Skocz do zawartości

[dętka] awaryjne użytkowanie zbyt wąskiej dętki


Robman

Rekomendowane odpowiedzi

mam oto taką zagwozdkę. Po dokupieniu drugiego koszyka na bidon, musiałem zmienić torebkę (na ramę -> podsiodłowa). Wszystko fajnie, ale brakuje trochę miejsca na schowanie do tejże podsiodłówki pompki (rozmiar micro). Wiem, że często praktykowaną opcją jest instalowanie pompki pod koszykiem, ale załóżmy że to plan B. Fajniej byłoby IMO, schować pompkę do torebki.

Pytanie mam następujące: czy do opon 26"x2.0" (SCHWALBE Land Cruiser) można tymczasowo (tj. w awaryjnej sytuacji, aby doturlać się do domu w razie przebicia "normalnej" dętki, powiedzmy max 50km, jazda oczywiście baaardzo ostrożna) zamontować mocno niedopasowaną (tj. teoretycznie zbyt wąską w stosunku do opony) dętkę.

Np.:
1. DĘTKA 26'' x 1,4'' - 1,75''

lub jeszcze większy hardkor:
2. DĘTKA 26'' x 1,1'' - 1,3''

Powodem oczywiście tych "kombinacji" jest sądzę znacznie mniejszy rozmiar owych dętek (vs. 26 X 1.75-2.125), dlatego w sumie pytanie dotyczy głównie dętki #2 (1,1'' - 1,3''), z wersją #1 chyba nie powinno być problemów (or not ?)
Ktoś może przerabiał ten temat (powiedzmy pod kątem zbicia masy, hehe) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic się nie stanie, możesz śmiało wozić wąską dętkę. Nieco mocniej się rozciągnie, teoretycznie będzie bardziej podatna na przebicia ale z drugiej strony Land Cruiser to nie jest jakaś bardzo cienka guma, więc i mniej podatna na przebicia. Poszedłbym w dętkę której zakres kończy się na 1,5".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dętki chętnie rozciągają się na długość, w poprzek nie bardzo. Awaryjnie to wszystko jest lepsze niż brak dętki, ale jak będziesz próbował napompować za cienką dętkę w szerokiej oponie, to będzie się wydłużać, i możliwe, że będzie jak zygzak próbować wypełnić możliwą przestrzeń. Co do zbijania masy, to stosowanie dętek 26 w 27,5 czy 29 jest dużo lepszym pomysłem niż Twój. Ewentualnie dętke owiń foliówką i umocuj do ramy paskami na rzepy 

dettka.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki chłopaki za błyskawiczne odpowiedzi.

Re:  Blueforce

wspomnienie o "zbijaniu" masy to był taki żarcik, mnie interesuje zbijanie .... objętość (zwiniętej dętki).

Sądzę, że postawienie na rozmiar 26x1,4-1,75 będzie najrozsądniejszym wyjściem, biorąc pod uwagę stosunek wymiarów/"ryzyka".

Tak z ciekawości, ile mógłbym zyskać (milimetrów na powiedzmy szerokości zwiniętej dętki) pomiędzy:
1. Dętka Continental Tour 26x1,4-1,75
a:
2. Dętka KENDA 26x1,0-1,5 (ryzyk fizyk :D )

Sądzę że tak 1-2mm, prawda ?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki ta opona Schwalbe Land Cruiser 26x2.0  ma balon, bo niektóre opony tak oznaczone mają 45 mm, a niektóre 52 mm?

Ja pod oponę Furious Fred 29x2.0 mam aktualnie założoną dętkę Vittoria Ultralite 700x30-38 i daje radę, ale te opony są  wąskie jak na 2.0 (realnie około 45 mm). Założyłem awaryjnie na chwilę w trasie, ale na razie została bo tą oponę ciężko się zakłada, więc nie chce mi się tego ruszać puki działa.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

@marvelo z tym balonem, czyli realnym wymiarem opony, to słuszna uwaga. Tu po trafi być duże plus/minus. Może to trochę zależy od obręczy? U mnie, na obręczy ~28mm opona (tj Schwalbe Land Cruiser 26x2.0) ma ~48mm, czyli w sumie zgodnie z oczekiwaniami.

Ja dla siebie kupiłem finalnie awaryjną dętkę 26"x1.4-1.75, mam nadzieję nie przekonywać się szybko, czy rozmiar OK :D

Jak ktoś byłby ciekawy, tak prezentują się grubości zwiniętych dętek:
- 26"x1.4 - 1.75 -> około 38mm

- 26"x1.75 - 2.5 -> około 43mm

czyli zyskałem niesamowite 5mm ;), ale w przypadku malutkiej torebki podsiodłowej to wcale nie tak mało.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, michuuu napisał:

Może zamiast dętki awaryjnie łatki samoprzylepne?

Miejsce na kanapkę zostaje.;)

:P, w sumie łatki też mam spakowane (to przecież "pudełeczko" wielkości karty SD), dzięki temu mam nadzieję że nie będę musiał z tych ratunkowych zestawów korzystać (zgodnie z prawami Murphy'ego). Bo przecież jestem przygotowany .... B)
Ale masz rację, w zależności od potrzeby trochę żongluję zawartością torebki w zależności od przewidywanej eskapady, trzeba być elastycznym !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...