Skocz do zawartości

[Garmin Connect - pułap tlenowy] co to jest właściwie ?


wkg

Rekomendowane odpowiedzi

Coraz bardziej lubię Garmina :D 

Napisał mi, że mój pułap tlenowy jest w górnych 15% osób w moim wieku i mojej płci. A w ogóle, to uważa, że mój wiek  biologiczny jest 2x niższy niż ten kalendarzowy czy jakoś tak (nie mogę tego odszukać). To bardzo miłe z jego strony. Dziś mi znowu podniósł pułap tlenowy po niezbyt wymagającym interwale na trenażerze (pomiar mocy, kadencji i tętna) - nawet się za bardzo nie umęczyłem.  Na zewnątrz nie mam mocy ani kadencji  i mi nie mówi takich przyjemnych rzeczy :(  Tłumaczy, że:

"Pułap tlenowy to wskaźnik wydolności sercowo-naczyniowej, który powinien wzrastać w miarę poprawy kondycji. Pułap tlenowy to maksymalna ilość tlenu (w milimetrach) na minutę, jaką można wchłonąć w przeliczeniu na kilogram masy ciała w przypadku maksymalnego wysiłku. Zgodne urządzenie Garmin wykorzystuje dane dotyczące tętna i treningów, aby obliczyć Twój pułap tlenowy."

Pięknie, ale co to właściwie jest, jak to się liczy bez respiratora ? Jakimś cudem mierzy mi też ilość oddechów na minutę - nie mam pojęcia jak to robi. Ktoś się domyśla ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu jestem młody ! :)

Musi to obliczać z HRMax i stosunku pulsu do mocy, może jeszcze FTP (choć wątpię) - innych danych nie ma.

Notabene FTP sobie sam wyliczył o 6W większe niż wstawiłem w smartfonie i nijak nie chce uważać inaczej. Nie mam pojęcia skąd. Milimetr nie kilometr :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Przeciętny facet posiadający sprzęt Garmina - to teoretycznie zmienia nieco postać rzeczy.

Co do VO2Max są różne wzory z których można to oszacować, oczywiście bez ergospirometru nie ma mowy o dokładnym pomiarze.  Są zresztą różne kalkulatory, ale nie wiem z jakiego wzoru korzysta Garmin, tu na przykład masz maksymalną średnią moc z 6 min. i masę:

https://www.michael-konczer.com/en/training/calculators/calculate-vo2max

 

Mi niby też pokazuje 1% najlepszych, ale to raczej jakiś bullshit. Co ciekawe dla biegu i dla kolarstwa podaje praktycznie taki sam wynik, różnica 1ml/kg/min, ciekawe czy wylicza to zupełnie niezależnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, KrissDeValnor napisał:

Syndrom kopiuj/wklej ;)

Raczej tłumaczenia - brygada która spolszczała niekoniecznie wiedziała o czym pisze albo po prostu się pomyliła.

38 minut temu, safian napisał:

Mi niby też pokazuje 1% najlepszych

Trzymajmy się tej wersji :D Nie ma co wszystkiego kontestować :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 5.04.2020 o 09:57, safian napisał:

Przeciętny facet posiadający sprzęt Garmina - to teoretycznie zmienia nieco postać rzeczy.

Moim zdaniem gdyby Garmin porównywał teoretyczny wiek względem jedynie posiadaczy Garmina to mało osób miałoby tak dobre wyniki jak top 15% czy wręcz 1%. Raczej dorzucone tutaj są statystyki światowe i wliczenie wszystkich przeciętnych facetów, którzy sport pamiętają ze szkoły średniej/studiów i kiedyś kilka lat temu popływali w jeziorze na wyjeździe ale generalnie tylko tyle ;). Co jak co, ale Garmina używa sporo mocnych amatorów i prosów (tak tak, pytanie kto to jest pro, ale nie zaczynajmy tej dyskusji...).

Co innego zakładka Insights, która informuje:

"You ride faster than XX% of other USERS". I ta to jestem przekonany, że porównuje do użytkowników Garmina ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzeczny Garminek, dziś pokazał 10% :D Akurat jak zacząłem go używać przypętała się jakaś infekcja ale chyba już z tego wyszedłem i się domyślił :D 

Wciąż nie mam pojęcia co to jest Przygotowanie Wydolnościowe - za nic mi się nie domyka ze stopniem regeneracji. Nieważne, nie muszę wszystkiego wiedzieć.

Za to FTP wylicza dokładnie. Kiedyś mi zawyżał o 6W a w zeszłym tygodniu się namyślił i obniżył równo o 6. Cuda :D Pewnie bierze też pod uwagę dryf tętna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Ja za to mam taki problem ,że jeżdżę dość dużo na rowerze i niestety caly czas pułap pokazuje mi z aktywności biegania.. Nie biegam w ogóle więc niestety pokazuje mi pulap na poziomie 41 😒 wie ktoś może jak mam to zmienić? Bo na pewno moja wydolność jest wyższa skoro na zdezelowanym MTB jestem w stanie zrobić 100km w czasie 4,5h. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...