Skocz do zawartości

[hamulce] docinanie przewodów hydraulicznych


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Zamówilem  gotowe hamulce hydrauliczne w sensie zalane itp gotowe do montażu na rowerze.  Lecz mam tak że muszę linki poprowadzić wewnątrz ramy.  Co jest potrzebne do dociecia  przewodów,  w sensie jakieś specjalne narzędzia czy da radę zrobić to w warsztacie domowym. Lubię majsterkowac i mam jakieś predyspozycje do tego :)

chodzi o to Poprostu czy da radę to zrobić omijając serwis czy potrzeba specjalistycznych narzedzi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa banalna, wystarczy wyciągając stary przewod, przyczepic do jego końca kawałek żyłki wędkarskiej ....żeby potem przewlec za jej pomocą drugi .... po dokladnie tej samej trasie...bez tego moze sie okazac iz przewleczenie samego przeowdu bez zyłki jest ...nie do wtkonania bez rozbiórki np widelca przy główce ramy lub nawet wyjęcia suportu, np w moim EM525 nei ma zadnej klapki rewizyjnej w okolicy mufy i grzebanie tam jak cos pojdzie nie tak...to wycisniecie pressfita :>> 

I najlepszy patent na przewleczenie to ... wbicie nie do końca PINu od oliwki ... niektore ramy maja na tyle male otwory iz zabezpieczone gumą fabrycznie nowe przewody z pentelką do przewlekania  nie chca przejsc przez otwor w ramie... u mnie tak bylo w EM525..  musialem ten gumowy kapturek usunac i ciagnac za sam PIn zabezpieczony silikonem zeby sie oliwa nie wylalal. 

Przewod ideanie obcina sie nożykiem do tapet, jedyna trudna sprawa to wbicie pinu :P trzeba go wsadzic miedzy np dwa drewniane klocki i wbic młotkiem.... 

A tu pin, zatkany silikonem nic sie nie wylewa itd..

20200410_165916_copy_768x1024.jpg

17 minut temu, kamilloo napisał:

Zamówilem  gotowe hamulce hydrauliczne w sensie zalane itp gotowe do montażu na rowerze

JEsli bedziesz to juz mial poskladane, to ... lipa, bo trzeba odkrecic przewod i byc moze obciac starą oliwke, bo to prawdopodobnie nie przejdzie przez otwory w ramie :P W mojej by nie przelazlo. Wtedy potrzebujesz nowy PIN i Oliwke do Twojego przewodu... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i warto uważać z jaka siłą dokręcamy przewody, np w nowych klamkach szosowych serii r7000 r8000 (duza sruba z kapeluszem) na podkładce dystansowej przy klamce jest podany moment 5-6Nm - znam to dokladnie za autopsji - sprzedlwem niedanwo nowe klamki 105 r7020 i na 99,99% przy montażu w jakims krakowskim serwisie goście przesadzili i jedna klamka im pękła :PPP 

Zdaje się, że te klamki nie maja jak np rs685 przewodów metalowych w klamce do zbiorniczka/tłoczka, tylko olej idzie kanałami w plastikowym korpusie (czy karbonowym w przypadku r8000) i wychodzi na to że dość łatwo zniszczy klamkę. Jedynie gniazdo wejściowe do przykrecenia przewodu jest metalowe zatopione w korpusie... takze po takiej akcji  klamkomanetka prawdopodobnie  w kosz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to tańsze hamulce Shimano, to choć będą poskładane będą mieć w zestawie pin i oliwkę do skrócenia. 

Jeśli to droższe hamulce to nie będą poskładane, właśnie po to żeby przeprowadzić sobie przewody wewnątrz ramy. 

Shimano dodaje też końcówki do wbicia pinu - takie dwie plastikowe kształtki w które wchodzi przewód i które trzeba ścisnąć. Można to zrobić w imadle, o ile ma się możliwość postawienia roweru tuż obok, dobre są też szczypce Morse'a. W każdym razie trzeba to robić na tyle delikatnie żeby nie wylać oleju z przewodu, bo wtedy może być konieczne odpowietrzenia hamulca. 

Poprowadzenie przewodów jest łatwiejsze jak ma się stare wewnątrz, tak jak pisał @cinol123 a jeśli się nie ma to trzeba najpierw poprowadzić żyłkę/linkę do której później mocuje się przewód. Da się to zrobić bez narzędzi ale dużo łatwiej jest z takim przyrządem https://www.cyklomania.pl/jagwire-narzedzie-do-przeciagania-wewnetrznych-linek-i-pancerzy-w-ramie,id13959.html niemniej jednak w domowych warunkach pasuje obejść się bez niego. 

Generalnie magnes jest bardzo przydatny, można nim łapać kawałek metalu na żyłce/prowadzić metalową linkę wzdłuż ramy. 

Przewód można obciąć obcinaczką do pancerzy, ale ją akurat idzie zastąpić chociażby nożykiem. Znowu ważne żeby robić to na tyle delikatnie żeby nie odskoczył bo wtedy wyleje się z niego płyn - odskoczyć może przewód "tracony" czyli końcówka którą ucinamy, trzymamy zawsze za tę część która zostaje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JEst jeszcze patent z nitką i odkurzaczem, zatykamy wszsytkie inne otwory w ramie i odkurzaczem wyciagamy nitke przez otwór ktory nas intersuje, oczywiście aplikowalne dla rowerów juz poskładanych z np zainstalowanym suportem, nitke warto pozniej zamienic na żyłke, bo jednak te hamulcowe przewody nie sa zbyt chetne do gładkiego przechodzenia przez zakamarki :P..... w gołej ramie nie powinno byc najmniejszego problemu z układaniem przewodów bez trickow mykow, nietek zylek i magnesow..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Ja mam nową ramę i od dziury do dziury jest prowadzenie. Więc z przeplotem przewodu nie będę miał problemu.

Chodziło mi jedynie o odlaczenie linki od hamulca no bo będzie trzeba tak zrobić by przełożyć przewód przez rame. 

Jak to wygląda że skrócenie i zakuciem 

Czyli powinienem dac radę na to wychodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkręcasz przewód przy klamce. Zaślepiasz przewód hamulcowy. Przeprowadzasz przewód od zacisku do klamki. Dopasowujesz długość przewodu. Obcinasz, obrabiasz, dokręcasz. 

Warto na początku przykręcić klamkę i zacisk, tak mniej więcej, potem po rozszczelnieniu układu będzie się lepiej pracowało. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kamilloo napisał:

Ale Z zakuciem tych oliwek i reszty, dam radę tak ?

Masz wyżej podane instrukcje, narzędzia, wiec pewnie tak. Dalej nie wiemy jaki to hamulec. 

Znów - jeśli Shimano to przy wbijaniu pina pamiętam że najpierw na przewód idzie nakrętka, potem oliwka, potem wbija się pin. Ot pierdoła ale nawet jak się ma w tym doświadczenie idzie zapomnieć o nakrętce ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i najwazniejsze, przy dokrecaniu przewodu, trzeba pilnowac by byl on docisniety do konca ile sie da, bo jesli bedzie inaczej to oliwka spadnie z przewodu i zostanie zwichrowana i potrzebna bedzie kolejna ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, kamilloo napisał:

Tak. Ja mam nową ramę i od dziury do dziury jest prowadzenie. Więc z przeplotem przewodu nie będę miał problemu.

To wcale nie jest takie pewne.
Ja najpierw wciągnąłem linkę (od przerzutki lub hamulca), a potem wsunąłem przewód hamulcowy tak ze linka weszła do środka. Na koniec wyciągnąłem linkę. Tym białym pilotem co był w ramie, nie dało się przeciągnąć przewodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...