Skocz do zawartości

[pedały] przesiadka na szosie z SPD na Spd-sl - czy może lepszy but?


Vector

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Takie pytanie do Szanownych kolegów - ponieważ od ponad roku jeżdżę na gravelu w pedałach SPD Shimano PD-EH500 + buty Shimano M089 - i do tej pory byłem zadowolony, prócz momentów w których cisnąłem, wtedy naprawdę słaba sztywność buta dawała we znaki :/ Zwłaszcza lewą stopą po bardziej intensywnym kawałku nie mogłem stanąć - musiałem siedzieć zanim ból i drętwienie minęło od ciśnięcia w pedał.

Dodatkowo po kupnie gravela dotrało do mnie, że szosa i baranek to moja bajka i takim sposobem w grudniu stałem się właścicielem swojego pierwszego roweru szosowego, do którego kupiłem pedały PD-ES600 - czyli dalej SPD. Nie chciałem inwestować kolejnej nie najmniejszej kasy w drugi komplet butów. Ale teraz gdy już na tej szosie zrobiłem prawie 2 tysiące, dochodzę do wniosku, że prawdopodobnie te buty się kompletnie nie nadają do napitalania po szosie bo stopy odpadają :( Czuję dosłownie, że są zwyczajnie zbyt miękkie - owszem to but raczej chyba turystyczny aniżeli profi. 

Teraz pytanie do dużo bardziej doświadczonych - mam dwa wyjścia, albo kupić buty MTB dalej w spd, ale ze sztywnością z kosmosu, celuję w te: 

https://bike.shimano.com/pl-PL/product/apparel-accessories/s-phyre/SH-XC901.html

Czy zainwestować w pedały SPD-SL, mam na myśli Shimano 105 700 i buty:

https://bike.shimano.com/pl-PL/product/apparel-accessories/shimano-series-lsg-2019/SH-RC701.html

Generalnie taniej wyjdzie kupić pedały + buty szosowe aniżeli but MTB z prawie maksymalnym indeksem sztywności.

Bo drugą kolejną rzeczą jest kwestia, jaka była by realna korzyść na szosie z SL aniżeli z SPD ze sztywnym papciem, czy może sama sztywność tegoż papcia zrobi robotę... A nie SPD-SL...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Zanim kupisz buty z wysoką sztywnością skonsultuj z lekarzem tą dolegliwość . Jeżdżę w butach mtb na szosie od lat i nigdy nie miałem problemów ze względu na niższą sztywność podeszwy. Wysoka sztywność nie zawsze przekłada się na lepszy komfort. Może problem tkwi w nadmiernym ucisku nerwów lub ograniczenia przepływu krwi. 

Próbowałeś lżej zapinać klamrę w lewej stopie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś dużo jeździłem na szosie w butach spd. Teraz więcej mtb też w spd. Rozważałem zakup butów i pedałów do szosy ale koniec końców zrozumiałem że ten system szosowy jest stworzony do sprintów (duża moc). Ponieważ mam już 6 par pedałów spd do szosy wkręciłem pedały PD-ES600 bardzo lekkie. Bo mam buty SPD zimowe i uwolniłem się od p-ych ochraniaczy i nogi nie marzną. Jak będę kupował następne buty na lato do spd to RX8. I tyle spd rządzi dla zwykłego człowieka.
 

pozdrawiam
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, durnykot napisał:

Próbowałeś lżej zapinać klamrę w lewej stopie?

Tak, klamrę, rzepy - kombinowałem z większym luzem, z większym uciskiem - bez skutku.

16 godzin temu, radko10 napisał:

I tyle spd rządzi dla zwykłego człowieka.

Bezsprzecznie - z tym, że ja akurat na tej szosie wsiadam i zsiadam pod domem, a ewentualne postoje to raczej nie byłby problem, żeby wejść do sklepu czy zejść z siodła. 

12 godzin temu, safian napisał:

A jeszcze tak dopytam trochę z innej strony - próbowałeś zmieniać ustawienie bloków, ustawiałeś je "zgodnie ze sztuką", czy po prostu przykręciłeś w losowych miejscach?

Tak, tego też próbowałem, w trzech różnych ustawieniach, skrajnym z przodu, środkowym i skrajnym z tyłu - cały czas mam wrażenie, że jest za miękko i dodatkowo ta lewa stopa ciągle doskwiera, ale tylko w jednym miejscu. Stąd po prostu sobie wydumałem po przeczytaniu chyba wszystkiego co mogłem przeczytać w necie, że to zapewne but. Tylko teraz mam rozterkę bo naprawdę uważam, że te papcie są za miękkie czy kupić sztywny but spd, czy zainwestować w typowe pedały SL i do tego buty szosowe.

Może ktoś kiedyś odbył taką przesiadkę i powie coś więcej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Zmieniłem swego czasu stosunkowo miękkie buty na buty z indeksem 9 . Komfort spadł , większej poprawy w innych aspektach nie zauważyłem. IMO najpierw wyklucz kwestie zdrowotne, później myśl nad butami. Pomyśl o konsultacji z ortopedą. 
 

Teraz, Vector napisał:

Tylko teraz mam rozterkę bo naprawdę uważam, że te papcie są za miękkie czy kupić sztywny but spd, czy zainwestować w typowe pedały SL i do tego buty szosowe.

Może po prostu szukasz wytłumaczenia dla nowego wydatku :DTeż tak mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe :) Kwestie zdrowotne... Tak jak pisałem, to się tylko dzieje przy pałowaniu, kiedy jadę normalnie, nie zarzynając siebie, nic takiego się nie dzieje - do sytuacji dochodzi w momencie naprawdę trzymania mocnego (jak dla mnie) 30+ tempa, kiedy czuję, że normalnie wgniatam stopę w but. Też idąc za tą myślą, czy zmieniając but na but sztywny, gdzie uginania będzie mniej czy zwyczajnie będzie lepiej. Wiem, wiem, dywagacje z pupy, ale staram się znaleźć jakieś rozwiązanie, bo im więcej km tak robię, tym bardziej mi to przeszkadza :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogóle nie wiem po co się spierać. Większa powierzchnia styku = mniejszy nacisk na 1cm2 i właśnie dlatego w miękkim bucie czujesz dyskomfort. Jeśli buty+pedały mtb byłyby tak samo efektywne jak szosowe to wszyscy jeździliby w mtb xd A tak nie znam nikogo, kto szosą jeździ w butach+pedałach mtb "bo tak", zwykle są to ludzie, którzy albo sporo poruszają się pieszo w tych butach albo mają kilka rowerów i robią to wyłącznie z wygody i kompatybilności. Jazda mtb vs jazda szosą pod względem pedałowania diametralnie się różni i uczucie nacisku na dłuższej trasie będzie tak samo odczuwalne w mało sztywnych butach szosowych.

IMO nie ma sensu szukać "sztywnych butów mtb" bo będzie to kosztować tyle samo co wystarczająco sztywne buty szosowe + pedały a czy zadziała nie wiadomo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Lub fizik x4 terra. Aczkolwiek dla mnie buty szosowe są jakieś wygodniejsze niż mtb. Tak jak zauważyłeś m089 nie jest sztywny, jest to model z ówczesnej kolekcji dedykowany bardziej do enduro niż xc, pięta w nim lata niemiłosiernie co często skutkuje tym, że zbyt mocno zaciska się klamrę. Jednak musze przyznać, że w połączeniu za eggbeaterami w szosie aż takiego dyskomfortu nie odczuwałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
7 godzin temu, Vector napisał:

Tak jak pisałem, to się tylko dzieje przy pałowaniu,

Czyli jeśli nie pałujesz to jest OK? Ciekawe... :D

 

7 godzin temu, Mihau_ napisał:

Większa powierzchnia styku = mniejszy nacisk na 1cm2 i właśnie dlatego w miękkim bucie czujesz dyskomfort.

Co ma powierzchnia styku pedał/podeszwa z dyskomfortem. Idąc tym tropem na Eggbeaterach powinien być dramat.

Zastanawia mnie fakt, że masz to tylko lewej stopie, gdzie sztywność buta lewego jest taka sama jak prawego. Jeśli podświadomie wieszcze to kwestia niskiej sztywności buta, to nie ma co się zastanawiać- trzeba wymieniać i tyle. Kwestią, z jaką musisz się zmierzyć to wybór między pedałami i butami szosowymi a mtb. Z racji wygody sugerowałbym jednak buty mtb ,ale jeśli zależy Ci na transferze mocy to pozostaje kupno butów szosowych.

6 godzin temu, radko10 napisał:

I dlatego powstały buty RX8

lub Mavic Cosmic Boa SPD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, durnykot napisał:

Co ma powierzchnia styku pedał/podeszwa z dyskomfortem.

to samo co uderzenie małym palcem stopy w szafkę nocną do uderzenia w tę samą szafkę stopą w bucie bhp

Dyskomfort wynika z punktowego nacisku a w bloku szosowym ten sam nacisk jest rozłożony na większej powierzchni co daje mniejszy nacisk na np. 1cm2 stopy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

OK... Twój punkt widzenia jest Twoim i go szanuję. Ale moje doświadczenia polują,że nie ma to wpływu na komfort ,ale na stabilność stopy w czasie pedałowania. 

Autor tematu ma pedały z dosyć dużą powierzchnią podparcia, która wyglada tak

Shimano-PD-ES600-pedal-review-7-1024x683

Trudno w tym przypadku mówić o punktowym nacisku, który może występować np. w eggbeaterach ( ale jako użytkownik ubijaków nie mogę tego faktu potwierdzić).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.04.2020 o 16:46, Vector napisał:

 

Teraz pytanie do dużo bardziej doświadczonych - mam dwa wyjścia, albo kupić buty MTB dalej w spd, ale ze sztywnością z kosmosu,

 

Jest trzecie wyjście: kupić pedały dedykowane specjalnie do gravela z większą powierzchnia podparcia, a równocześnie zaletami butów MTB.

https://www.time-sport.com/int-en/road-pedals/cyclo-gravel.html

Nie wiem gdzie i jak jeździsz, ale jeśli czasem zdarza się Tobie zapuścić w miejsca gdzie czasem trzeba poprowadzić rower, to w butach szosowych będzie to udręka.

Edytowane przez Chociemir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stary, masz rower szosowy, do tego jezdzisz na nim, a nie chodzisz z nim, zapomnij o kompromisach i kupuj buty i bloki szosowe. Po co te nie-szosowe rozwazania? 

Nie znam tych, w ktorych obecnie jezdzisz ale patrzac na rodzaj buta i cene pewnie jakbys jezdzil w sandalach nie byloby zbyt wielkiej roznicy ;)

Odnosnie dolegliwosci, o ktorej piszesz, nie jest powiedziane, ze po przesiadce na buty szosowe problem zniknie. Niemniej jak zakupisz przyzwoite buty szosowe, to zobaczysz jaka to jest przepasc w porownaniu do tego co masz teraz. Kompletnie inny komfort, przeniesienie mocy i stabilnosc stopy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
13 godzin temu, radziuGD napisał:

Bo należy zauważyć, że w miejscu montażu bloków praktycznie żadna podeszwa się nie ugina,

Siłą rzeczy -jest tam spory kawałek blaszki .

53 minuty temu, 1415chris napisał:

Odnosnie dolegliwosci, o ktorej piszesz, nie jest powiedziane, ze po przesiadce na buty szosowe problem zniknie.

Dlatego pisałem o konsultacji z ortopedą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow, moje ulubione gumiaki m089...toż to najgorsze mozliwe buty ;')

Byly to jedyne kapcie ktore po 50km musialem loozowac, bo tak mnie bolaly stopy. Ten but wybitnie nie nadaje sie do intensywnego pedałowania. Mialem przed jak i po wirle innych butow. I nawet w turystykach jezdzilo mi sie lepiej niz w m089.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za konstruktywne odpowiedzi. Jeśli idzie o ortopedę - ok, ale nie na ten moment, ani najbliższy ze względu na chorą sytuację za oknem.

Może trzeba było od razu w to pójść, jak kupowałem te pedały PD-EH500 miałem nadzieję, że podejdą, że jeden system wystarczy, w tych M089 dojeżdżam codziennie do pracy, okrągły rok, chciałem mieć sami wiecie, jeden komplet butów i temat zamknięty - jednak chyba się przeliczyłem.

Te Shimano RX8 widziałem, but zacny, ale praktycznie w cenie pedałów i butów szosowych więc cały czas nie do końca widzę sens inwestycji :rolleyes: Skłaniam się ku SPD-SL, jak widać jest gro ludzi, którzy mawiają:

1 godzinę temu, 1415chris napisał:

Niemniej jak zakupisz przyzwoite buty szosowe, to zobaczysz jaka to jest przepasc w porownaniu do tego co masz teraz. Kompletnie inny komfort, przeniesienie mocy i stabilnosc stopy.

I nie ukrywam, że działa to na mnie trochę jak magnes, by spróbować jak to jest i jaki będzie faktyczny efekt.

A tak jak już pisałem, szosę kupiłem jako taki rower dodatkowy, typowo dla frajdy, więc te cechy praktyczne schodzą na trochę dalszy plan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście sprzedałem je po cenie zakupu. ;-) te buty to szmira....wyjątkowa.

Tez jezdze ze wzgladow wygody chodzenia w butach mtb na szosie, i jest pierdzilion butów sztywnych i super wygodnych w ktorych mozna godzinsmi cisnac w opor i nic mi sie nie dzieje. 

I nie  tylko mi ;-) wielu ultrasów smiga w mtbtycznych chodakach ;')

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzaj m089:bardzo przyzwoity but jeśli użwany zgodnie z przeznaczeniem. One mają podeszwę torbal, czyli wzdłużnie skrętna. Jednak jak już tu ustalono do ciśnięcia nie został stworzony.

na aledrogo widze sporo northwave z zapięciem boa do 400pln z sensownym pedalem wyjdzie taniej niż wspomniany grx.

 

Edytowane przez radziuGD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, zajęło mi to tydzień, w sensie zastanawianie się, ale dzisiaj się jednak zdecydowałem i kliknąłem i buty i pedały SPD SL.

Buty Shimano RC701 i pedały R7000

Ciężko było przełknąć kwotę, ale mam nadzieję, że było warto. Jak dostanę i zainstaluję to podzielę się wrażeniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...