Skocz do zawartości

[Garmin Connect] jak rozumieć wskaźniki


wkg

Rekomendowane odpowiedzi

Hej !

W pakiecie z Garminem dostałem Garmin Connect. Fajna zabawka, coś do mnie mówi - intuicyjnie czuję, że ma dużo racji, samopoczucie zgadza się mniej więcej z jego komunikatami. Rzecz w tym, że nie do końca rozumiem zasadę  którą się kieruje. Tzn rację ma post factum ale to jakby trochę późno. Na przykładzie: 

Historia choroby

Po kilkunastu dniach treningów (na trenażerze, ma to chyba znaczenie ze względu na dotlenienie) 22 kwietnia - patrz obrazek Stan treningu - poinformował mnie, że wszystko w porządku ale mój trening nie daje już progresji, wystarcza tylko na utrzymanie (kolor żółty). Poradził, żeby urozmaicić treningi lub zwiększyć ich intensywność ewentualnie się zregenerować. No świetnie, dzień później (23 kwietnia) pokręciłem sobie leciutko - stan treningu "Bezproduktywny". Zgadzam się, to była regeneracja - jak kazał.

 

stan.jpg.62a8bdb03224ee7d48c901124bdbb0cc.jpg
Ale wcz ora j (24 kwietnia) postanowiłem zwiększyć intensywność i może urozmaicić. I to był intensywny trening. Po miesiącu na trenażerze w lesie czułem się jak pies spuszczony z łańcucha.

Przez pierwsze 2 godziny IF 0,94 - to bardzo mocno. Wg TP 2-ie historyczne miejsce w mocy 20 minut, 1-e historyczne miejsca w mocy 60 minut i 90 minut. Trzecia godzina jak Cie mogę, ostatnie półtorej to już "na rezerwie". Ostatecznie przez 4,5 h IF 0,89 i 363 TSSy co jak na mnie jest bardzo mocno. Wyplułem się z sił dokumentnie. Pomiar  mocy skalibrowany, sprawdzony z dobrym trenażerem więc wiarygodny. Puls wcale niezbyt wysoki. Wydolność może D nie urywa, ale cały czas na plusie (pewnie dotlenienie). Podstawowa korzyść z tego treningu - Baza, duża poprawa aerobowa - wszystko OK.

wydolnosc.thumb.jpg.52f385cd82467f32976ac525a94740c1.jpg

efekt.thumb.jpg.295a40a7f4e50ee8f9e69afa141342b3.jpg 

No i kolejny dzień (wczoraj - 24 kwietnia) trening bezproduktywny. 

Pytanie

Jak GC ocenia produktywność treningu, co zrobić, żeby był produktywny albo by odpuścić gdy ma nie być produktywny ? 

stan.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tylko algorytmy, które nie zawsze się dobrze sprawdzają. Na przykład przygotowanie wydolnościowe. U mnie to jakieś zupełnie przypadkowe wartości, nijak się mające do aktualnej formy czy zmęczenia. Co do stanu treningu, to wystarczy zrobić jeden, dwa mocniejsze treningi pod rząd i pokaże "bezproduktywne'. Dołóż jeszcze jeden i pokaże "ponad siły". Zapomnij o tym. Szkoda sobie tym zawracać głowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To przygotowanie wydolnościowe to jakiś absurd. Jak może się zwiększać w trakcie treningu ze zwiększaniem obciążenia ?

Ale zauważyłem, że gdy jestem wyspany, po 1, 2 dniach regeneracji od razu wychodzę na spore plusy. Więc coś w tym niby jest. Może bada proporcje tętna do mocy ? Jakos źle sie czuję nie rozumiejąc tych algorytmów. TP jest prostsze ale mniej sugeruje :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wszystko da się ująć algorytmami. Garmin podjął próbę, stworzył całą mądrą otoczkę wokół tego, ale działa to średnio. Training Peaks ma swoje narzędzie analityczne - WKO5 (następca WKO4). Niestety kosztuje parę stówek. Do tego bardziej skupia się na prezentacji danych w różnych konfiguracjach niż na próbie wnioskowania co do formy i jakości treningu. Takie wnioski możesz sam sobie wyciągnąć analizując dane. Darmowym odpowiednikiem WKO jest Golden Cheetah. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości, żeby mieć wykres stanu treningu trzeba mieć miernik mocy czy wystarczy pomiar tętna. Spojrzałem teraz u siebie i widzę tylko okres roztrenowania, choć w tym czasie miałem jazdy do pracy bez pomiaru tętna. Jedyne co się rysuje to 7-dniowy wykres obciążenia treningowego. Druga sprawa, nic się nie dzieje z pułapem tlenowym. Garmin miał sobie coś wyliczyć ale nie wyliczył. Przy ustawianiu licznika była możliwość wpisania pułapu ale nic tam nie pisałem, bo nie wiedziałem czy trzeba wpisać i ile. Dodam, że nie robię planów treningowych, czasem bawię się w jakieś interwały albo staram się jechać w konkretnej strefie tętna.

Screenshot_20200426_204927.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla roweru zdaje się, że do wyliczenia pułapu tlenowego potrzebny jest miernik mocy. Z bieganiem może być inaczej, bo tempo biegu sporo mówi o poziomie wytrenowania. W przypadku roweru osiągane prędkości wiele nie mówią, bo jest zbyt wiele zmiennych. Stan treningu bierze chyba z kolei zmiany pułapu tlenowego, więc silą rzeczy też zapewne wymaga miernika. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To do mnie pytanie ?

Jaki dzień - regeneracji ? Właśnie z musu były trzy :D

Inpeak. Wskazania mocy średniej i średnioważonej +- 1W z Kickrem. Przy małych mocach - 70-130 W trochę niedoważa, 150-200 jest równo, powyżej 200 kilka W przeważa. Ale można wprowadzić korektę do +- 5 %. Tylko nie wiem, który się myli w zeznaniach - pomiar w korbie nie zmienia temperatury.

Kiedyś powiedziałeś, że Kickr ma czujnik temperatury ale nie umiałem go znaleźć w Wahoo Utility.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Chyba rozkminiłem garminowski stan treningu. Co nie zmienia faktu, że moim zdaniem jego praktyczna wartość jest średnia. 

Otóż wygląda na to, że GC ustala sobie z naszych treningów jakąś bazę i porównuje do niej jak się ma nasza moc do tętna. Jeżeli nasze tętno jest niższe niż wcześniej przy tej samej mocy, to jesteśmy na plusie, jak tętno jest wyższe to spadamy na minus. To jest też podstawa do wyliczania zmian naszego VO2max. Być może dodaje do tego jeszcze jakoś zmienność tętna, czyli HRV, ale tego już nie jestem w stanie sprawdzić. Choć zasadniczo porównywanie mocy do tętna wiele mówi o naszej formie i jej zmianach, to jest tyle innych czynników, które wpływają na tętno, że sugeruję podchodzenie z rezerwą do tego co GC wylicza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.05.2020 o 19:31, arek_wro napisał:

Jeżeli nasze tętno jest niższe niż wcześniej przy tej samej mocy, to jesteśmy na plusie, jak tętno jest wyższe to spadamy na minus. To jest też podstawa do wyliczania zmian naszego VO2max. Być może dodaje do tego jeszcze jakoś zmienność tętna, czyli HRV, ale tego już nie jestem w stanie sprawdzić. Choć zasadniczo porównywanie mocy do tętna wiele mówi o naszej formie i jej zmianach,

To chyba nie jest takie proste, pamietam jakis wywiad z Rafalem Majka, chyba w trakcie Tdf i mowil, że niby wszystko mu sie zgadza, tempo jest, moc jest, ale z jakiegos powodu nie jest w stanie wejsc na poziomy swojego pulsu optymalnego.... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, cinol123 napisał:

z jakiegoś powodu nie jest w stanie

Albo z jakiegoś powodu nie musi. Po prostu układ krwionośny jest tak sprawny, że wąskie gardło jest gdzie indziej - np. w mięśniach a pompa i czerwone krwinki dają ile trzeba ?

Szkoda, że nie ma tu jakiegoś fizjologa czy lekarza bo trochę gdybamy. Ja na przykład zauważyłem, że po kilkunastu dniach treningów na poziomie około 700 TSS/tydzień robiłem te same treningi z mniejszym tętnem. Dojeżdżałem je tak samo na styk więc FTP się nie zwiększyło. Oczywiście nie potrafię tego wyjaśnić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, wkg napisał:

Albo z jakiegoś powodu nie musi

No przeciez kazdy z nich chce wygrac, jakby mogl to by krecil w opór i jechal na max wszystkiego co ma, a nie mogl, bo pompa nie cykala jak trzeba mimo zgadzsjacych sie watow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, cinol123 napisał:

To chyba nie jest takie proste,

To samo napisałem. Przeczytaj mój wpis, od momentu, w którym zakończyłeś cytat mojej wypowiedzi.

Teraz, wkg napisał:

Ja na przykład zauważyłem, że po kilkunastu dniach treningów na poziomie około 700 TSS/tydzień robiłem te same treningi z mniejszym tętnem.

Przy dużym zmęczeniu to normalne, że tętno może być niższe. U mnie na następny dzień po wyścigu tętno zawsze mocno spada. U innych efekt ten pojawia się dopiero po dłuższej kumulacji wysiłku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.04.2020 o 21:05, provayder napisał:

Z ciekawości, żeby mieć wykres stanu treningu trzeba mieć miernik mocy czy wystarczy pomiar tętna. 

Raczej bez pomiaru mocy na rowerze nic nie policzy. U mnie znowu w tym raporcie nic nie pokazuje, mimo że jeżdżę z pomiarem i raportuje mi TSS/IF, VO2max czy NP.

Możliwe że dostępność tych statystyk zależy też od urządzenia którą rejestrowana jest aktywność? U mnie to stara 520-ka.

EDIT: doczytałem i właśnie tak jest - kwestie licencyjne firstbeat :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy siak, garmin tego raczej nie zdradzi, jak jest to dokładnie liczone, co jest brane pod uwage, jak i kiedy estymowane itd. To jest podejrzewam jeden z glownych sekretów firmy, nawet jesli czesc algorytmow garmin ma od firmy trzeciej, to zawsze mogą cos zmodyfikowac pod siebie, co juz bedzie znane tylko dla kilku osob w firmie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, cinol123 napisał:

No przeciez kazdy z nich chce wygrac, jakby mogl to by krecil w opór i jechal na max wszystkiego co ma, a nie mogl, bo pompa nie cykala jak trzeba mimo zgadzsjacych sie watow.

Przeczytaj uważnie to co napisałem :) Być może nie może z innego powodu bo co innego jest przyczyną - np mięśnie. Pompa sama nie jedzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tej przyczyny nie szukam, przecież wiadomo, ze serce nie działa w izolacji, a Rafał tez wtedy chciał wiedzieć czemu się nie wkręca na takie pulsy na jakich powinien być, mimo iz podkreślę raz jeszcze, reszta parametrów nie budziła zastrzeżeń. Chyba mial caly sztab ludzi dość zaawansowanych w temacie, i jakoś nie udało się tego poprawić.  A na bank szukali przyczyny, bo taka wiedza wypracowana procentuje zawsze w przyszłości. 

Mysla przewodnią tego przykładu jest to, iż wcale nie jest tak, że te same moce przy niższym pulsie dla tego samego zawodnika, to zawsze jest dobrze. Bazowo jasne ze dobrze, ale w trakcie sezonu mogą sie dziac rozne dziwne rzeczy z pkt widzenia fizjologii organizmu.... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, cinol123 napisał:

Mysla przewodnią tego przykładu jest to, iż wcale nie jest tak, że te same moce przy niższym pulsie dla tego samego zawodnika, to zawsze jest dobrze. Bazowo jasne ze dobrze, ale w trakcie sezonu mogą sie dziac rozne dziwne rzeczy z pkt widzenia fizjologii organizmu.... 

to czy niski puls jest wynikiem wzrostu formy czy wzrostu zmęczenia można stwierdzić obserwując reakcje na różne intensywności przy różnych objętościach i oczywiście nie zawsze niskie tętno jest dobre(ale to też zależy kiedy ten efekt występuje). Obstawiam, że jednak Rafał ściemniał, oni(sztab trenerski) raczej doskonale wiedzą dlaczego tak jest. A nawet jak nie ściemniał, to raczej dlatego, że on nie musi sobie tym głowy zawracać, a i oni nie chcą zawodnikom niszczyć komfortu psychicznego też. W każdym razie, tak jest, szczególnie w trakcie wielkich tourów jak tdf. Niektórzy zawodnicy do końca sezonu nie mogą się pozbierać do kupy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak. I tu znowu dochodzimy do rozpoznania przetrenowania :/ 

3 minuty temu, mess napisał:

to czy niski puls jest wynikiem wzrostu formy czy wzrostu zmęczenia można stwierdzić obserwując reakcje na różne intensywności przy różnych objętościach i oczywiście nie zawsze niskie tętno jest dobre(ale to też zależy kiedy ten efekt występuje)

Tu prawie jak polityk pojechałeś :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...