Skocz do zawartości

[Korba] Napęd 3x9 Alivio vs Deore


kabanosdg

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

trochę mnie tu nie było bo i rower stracił pozycję na rzecz dwóch kółek ale z silnikiem :) , postanowiłem znowu zaprzyjaźnić się z opcją bez silnika, ale do rzeczy.

Mam wiekowy rower z napędem 3x9 Deore XT (manetki, przerzutki, itd), poza korbą, która to jest Truvativa. Niestety nadaje się do wymiany. Po aktualizacji informacji wyszło że ciężko będzie kupić korbę w systemie 3x9. Korba w systemie Hollowtech II.

Znalazłem Deore  FC-M591 (44x32x22) oraz ALivio FC-T4060 (44x32x22) oraz Alivio FC-M4050 3x9s 40-30-22.

Dwie pierwsze mają tą samą ilość co moja stara. Ostatnia ma mniej zębów - wiadomo, mniejsza prędkość maksymalna natomiast lepiej na podjazdach.

Tu moje pytanie, czy lepiej wziąć Deore czy ALivio (i który z tych dwóch Alivio). Ponoć niższe klasy przejmują nowinki techniczne od wyższych modeli. Najlepiej żeby była czarna.

Szukałem korny XT, SLX ale niestety nie mogę nic znaleźć.

Dzięki z góry za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, kabanosdg napisał:

Ostatnia ma mniej zębów - wiadomo, mniejsza prędkość maksymalna natomiast lepiej na podjazdach.

Na podjazdach, które będziesz robił z blatu. Różnicę 2z na środkowym można pominąć a młynek w każdej jest taki sam.

Teraz, kabanosdg napisał:

Tu moje pytanie, czy lepiej wziąć Deore czy ALivio (i który z tych dwóch Alivio).

Deore > Alivio

To po prostu wyższa grupa, lepiej wykonana i lżejsza. Różnica w "działaniu" nie będzie zauważalna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej tyle że ponoć łańcuch 9 a 10 to nie to samo i może średnio zmieniać przełożenia. 

Natomiast wiem ze Deore jest wyżej, ale pytam czy np ten konkretny Deore nie jest starszy od tego Alivio o kilka generacji i w ogólnym rozrachunku Alivio jest młodsze technologicznie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak - łańcuch 10 rzędowy jest ciut węższy, ale co ciekawe jak go założysz na 9 rzędową kasetę to biegi zmieniają się nawet lepiej. Z tym, że to trochę bez sensu, bo 9 rzędowy łańcuch na "10 rzędowej" korbie działa zupełnie normalnie. Jak przerzutka zostanie 9 sp to już w ogóle... Ja mam 10 rzędową przerzutkę przednią przy korbie Alivio M4000 i łańcuchu 9 rzędowym i działa to bardzo dobrze chociaż można by pomyśleć, że łańcuch będzie za szeroki dla przerzutki.

Wiadomo, że Shimano zalecałoby komponować wszystko po grupach i rzędowości, bo im się to opłaci, ale nie dajmy się zwariować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej Pany i Panewki,

przerzutkę z przodu mam FD-M771. Łańcuch 10s będzie pasował do 9s - przynajmniej tak wynika z tego forum. Powiedzcie mi proszę czy w takim razie korba FC-M612 da radę z tą przerzutką? Jeśli tak to kupię ją i problem z głowy. Zestaw z suportem to koszt koło 300zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo. Przerzutka jest pod blat 44T i ma 22T pojemności, a korba ma blat 40T i 18T pojemności. Próbowałem akurat taki zestaw kiedyś pożenić i nic z tego nie wychodziło, ani jak opuszczałem przerzutkę do blatu, ani jak wisiała karykaturalnie wysoko. Wyregulować się niby da, ale z kulturą pracy ma to mało wspólnego.

9 rzędowa przerzutka jest do 9 rzędowych korb 44/32/22 i już. Wymieniłem przerzutkę na 10 rzędową i śmiga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Pany, wszytsko rozumiem :)

która z tych dwóch jest w lepszym stanie i czy stan ten pośmiga?

https://www.olx.pl/oferta/korba-deore-xt-fc-m770-44-32-22-170-mm-stan-bd-CID767-IDC2yho.html#454c510bc2

https://www.olx.pl/oferta/korba-shimano-deore-xt-m770-771-170mm-CID767-IDEcutE.html#c1b7e3e629

Wydaje mi sie że w pierwszej ofercie były wymieniane dwie tarcze najmniejsze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...