma serię "Explore", prawdopodobnie w tym roku/kolejnym wyjdzie następca z tej serii. Dotykowe urządzenie z większym wyświetlaczem od podstawowych komputerów treningowych.

Serio ma coś co się nazywa "Explore"? Nie mogę znaleźć (z ciekawości).

Godzinę temu, MaxCava napisał:

[Czułość GPS] Nie, tylko od procka. To nie wi-fi.

Z tego co rozumiem to jak wi-fi ;) Im więcej satelitów odbiornik widzi, tym dokładniejszy sygnał. W szczególności w trudnym terenie lepsza antena pozwoli w ogóle zobaczyć jakiekolwiek satelity i namierzyć sygnał. Dlatego outdoorowe odbiorniki mają duże anteny: https://buy.garmin.com/pl-PL/PL/c12521-p1.html

Jeśli się mylę proszę o wyprowadzenie z błędu z uzasadnieniem.

Godzinę temu, MaxCava napisał:

poczytaj o GPS Booster lite / GPS Booster

Wszedłem na pierwszego linka i jakaś strona ze scamem/wirusami się otwarła, co ty mi tu ;)

Godzinę temu, arturooo3 napisał:

Ja natomiast chcę znać swoją kadencję, tętno, moc z 3 sekund, siłę wiatru, prędkość, nabity dystans, mieć podgląd mapy ze strzałą wyznaczającą mój kurs, temperaturę, analogicznie wszystko dla lap-ów i w związku z tym na rowerowy komputer zerkam co kilkanaście sekund.

Dla mnie to podpada pod "trening rowerowy" - dlatego napisałem na początku, że "jeśli ktoś nie trenuje". 

Zresztą, przypuszczam że to też by się dało osiągnąć na telefonie. Ale w przypadku takich wymagań osobne urządzenie byłoby lepsze, nie wiem, nie trenuję.

36 minut temu, KrisK napisał:

Udowadnianie sobie i innym, że wydanie na garmina nie ma sensu jest słabe...  Jak kogoś nie stać albo ma inne priorytety to ok. Ale jak ktoś ma kasę i może to uważam, że używanie telefonu i przekonywanie, że to jest lepszy wybór jest co najmniej dziwne.

Ja nie twierdzę, że nie ma sensu, tylko że nie wszyscy tego potrzebują. Bo tak odczytałem oryginalny wpis na ten temat. Ja mam kasę i jakbym chciał to bym sobie mógł kupić Garmina, ale nie chcę. Raz, że nie potrzebuję większości funkcji z Garmina, dwa że dodatkowe urządzenie do dodatkowe problemy (miejsce na kierownicy, ładowanie na wyprawach, ściąganie/zakładanie gdy zostawiam rower).

 

Edytowane przez PiotrKaaaaaaaaaaa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, PiotrKaaaaaaaaaaa napisał:

Jeśli się mylę proszę o wyprowadzenie z błędu z uzasadnieniem.

Wujek google i odpowiedzi w temacie GPS w smartfonach. Serio.

13 minut temu, arturooo3 napisał:

No bo z pewnością przyznasz mi rację, że doprowadzanie telefonu do 10% baterii

Nie wiem, mam smartfony 2 w użytku z 2015 i 2016 roku i często były do off wykorzystywane. Bateria ma jak sprawdzałem na wiosnę ponad 96% sprawności.

Kończę off top bo pytanie w temacie jest inne niż kto ma większego,. Jabłko i Samsung mimo, że mają dobra optymalizacje jest z tyłu ze swoim SOT za dużymi bateriami chińczyków ( oprócz tych produktów, gdzie ładują 5000 jak np. Samsung Galaxy M21).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, PiotrKaaaaaaaaaaa napisał:

jakbym chciał to bym sobie mógł kupić Garmina, ale nie chcę

Ale po co udowadniasz, że gramin jest niepotrzebny? 
Nie potrzebny jest idąc tym tokiem telefon. Cóż jeździłem z sigmą bc500 i było a o telefonach się nie śniło. Ba jeździłem i bez sigmy...
W końcu mapa w plecak też powinna rozwiązać problem... wiec, po co ten telefon? Ładować trzeba.
 

37 minut temu, PiotrKaaaaaaaaaaa napisał:

dwa że dodatkowe urządzenie do dodatkowe problemy (miejsce na kierownicy, ładowanie na wyprawach, ściąganie/zakładanie gdy zostawiam rower).

Czekaj... Telefonu już wtedy nie musisz mieć na kierownicy.  Więc nie musisz ściągać kolejnego urządzenia. Ba, ponieważ teraz telefon to środek płatniczy to mi łatwiej zostawić garmina na rowerze i iść kupić coś do sklepu. Dzięki temu nie muszę na każdym postoju ściągać licznika.  Ładowanie zajmuje moment co też jest zaletą jak zaczyna brakować prądu a trasa przed nami długa. Przy drodze przez odludne tereny to też wygodniejsza opcja. Mały power bank na jedno ogniwo wystarczy garminowi na tydzień działania a w tym czasie telefon może sobie leżeć w torbie i nie zużywać prądu.   Wiec akurat ładowanie to jego największa zaleta i tu bije na głowę telefon. 

 

37 minut temu, PiotrKaaaaaaaaaaa napisał:

nie potrzebuję większości funkcji z Garmina,

Ja też... :D  Kupiłem licznik z navi... Cała treningowa otoczka sobie jest i używam czasem, bo jest.... Podejrzewam, że większości możliwości telefonu też nie wykorzystujesz a go masz.

37 minut temu, PiotrKaaaaaaaaaaa napisał:

Ja nie twierdzę, że nie ma sensu, tylko że nie wszyscy tego potrzebują.

Ależ to jest oczywista oczywistość. Ba zaryzykuje, że większość nie potrzebuje... Tak samo jak wielu innych rzeczy. 
Tylko inną rzeczą jest potrzebować a inną mieć i używać, bo to jest wygodne i fajne. 
Przez całe lata używało się map papierowych... Z jakiegoś powodu w tym momencie jednak większość turystów ma mapy elektroniczne i urządzenia z gps...  może i mają awaryjną mapę w plecaku, ale jednak używa sie map elektronicznych.
Większość nie potrzebuje....   Tylko co z tego? 

Nie ma sensu udowadniać Twojej tezy, bo ona jest prawdziwa... Tylko że Ty próbujesz przy okazji udowodnić ze garmin nie ma sensu jak ktoś nie ćwiczy, bo przecież telefon też da radę.  No to proponuje kup malucha zapakuj 5-osobową rodzinę na trzy tygodniowe wakacje i pojedź nad morze. Da się? DA. To po co lepsze wygodniejsze auto skoro maluch był dość dobry? I dało się go naprawić na drodze jak się psuł....  I tani był....
No sorry, ale doszliśmy do takiego absurdu w tej rozmowie. I dla jasności ja bardzo maluszka lubię i uważam, że jest genialny...  Ale tak jak raczej już nie kupie go do jazdy na co dzień tak nie kupię auta z manualną skrzynią i zapewne nie wrócę do jazdy rowerem z telefonem.
Uwstecznianie jest bezsensem. 
Ale oczywiście szanuję, że ktoś uzna ze nie ma sensu na to wydać, bo korzyści nie są dość duże.  Ok. 

Godzinę temu, arturooo3 napisał:

Wróćmy więc do map - ciągle czekam na odpowiedź w kwestii instalacji ulubionych map. Tylko nie po macoszemu - porządnie, z warstwami itd. Ktoś podpowie cokolwiek w temacie? Pytanie zadałem już 3ci raz... 

Locus ma możliwości mapowe olbrzymie. Warstwy i inne pierdółki. Nie zagłębiałem sie ale to potężne narzędzie i nawet mapy skanowane w niego wrzucisz.  Podobno łyka wszystko... Jak dla mnie trochę za dużo z tym było zabawy. I wolałem vievrengera. 

18 minut temu, MaxCava napisał:

Nie wiem, mam smartfony 2 w użytku z 2015 i 2016 roku i często były do off wykorzystywane. Bateria ma jak sprawdzałem na wiosnę ponad 96% sprawności.

Chyba nie zrozumiałeś....

10% baterii w telefonie może Ci nie wystarczyć, żeby doprowadzić do siebie ratowników jak będziesz w sytuacji podbramkowej. A takie się czasem zdarzają.  Dla tego tłuką goprowcy, żeby mieć NAŁADOWANY telefon. Wiele akcjo pokazało, że kończąca się bateria była przyczyną dużego opóźnienia w dotarciu do ludzi.
Pomijam ze jak już sie zaryje gębą w ziemie i cię dosłownie krew zalewa to głupi telefon z domu z pytaniem co żeś znowu odp...  może być zbawienny, bo zdecydowanie odebrać telefon niz go wykonać jak właśnie próbujesz coś zobaczyć przez lejącą się krew.  Pomijam ze jak jesteś w szok to drący się telefon łatwiej namierzyć a jak Garmin załapie, że upadłeś to zaczyna się drzeć również twój telefon.   
Ot takie drobiazgi.  
 

A wracając do św wojny telefon vs Garmin.  Jakiś czas po zakupie garmina  poszedłem w góry z buta... pierwsze zdenerwowanie, że strava nie ogarnia pulsu.. Jakież było moje zdziwienie, że  kolejna aplikacja się źle łączy z opaską od tętna...  no kij w to... 
Ale i nawigacja z telefonu taka se.. Wyciągam z kieszeni i on na chwile głupieje. Bo nie wie, w którym kierunku idziemy. :D 
No i niestety, ale zaczęła sie rodzić myśl o kupnie zegarka od garmina.  Niby niepotrzebny, bo lata z telefonem chodziłem, a i ze zwykłą mapą dam radę.... ale... 
No właśnie do dobrego się człowiek szybko przyzwyczaja.
Na razie od szajsunga dostałem ich zegarek sportowy i się nim bawię, ale mapy i poziom działania w garminie zdecydowanie mnie przekonuje ze za jakiś czas.... Nie nie potrzebuję tego. Ale wykorzystam i t dla mnie jest wystarczający powód.  Jak będę miał kasę i możliwość to kupię. 

Edytowane przez KrisK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, PiotrKaaaaaaaaaaa napisał:

Tak to ja ci też mogę powiedzieć, żebyś sobie poszukał bo się mylisz.

Smartfon oblicza pozycję na podstawie obliczeń. Im wydajniejszy procesor tym te obliczenia ( a więc pozycja ) są dokładniejsze i pozbawione błędów.

Od jakiegoś czasu ( właśnie dzięki nowoczesnym procesorom ) odbieranie i przetwarzanie jest w tym samym momencie.

Antena ma drugorzędne znaczenie.

Naprawdę minimum wiedzy trzeba żeby to wiedzieć.

 

Tak trochę śmiechłem, więcEND.

Teraz, KrisK napisał:

10% baterii w telefonie może Ci nie wystarczyć, żeby doprowadzić do siebie ratowników jak będziesz w sytuacji podbramkowej.

Rozumiem, że masz w swoim jabłku od rana do wieczora 100% :wallbash:

 

Serio, koniec z mojej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, KrisK napisał:

Ale oczywiście szanuję, że ktoś uzna ze nie ma sensu na to wydać, bo korzyści nie są dość duże.  Ok. 

No to w tym się zgadzamy ;)

Teraz, MaxCava napisał:

Smartfon oblicza pozycję na podstawie obliczeń. Im wydajniejszy procesor tym te obliczenia ( a więc pozycja ) są dokładniejsze i pozbawione błędów.

Od jakiegoś czasu ( właśnie dzięki nowoczesnym procesorom ) odbieranie i przetwarzanie jest w tym samym momencie.

Czy gdzieś twierdziłem, że tak nie jest?

Teraz, MaxCava napisał:

Antena ma drugorzędne znaczenie.

A przedtem twierdziłeś, że nie ma żadnego: "GPS zależy od procka, nie od anteny", "Nie, tylko od procka. To nie wi-fi.".

Tu jest artykuł o dokładności pomiaru GPS: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Dokładność_danych_GPS_Podstawy Po angielsku jest obszerniej https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Accuracy_of_GNSS_data w szczególności piszą:

Cytat

Most obviously, a good antenna (also known as aerial) is required in order to detect the message signals coming from GNSS satellites. The strength of a GNSS signal is often expressed in decibels referenced to one milliwatt (dBm). By the time a GNSS signal has covered the distance from a satellite in space to Earth's surface, the signal is typically as weak as -125dBm to -130dBm, even in clear open sky. In built up urban environments or under tree cover the signal can drop to as low as -150dBm (the larger the negative value, the weaker the signal). At this level some GNSS devices will struggle to make an initial signal acquisition/fix (but may be able to continue tracking if a signal was first acquired in the open air). A good high sensitivity GNSS receiver can acquire signals down to −155 dBm and tracking can be continued down to levels approaching −165 dBm.

Wymienione są tam jeszcze 4 inne składniki wpływające na dokładność sygnału GPS

11 minut temu, MaxCava napisał:

Naprawdę minimum wiedzy trzeba żeby to wiedzieć.

Tego mogłeś nie pisać. Takie personalne odzywki tylko niepotrzebnie podnoszą temperaturę dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, MaxCava napisał:

Wiesz, nie obraź się, nie miałeś tych smartfonów w ręku, zatrzymałeś się na tych sprzed kilku lat pisząc o 5h pracy.

Widzę, że kolega poprawia prawa fizyki, tyle że te współczesne 6 calowe fony to są cegły, większa bateria musi być większa i cięższa, jak ktoś używa cegieł tylko do nawigacji to po co smartfon dedykowany głównie do innych celów? Mój owszem pracuje 5h ale jest lekki i naladowanie powerbankiem nie jest trudne. Dlatego polecam minimalizm. Sam się zastanawiam nad zakupem czegoś dedykowanego, ale musi być efekt WOW i to blokuje moje zapędy.  

 

To mozę pochwalcie sie cenami swoich smartfonów versus cenami swoich Garminów. Mój smartfon 100PLN, ostatnio robiłem trasę 250km. 

7 godzin temu, arturooo3 napisał:

Wróćmy więc do map - ciągle czekam na odpowiedź w kwestii instalacji ulubionych map.

Nie wiem czy to dobrze strzelam, a co z nierozwijanym Androzic? 

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wychwalam, tylko nie rozumiem po co brać smartfon za 1K jako nawigację GPS. Wgrywasz custom ROM i jeszcze dłużej chodzi bateria, stary smartfon, stara nawigacja z nowymi mapami, swoje włąsne ślady i tyle. Aaaaa, skoro tu porównuje się dobry smartfon do dobrego dedykowanego urządzenia to faktycznie off-top. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, PiotrKaaaaaaaaaaa napisał:

Miałem na myśli nawigację ze wzbudzaniem/usypianiem ekranu (wzbudza ekran przed skrętami, później usypia) i normalne używanie telefonu cały dzień (włączona transmisja gsm, wifi, używanie telefonu do przeglądania internetu, sprawdzania poczty).

No to Twoje korzystanie z roweru się różni po prostu i to jest OK :)

9 godzin temu, PiotrKaaaaaaaaaaa napisał:

Jakie skoki? Ja skaczę co najwyżej z krawężnika 

Napisałem niejasno, późno było wybacz. Nowe komputery rowerowe Garmina wykrywają wyskoki w kolarstwie MTB, zaznaczają je na mapie i obliczają dystans oraz czas trwania każdego skoku.

9 godzin temu, PiotrKaaaaaaaaaaa napisał:
  • Kadencja - nie używałem, ale z tego co czytam ma wsparcie dla ANT+ (kadencja, tętno, temperatura) https://docs.locusmap.eu/doku.php?id=manual:user_guide:tools:ant
  • Mapy - tak. Domyślnie dostępne są mapy online typu OSM, UMP i inne, można kupić w ich sklepie inne mapy offline, można samemu ściągnąć sobie mapę offline stworzoną przez kogoś (za darmo)
  • Nakładki - nie wiem. Musiałbym poszukać. W Locusie jest funkcja opcjonalnych/konfigurowalnych warstw na mapach, ale nie wiem, czy to nie mapa musi to dostarczyć.

No i super, wychodzi na to, że faktycznie Locus jest ciekawym softem. Wiem, że wątek ma w tytule "Android", ale niestety aplikacja nie istnieje na system iOS :(. Natomiast to wszystko trochę nadal ograniczone, ot smartfonów z ANT+ prawie nie ma (można dokupić odbiornik na USB ale z tym to też różnie, no ale rozumiem, że jak ktoś się uprze to cośtam zaloguje :P )

9 godzin temu, PiotrKaaaaaaaaaaa napisał:

Serio ma coś co się nazywa "Explore"? Nie mogę znaleźć (z ciekawości).

To są już kilkuletnie modele, więc nie kupuj ich. Co prawda można kupić je dzisiaj dość tanio ale nie będziesz zadowolony z wydajności - ot po prsotu jeszcze w tym roku lub kolejnym wyjdzie następca. Wyposażone są w zero funkcji treningowych ale za to sporo funkcji zwiedzania oraz świetne mapy Garmina (luźna recenzja np. w SpidersWeb):

https://buy.garmin.com/pl-PL/PL/p/611996/pn/010-02029-10

https://spidersweb.pl/2019/07/garmin-edge-explore-recenzja.html

9 godzin temu, PiotrKaaaaaaaaaaa napisał:

Z tego co rozumiem to jak wi-fi ;) Im więcej satelitów odbiornik widzi, tym dokładniejszy sygnał. W szczególności w trudnym terenie lepsza antena pozwoli w ogóle zobaczyć jakiekolwiek satelity i namierzyć sygnał.

Z tym GPS telefon VS dobry licznik to o tyle trudny temat, że jeden i drugi "ma swoje plusy". Przykładowo w telefonie Twoje miejsce na ziemi zostanie odnalezione szybciej a to dlatego, że Twoja pozycja jest wspomagana przez namierzanie z sieci komórkowej. Jakieś 10 lat temu to był "nowy ficzer" sprawiający, że "GPS łapie szybciej!". I np. ślade GPS w moich urządzeniach gdy poruszam się powoli (marsz) między bardzo wysokimi budynkami będzie mimo zastosowania GPS + GLONASS / GPS + GALILEO kreował szlaczek odbiegający od toru w jakim się poruszałem. Z drugiej strony często będzie dokładniejszy i nie zapisze nam jazdy 5 metrów od drogi, jak nieraz telefonom zdarzało się robić.

9 godzin temu, PiotrKaaaaaaaaaaa napisał:

Dla mnie to podpada pod "trening rowerowy" - dlatego napisałem na początku, że "jeśli ktoś nie trenuje". 

Trochę tak trochę nie. Eksploring zdarza mi się wykonywać głównie w Kraju Kwitnącej Wiśni i tam nawet gdy nie mam czujnika kadencji to i tak kadencję mam w głowie. No i o mapach itd. już nie wspominając. Na telefonie.. no umiarkowanie właśnie. Można dokupić antenę ANT+ do telefonu, będzie szybciej zjadał baterię a z niektórymi czujnikami niezagada. Podobnie BT, niektóre czujniki są wyposażone w BT i mnie np. opaskę tętna udało się sparować z Endomondo acz słyszałem o wielu przypadkach gdzie to się nie udaje.

9 godzin temu, PiotrKaaaaaaaaaaa napisał:

Ja nie twierdzę, że nie ma sensu, tylko że nie wszyscy tego potrzebują. Bo tak odczytałem oryginalny wpis na ten temat. Ja mam kasę i jakbym chciał to bym sobie mógł kupić Garmina, ale nie chcę.

Nie wszyscy potrzebują, 100% zgody - ale warto ten świat odkryć. To nie musi być Garmin, to może być Mio, Lezyne, Wahoo czy inne - tak samo natomiast jak poznaliśmy smartphone-y warto i poznać ten świat. Nie warto być ignorantem :P 

9 godzin temu, MaxCava napisał:

pytanie w temacie jest inne niż kto ma większego,. Jabłko i Samsung mimo, że mają dobra optymalizacje jest z tyłu ze swoim SOT za dużymi bateriami chińczyków ( oprócz tych produktów, gdzie ładują 5000 jak np. Samsung Galaxy M21).

Ale ja się bardzo cieszę, że tańsze smartfony mają lepsze czy tam dłuższe SOT niż topowe flagowce, im więcej konkurencji tym lepiej bo pozytywnie to wpływa na cenę.

8 godzin temu, MaxCava napisał:

Rozumiem, że masz w swoim jabłku od rana do wieczora 100% 

Późno było, się chłopak zakręcił :P To ja byłem ten z jabłkiem! Nie on! Telefon to telefon. Ma służyć w sytuacjach awaryjnych. Cały świat idzie w kierunku bezpieczeństwa, kupują kaski z akcelerometrami, kupują Garminy z wykrywaniem wypadków, LiveTrackiem itd. Gdy coś się przydarzy wtedy telefon zacznie dzwonić bo taki rozkaz mu da czy kask czy licznik czy coś innego. Wyśle sms-a do kontaktów itd. A tymczasem w Polsce... będziesz mieć 10% baterii i zanim przyjedzie pogotowie już się rozładuje. O zgrozo już takie sytuacje jak opisał @KrisK , czyli z daleka od cywilizacji.

2 godziny temu, whiteindian napisał:

To mozę pochwalcie sie cenami swoich smartfonów versus cenami swoich Garminów. Mój smartfon 100PLN, ostatnio robiłem trasę 250km. 

Ja pisałem na poprzedniej stronie, ale ponownie - cena nie ma znaczenia i nie wiem co tu wnosi. Małe i niedrogie telefony potrafią mieć dobrą baterię, nikt tutaj nie potrzebuje wprowadzania jakichś wyjazdów personalnych :) 

2 godziny temu, whiteindian napisał:

Nie wiem czy to dobrze strzelam, a co z nierozwijanym Androzic? 

Też niestety nie ma na iOS, wiem wiem - wątek jest w tytule o Androidzie no ale szkoda :( 

2 godziny temu, Mihau_ napisał:

A wszystko sprowadza się do tego, że smartfony wychwalają Ci, którzy nigdy w rękach nie mieli konkretnego licznika. 

Niestety to często jest prawda. A wystarczy poznać jakieś urządzenie, poczytać o nim. Z luźnych recenzji to właśnie np. SpidersWeb prowadzi takie luźne piśmiennictwo, przyjemnie się czyta sporo sprzętu opisali czy to Fenixy czy inne Edge:

https://spidersweb.pl/2019/07/garmin-edge-explore-recenzja.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, KrisK napisał:

????? 
Albo się pomyliłeś, albo naprawdę zakręciłeś.  Po pierwsze, jakim jabłku po drugie, o czym Ty piszesz. 

Pomyliłem Sorry.

9 godzin temu, PiotrKaaaaaaaaaaa napisał:

Wymienione są tam jeszcze 4 inne składniki wpływające na dokładność sygnału GPS

Weź sobie dwa chinole: jeden z Mediatekiem, drugi ze Sanpdragonem. Dokładnie te same modele praktycznie, różniące się tylko procesorem (tak są takie np. RN8 i RN8PRO, anteny mają te same ) i zrób testy. Koniec Panie marudo, teraz odbijasz już coś o innych czynnikach ;)

Mając jeden i drugi smartfon, dając mu nie wiem jaką antenę GPS nie polepszysz działania gorszej komunikacji z GPS modelu RN8 ( Mediatek mimo, że nowy, niestety będzie miał większe błędy pomiaru i zrywał GPS ). Proponuje zająć się rowerami, nie smartfonami bo cieńko idzie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.09.2020 o 23:23, KrisK napisał:

Wgrywa ślad z Stravy i zasuwam po ścieżkach leśnych jakichś lokalsów z okolic Żarnowca :D  Żadna mapa w telefonie nie ma tych tras... ŻADNA

 

Takie dzikie szlaki są na RWGPS z mapą OSM, na bikemap.net też OSM oraz opcja Heatmap.

Mając abonament w stravie, można tworzyć trasy w oparciu o ich bazę danych, i wgrać.

bikoshow.cc udostepnił trasę z rzeszowa do krakowa, można wgrać do nawigacji.

W dniu 23.09.2020 o 23:34, arturooo3 napisał:

Garmin Edge 530 kosztuje 1100zł w EU, mój ostatni telefon, mający już prawie równo roczek 3800zł. Pierwsze zmienię pewnie po 4 latach drugie po 2 latach użytkowania. Dla mnie jednak komputer rowerowy wychodzi taniej :P. Nie wspominając już o takich fajnych małych bardzo tanich liczniczkach jak Edge 130+ itd. itp.

Nowy telefon za 500zł z ośmiordzeniowym procesorem + prowerbank, i takie urządzenie ogarnie wszystko co w nawigacji potrzebne.

Dla mnie jednak dalej smartfron wychodzi taniej. Tak że nie dziwię się że większość korzysta z smarfonów. Bo jeśli miałbym wydać 1100zł na licznik, to wolałbym wydać 1100zł na nową piastę Alfine. Funkcję licznika przejął by posiadany smarfon.

W dniu 23.09.2020 o 23:34, arturooo3 napisał:

Ale jakie więcej możliwości? Smartfon ma więcej możliwości smartfonowych - na smartfona jest więcej gier. Ale nie rowerowych. Fakt, wyszło kilka modeli z ANT+, ale to dosłownie do policzenia na palcach ręki. A obsługa czujników z uwagi na crashe wycofana tak z Endomondo jak i Stravy. Pomijając, że mocy, oczywiście z podziałem na lewy i prawy pedał i tak to nigdy nie obsługiwało o ile mnie skleroza nie boli, chociaż zaczyna, więc może jednak...

Na RWGPS masz szeroki wachlarz urządzeń obsługujących czujniki. 

Z jakich map smarfon nie może korzystać ? 

Stąd ma więcej możliwości. Ostatnio była dyskusja o nawigacji garmina, gdzie nie można było nanieść korekt do już włączonej nawigacji. Trzeba zatrzymać rejestrowanie trasy, uruchomić nową. Komuś się to nie spodobało bo całodzienna wyprawa była podzielona na kilka części.

Smarfon jest prądożerny , i to jest jego wada.

W dniu 23.09.2020 o 23:23, KrisK napisał:

Live Track    Moja żona wie gdzie jestem, że jadę albo że stoję.   Jest spokojniejsza.
Druga to alarm i wysłanie info o wypadku.

Lokalizacja jest w każdym smarfonie. Google ma funkcję udostępniania lokalizacji, z której korzystam od dwóch lat. Na microsoft lumia też była taka funkcja.

 

Teraz patrząc na ofertę Garmina, jest  funkcja SOS w sieci Iridium o w pełni globalnym zasięgu, ale abonament roczny to 14,99$/miesiąc, sensowny plan to 29,99$/miesiąc. 

Córka ma smartwatch Garett, gdzie wbudowana lokalizacja mnie informuje jak wyjdzie z osiedla, a jak chcę to mogę ją podsłuchać, lub do mnie oddzwoni (ale to już nie dotyczy tematu dyskusji)

 

Temat dotyczy apek na androida, a czytając temat odnoszę wrażenie, ktoś chce komuś udowodnić iż licznik zawsze jest lepszy od smarfona.

To taka dyskusja jak Windows kontra Linux. Najlepszy system operacyjny to taki który spełnia oczekiwania użytkownika, to samo się tyczy dyskusji licznik kontra smarfon

Paradoksem jest to że owszem licznik garmina jest oszczędny, i ma wiele dobrych cech, jednak i tak zdecydowana większość osób wysyła wyniki do Stravy.

Strava bez swojej apki by nie istniała, dzięki tej apce podbili rynek.

 

Dla mnie smartfon spełnia moje oczekiwania. Tym bardziej że nie robię tras +100km, bo zwyczajnie nie mam na to czasu.

 

Edytowane przez inforobert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, inforobert napisał:

Takie dzikie szlaki są na RWGPS z mapą OSM,

Sprawdziłem nie ma.  ;)

A tak na marginesie to jak już się zacznie płacić za wszystkie aplikacje, które mają dać nam przewagę nad garminem :D
To całkiem mało ekonomicznie wyjdzie. A wersje free to zawsze protezy i to protezy rozwiązań częściowych.
Więc w kwestii ekonomii to warto policzyć.  tu 5$ tam10$  i sie okaże, że co 2lata kupujemy garmina...

7 godzin temu, inforobert napisał:

Ostatnio była dyskusja o nawigacji garmina, gdzie nie można było nanieść korekt do już włączonej nawigacji. Trzeba zatrzymać rejestrowanie trasy, uruchomić nową. Komuś się to nie spodobało bo całodzienna wyprawa była podzielona na kilka części.

To między innymi ja pisałem :D  I wiesz nadal kocham mojego garmina :D  
I piszę to jako ktoś kto przejechał z nim pod 10k a wcześniej z telefonem dziesiątki tyś jak nie lepiej. 
Aplikacji używam, ale jako wspomaganie. 

7 godzin temu, inforobert napisał:

Teraz patrząc na ofertę Garmina, jest  funkcja SOS w sieci Iridium o w pełni globalnym zasięgu, ale abonament roczny to 14,99$/miesiąc, sensowny plan to 29,99$/miesiąc. 

Nie bardzo wiem o czym piszesz.  Kupiłem dopisałem w connect osoby i działa. Za free.  Zona sobie ogląda kropeczkę jak sie szlajam... Też za free.

7 godzin temu, inforobert napisał:

Tym bardziej że nie robię tras +100km, bo zwyczajnie nie mam na to czasu.

I to może byc kluczowa sprawa dla zrozumienia. Ja sporo takich robię i czuje sporą różnicę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.08.2020 o 14:46, Calder napisał:

Pytanie jest czy Mapycz poprowadzi nas na siłę drogą wydłużając trasę o kilkanaście/kilkadziesiąt km (nie zwracać uwagi na skalę z rysunku) czy umożliwi narysowanie trasy tą ścieżką jeżeli jest ona niewidoczna z jakiegoś powodu z poziomu rysowania trasy? I zapewniam że nie chodzi o zbieranie grzybów w lesie. 

Dla tego wolę bikemap od mapy.cz, bo mogę ustalić trasę przez środek osiedlowego boiska, wielokrotnie można zmieniać czy trasa ma biec wzdłuż drogi czy na skróty.

W bikemap jest opcja Heatmap, więc jak jest w bazie taki ślad to na pewno można tędy przejechać.

W mapach OSM są naniesione szlaki/dukty i wzdłuż nich można nanieść ślad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, KrisK napisał:

Sprawdziłem nie ma.  ;)

A tak na marginesie to jak już się zacznie płacić za wszystkie aplikacje, które mają dać nam przewagę nad garminem :D
To całkiem mało ekonomicznie wyjdzie. A wersje free to zawsze protezy i to protezy rozwiązań częściowych.
Więc w kwestii ekonomii to warto policzyć.  tu 5$ tam10$  i sie okaże, że co 2lata kupujemy garmina...

Aż się na czerwono wyświetlają w darmowej wersji.

6$/mc  kontra 1100zł za Garmina który wysyła dane do strava :) 

Strava bez abonamentu to taka proteza do Garmina która nie działa.

 

46 minut temu, KrisK napisał:

I to może byc kluczowa sprawa dla zrozumienia. Ja sporo takich robię i czuje sporą różnicę.

I tu jest ta różnica.

Jeśli bym robił duże przebiegi to bym kupił licznik z czujnikami + Export do jakiejś Stravy czy innego portalu.

Z smartfonami jest problem bo krótko trzymają baterię, ale to jeszcze zależy jaki, bo Huawei 10 lite bez ładowarki nie wytrzyma 8 godzin przy normalnym użytkowaniu przedstawiciela handlowego, za to Redmi 5 plus bez problemu wytrzymuje 8 godzin z nawigacją i Spotify w tle przez bluetooth + mejle.

print2.jpeg

print.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, inforobert napisał:

Aż się na czerwono wyświetlają w darmowej wersji.

Chyba piszemy o różnych sprawach... Sprawdziłem, że nie ma dróg, którymi jeździłem..
Przyznam ze heatmapa mi się nie była łaskawa wyświetlić... Nie wiem co jest. Coś trzeba kliknąć, żeby sie pojawiła ?

 

2 godziny temu, inforobert napisał:

6$/mc  kontra 1100zł za Garmina który wysyła dane do strava

to jak by nie było 4 lata abo daje urządzenie...
A Garmin nie wysyła do stravy ;)  To znaczy wysyła, ale nie musi. Masz garmin connect i jest całkiem sensowny, a nawet w wielu aspektach sensowniejszy niż strava.  Tak że mogę mieć garmina bez stravy.  Jak dołączysz do tego zegarek i inne aktywności, ale i sen...  zaczyna sie zabawa.

3 godziny temu, inforobert napisał:

I tu jest ta różnica.

No właśnie :D
Ja między innymi wolę garmina bo mniej irytują się członkowie rodziny... Jednak telefon i nawigacja w nim przy szlajaniu sie dziwnymi ścieżkami dawał do pieca o wiele bardziej niż gramin. Ponieważ nieraz szlajamy się po 10 i więcej godzin to też łatwiej z nim...  
Co nie zmienia faktu że dobra aplikacja zawsze jest mile widziana. :D
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.09.2020 o 11:20, MaxCava napisał:

Pomyliłem Sorry.

Weź sobie dwa chinole: jeden z Mediatekiem, drugi ze Sanpdragonem. Dokładnie te same modele praktycznie, różniące się tylko procesorem (tak są takie np. RN8 i RN8PRO, anteny mają te same ) i zrób testy. Koniec Panie marudo, teraz odbijasz już coś o innych czynnikach ;)

Mając jeden i drugi smartfon, dając mu nie wiem jaką antenę GPS nie polepszysz działania gorszej komunikacji z GPS modelu RN8 ( Mediatek mimo, że nowy, niestety będzie miał większe błędy pomiaru i zrywał GPS ). Proponuje zająć się rowerami, nie smartfonami bo cieńko idzie.

 

A Ty jestes pewien tak na 100%, ze kazdy podzespol oprocz procka jest dokladnie ten sam w srodku? Bez dobrej anteny mozesz sobie wsadzic w d. kazde urzadzenie z nawigacja:) Anteny w garminach gdzie sie znajduja? (mowie o zegarkach na reke) ?

BTW, koledzy, czy aplikacja mapy.cz jest jakas opcja zeby w niej zaznaczyc szlaki kolorami (tzn zeby pokazywalo czerwony szlak czerwona linia, niebieski niebieską itp) samo z siebie, bez kominowania?
Mowie o uzywaniu w/w na telefonie, nie planowaniu tras w przegladarce?

Jesli nie, czy cos, na czym rownie dobrze moze sie jezdzic ma taka funkcjonalnosc?

Ostatnio spotakalem w kampinosie typa z czyms w rodzaju garmina na reku, chwile z nim rozmawiajac, zapytalem, czy warto kupic tego typu urzadzenia majac mapy.cz na fonie - powiedzial, ze to bez sensu, a on go ma tylko dlatego, ze biega.
Czy wieksze urzadzenia typu garmin wytrzymaja powiedzmy te 10 godzin dzialania z ekranem włączonym? Ja mam mate 10 pro i wygaszam recznie  mape jak nie potrzebuje, czy jest opcja w aplikacji, zeby sie samo pokazywalo wszystko nawet mimo blokady ekranu jak sie zblizam to jakiegos miejsca i za chwile dostane info, zeby gdzies skrecic?

I najwazniejsza rzecz, bez planowania, wbijam punkt do ktorego chce jechac, ewentualnie jakis po drodze. Czy moge ustawic gdzies na szybko opcje jedz tylko drogami asfaltowymi, albo jedz tylko MTB (lasy piach) ? Tego mi troche brakuje. 

I jeszcze jedna rzecz, czy znacie urzadzenia, ktore w jakis sposob (nie tylko chyba po gps) zapisuja trase ktora sie szlo/jechalo i mozna pozniej wrocic po tej samej linii do miejsca startu? Np wchodzisz w nieznany las i rejestrujesz jak szedles, wracasz dokladnie w ten sam sposob. Ponoc to potrafi dzialac bez gps (ciezko mi sobie wyobrazic jak) ?

Sprawdzilem na szybko strone garmina, dotykowy z uchwytami model 830 kosztuje ponad 450euro z czujnikami, fajna zabawka... ale nie tania. Ale jest tam tez fajny radar wsteczny, ktory pokazuje ze jedzie z tylu auto, fajna sprawa:)

Edytowane przez bkt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, bkt napisał:

Czy wieksze urzadzenia typu garmin wytrzymaja powiedzmy te 10 godzin dzialania z ekranem włączonym?

Tak 530 mi wytrzymuje pod 20 Może więcej i by wytrzymała, ale nie próbowałem nigdy. Rejestruje i sczytuję kadencje prędkość i tętno z czujników.
Można ustawić go też tak, żeby sie ekran wyłączał, ale nie stosuje. Jasność mam na auto.

3 godziny temu, bkt napisał:

I najwazniejsza rzecz, bez planowania, wbijam punkt do ktorego chce jechac, ewentualnie jakis po drodze. Czy moge ustawic gdzies na szybko opcje jedz tylko drogami asfaltowymi, albo jedz tylko MTB (lasy piach) ? Tego mi troche brakuje. 

Znowu w garminie nie ma większego problemu. Masz profile i jest dość skuteczny. Drogi dobibera znośnie może nie idealnie ale zasadniczo lepiej od większości plenerów. 

Podobną funkcjonalność masz w komocie.    Ale z tym "samym piachem" może być ciężko.  brout podobno umie jak sobie zrobisz profil sam.

3 godziny temu, bkt napisał:

I jeszcze jedna rzecz, czy znacie urzadzenia, ktore w jakis sposob (

Garmin da Ci taką opcję jak nawigacja po własnym śladzie  Bez gpsu sobie tego nie wyobrażam chyba ze nawigacja do punktu.
 

 

530 jest tańszą wersją bez dotyku  i kilku funkcji. Ale i koszt mniejszy. Radar to dodatkowa zabawka, którą musisz dokupić.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, bkt napisał:

BTW, koledzy, czy aplikacja mapy.cz jest jakas opcja zeby w niej zaznaczyc szlaki kolorami (tzn zeby pokazywalo czerwony szlak czerwona linia, niebieski niebieską itp) samo z siebie, bez kominowania?
Mowie o uzywaniu w/w na telefonie, nie planowaniu tras w przegladarce?
Locus Pro

Czy wieksze urzadzenia typu garmin wytrzymaja powiedzmy te 10 godzin dzialania z ekranem włączonym? Ja mam mate 10 pro i wygaszam recznie  mape jak nie potrzebuje, czy jest opcja w aplikacji, zeby sie samo pokazywalo wszystko nawet mimo blokady ekranu jak sie zblizam to jakiegos miejsca i za chwile dostane info, zeby gdzies skrecic?
Locus Pro


I najwazniejsza rzecz, bez planowania, wbijam punkt do ktorego chce jechac, ewentualnie jakis po drodze. Czy moge ustawic gdzies na szybko opcje jedz tylko drogami asfaltowymi, albo jedz tylko MTB (lasy piach) ? Tego mi troche brakuje. 

Komoot

I jeszcze jedna rzecz, czy znacie urzadzenia, ktore w jakis sposob (nie tylko chyba po gps) zapisuja trase ktora sie szlo/jechalo i mozna pozniej wrocic po tej samej linii do miejsca startu? Np wchodzisz w nieznany las i rejestrujesz jak szedles, wracasz dokladnie w ten sam sposob. Ponoc to potrafi dzialac bez gps (ciezko mi sobie wyobrazic jak) ?

Locus Pro (oczywiście z GPS)
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z minusów, to przeczytałem, że w nowej wersji Locus 4.0, planują przejść na system subskrypcji. Co spowoduje potężna podwyżkę - obecnie Locus Pro kosztuje 30-40 zł, kupujesz raz i masz spokój. Wersja 4.0 miesięcznie miała by kosztować jedno czeskie piwo czyli jakieś 6 zł. Co prawda artykuł jest z zeszłego roku, wersja 4.0 miała wyjść rok temu a coś jej nie widać, mam nadzieję, że plany (co do ceny) się zmieniły...

Dopisek: czytając komentarze pod tym blogiem widać, że te ceny to wstępne propozycje za maksymalny pakiet, więc chyba nie ma co płakać już teraz. Drożej na pewno będzie, ale może nie będzie bardzo drogo...

Tu jest więcej informacji: https://forum.locusmap.eu/index.php?topic=6532.msg55179#msg55179 - wygląda, że jednak nie będzie tak źle. A to jeszcze nowszy wątek: https://forum.locusmap.eu/index.php?topic=6817.0

Edytowane przez PiotrKaaaaaaaaaaa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...