Skocz do zawartości

[Napęd] Wymiana 3x10 na 2x 10,11?


Bogusz10

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jako ze praktycznie wcale nie jeżdzę na najmniejszej tarczy z przodu pomyślałem że można by zamiast 3x10 przejść

na dwie tarcze z przodu.Jak to by wyglądało ze względów technicznych?Co trzeba by wymienić a co mogło by zostać?

Teraz mam;

Widelec: SR Suntour XCR, blokada hydrauliczna z dźwignią na kierownicy, skok 100 mm
Stery: Ahead FSA ORBIT 1.5/ 1-1/8", wewnętrzny
Suport: Shimano Octalink ES300
Mechanizm korbowy: Shimano M522, 42x32x24T, Octalink, osłona
Manetki: Shimano Deore M610/M506 (I-SPEC, Servo Waveaction)
Przerzutka przednia: Shimano Deore M610
Przerzutka tylna: Shimano Deore M610 Shadow
Ilość biegów: 30
Kaseta: Shimano Deore HG50-10, 11-36T
Łańcuch: Shimano HG54
Hamulce: Shimano Alivio M447 (hydrauliczne)
Dźwignie hamulca: Shimano Deore M610/M506 (I-SPEC, Servo Waveaction)
Piasty: Shimano Acera M3050, 32H, czarne

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro jedyną przesłanką, przez którą chcesz wymienić napęd jest:

17 minut temu, Bogusz10 napisał:

praktycznie wcale nie jeżdzę na najmniejszej tarczy z przodu

to możesz ją odkręcić i masz za darmo 2x10 a do tego jakieś zrzucasz z roweru jakieś 50g masy

Najlżejszych przełożeń nie używasz, najcięższych pewnie też nie (bo przy mtb 27,5 Twój napęd pozwala na jazdę ponad 45kmh przy kadencji 90) więc zmiana na cokolwiek innego niekoniecznie ma sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Bogusz10 napisał:

A co ma zdjęcie najmniejszej tarczy z korby do powyższego?

A dlaczego cytujesz powyższe kiedy nie miało mieć nic wspólnego z małą tarczą?

Skoro jedyną przesłanką dla zmiany napędu na 2x jest to, że nie używasz małej tarczy=jest niepotrzebna. Możesz ją zdjąć i mieć 2x jak chcesz i to za darmo.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie my się nie rozumiemy.Mnie nie interesuje odkręcenie najmniejszej zębatki i blokowanie manetek śrubkami.

Chcę rozważyć wymianę zgodnie ze sztuką serwisowania.Czyli wymieniam korbę na 2 x 10 ,klamki przerzutek i co jeszcze.

Proszę o fachowe porady,a nie typu po co Ci to itp.

Budzet do 1200 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Manetka przedniej  powinna mieć od spodu przełącznik 2/3 - zostaje jeżeli wystarczy Ci Deore,

- Korbę z suportem. Jeżeli może być Deore to  https://www.decathlon.pl/mech-korbowy-38-24-10b-deore-id_8524153.html?gclid=EAIaIQobChMIurD97ufR6AIViM13Ch0zaA6REAQYAiABEgLHz_D_BwE&gclsrc=aw.ds, jeżeli chcesz pustą w środku to już jedenastkowe o skoku 10,

- odpowiednią przerzutkę przód. Wziąłbym na obejmę by potem móc łatwo wymienić hamulec.

Zmieścisz się w 500.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze uzupełniając - Pusta (lepsza) korba od Deorki to XT https://allegro.pl/oferta/korba-shimano-xt-fc-m785-38-24t-175mm-10rz-czarna-9093612155 . SLX już nie znajdziesz.

Teraz, Mihau_ napisał:

Tylko po co skoro gość nie wie, że wymiana 3x na 2x nie wprowadzi mu nowych, magicznych przełożeń a po prostu zreorganizuje to co ma

Gubisz się w domysłach. Chce mieć "po bożemu" - z porządną linią łańcucha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Mihau_ napisał:

Przecież ma octalink. Wymienić suport i linia łańcucha będzie ok. Manetki też ma przystosowane zarówno do 2s jak i 3s

W ogóle pomysł jest bez sensu. Ale wg niektórych napęd 3x jest hmm ... deprecjonujący. Wtedy już (gdybym nie używał młynka) szedłbym w 1x. Ale to koszty - także eksploatacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej ! Ale kolega pisze, że rzadko używa najmniejszych z tyłu (najtwardszych) ! Dlatego właśnie polecam 38-24. Ewentualnie - skoro nie używa młynka 38-26 lub nawet 40-28.

Ja bym chętnie taką korbę kupił, w sumie dokładnie takiej szukam ale taniej - na rezerwę :) Ta jest bardzo OK jeżeli może być używka: https://www.olx.pl/oferta/korba-shimano-slx-fc-m675-175-mm-CID767-IDEiPCB.html#f17cb32242. Oczywiście trzeba zwrócić uwagę na długość - ja mam 175mm ale co kto woli.

@Bogusz10 - nie używasz młynka, nie używasz najmniejszych (najszybszych) koronek z tyłu (całkiem zresztą słusznie, mają beznadziejne stopniowanie) - jeździsz  głównie po płaskim ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę już się gubię. 

Cytat

Na najcięższych jeżdzę aż do max tarczy.

bardzo rzadko używam z tyłu tych najmniejszych zębatek 1-2-3

No i tutaj chyba poproszę o naprostowanie bo najmniejsze zębatki to najtwardsze, ale biegi 1-2-3 to na kasecie te największe zębatki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo jesteśmy mili, sympatyczni i nie dosrywamy bez sensu.

1 minutę temu, Bogusz10 napisał:

Chodziło mi o najmiększe z tyłu.Mielisz nogami a tempo żółwia.

OK, czyli najbardziej miękkich biegów nie potrzebujesz,

1 minutę temu, Bogusz10 napisał:

Młynek - najmniejsza zębatka z przodu?Czy tak?

Tak. Największa to patelnia. 

Jeździsz w terenie ? Wygląda raczej, że po asfalcie ... 

Pomysł z wywaleniem młynka i ew. zmianą suportu wydaje się najlepszy. Możesz kupić korbę 2x 40-28 ale stracisz kawałeczek najszybszego (najtwardszego) biegu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...