Skocz do zawartości

[Hamulce hydrauliczne] Przedłużanie przewodów hamulca Giant MPH


wojtek9300

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jestem nowy na forum, bo dopiero zaczynam swoją poważniejszą przygodę z rowerem. Mam GIANT NRS 2 z 2004 roku lub coś około. W rowerku są hamulce hydrauliczne GIANT MPH. Działają bardzo dobrze i nie chcę ich zmieniać. Planuję podwyższyć kierownicę i muszę przedłużyć wężyki od hamulców, zwłaszcza tylny jest dość napięty. W hamulcach są specyficzne końcówki. W serwisach rowerowych nawet nie potrafią ich nazwać :huh:. Na zagranicznych forach spotyka się nazwy "banjo". Na obrazku mój hamulec.

Moje pytanie - jaki zestaw będzie pasować do moich hamulców? Znalazłem zestawy końcówek do SHIMANO i MAGURA np.  takie:

https://allegro.pl/oferta/koncowki-przew-hydraul-magura-shimano-xtr-8834792745

albo takie:

https://allegro.pl/oferta/koncowki-przewodow-hydra-shimano-xtr-2005-2008-9139798868

Czy wciskanie takich końcówek jest bardzo trudne i wymaga specjalnego narzędzia, czy też wystarczy siła rąk, imadło i podstawowe narzędzia majsterkowicza?

W serwisach rowerowych doradzają zmianę hamulców na nowe, ale nie mam ochoty wydawać kilku stów na wymianę czegoś co dobrze działa. 

Pozdrawiam

Wojtek.

 

mph1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, wojtek9300 napisał:

Na zagranicznych forach spotyka się nazwy "banjo".

Sprzedam Ci TIP-a. Na Polskich forach tak samo się to nazywa. A serwis to Ty zmień, jak Ci takie bajty sprzedają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, wojtek9300 napisał:

Czy wciskanie takich końcówek jest bardzo trudne i wymaga specjalnego narzędzia

Nie potrzeba żadnej wielkiej siły , ani nic nie wciskasz - na Twoim zdjęciu ta śruba po lewej trzyma banjo a podkładki bo obu stronach banjo to uszczelniają, są też systemy z gumowymi oringami.

Wystarczy tą śrubę odkręcić i odepniesz cały przewód, możesz odkręcić bez zdejmowania klamki/zbiorniczka z kierownicy.

Mniej więcej wygląda to tak jako zestaw wykręcony :

c472c3cd0291c73ce9aef40203660943.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^^ Właśnie o takie coś chodzi, ale muszę zrobić dłuższy wężyk. Wchodzi więc kwestia założenia banjo na wężyk. Z tego co widziałem na fotkach to banjo wciska się w wężyk z założoną aluminiową opaską i całość zaciska się nakrętką. Do wciskania istnieją specjalne imadełka, jak na fotce poniżej.

banjo imak.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nakrętka na przewodzie ściska oliwkę (to złote) , ona pęcznieje i uszczelnia połączenie , w środku jest pin który zapobiega zgniecieniu przewodu i zmniejszenie jego przepływu w środku  -  w zasadzie nie potrzebujesz takich specjalnych narzędzi , wystarczy banjo trzymać w dobrych kombinerkach/ imadle (gładkim/przez jakąś deskę)  a kluczem dokręcić nakrętkę.  W zasadzie jedyne co się przydaje ze 'specjalistycznych' narzędzi to takie 2 żółte klocki, którymi trzymasz przewód żeby nabić  srebrny pin - czasami są w zestawach z przewodem, są przeważnie w zestawach z hamulcami Shimano , ale można sobie poradzić ostatecznie bez tego.

Tutaj wspomniane żółte klocki

cartware_3dpicture_9cE2Z2.jpg

a tutaj masz kilka fotek jak można to montować (zjęcia 4a i 5)

https://www.bikeradar.com/advice/workshop/workshop-how-to-change-a-hydraulic-disc-brake-hose/?image=7&type=gallery&gallery=1&embedded_slideshow=1

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Lawstorant napisał:

Jeżeli twoje banjo jest rozkręcane, to możesz go użyć ponownie. Tylko nie wiem gdzie znajdziesz dopasowaną oliwkę.

No właśnie o to miałem spytać... Najbezpieczniej chyba kupić nowy komplet banjo z oliwką i uszczelkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...