Skocz do zawartości

[renowacja] Budowa roweru w oparciu o stare komponenty


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie! Będzie to post zbiorowy gdzie będę zadawał pytania oraz publikował postępy prac. Wpadła mi w ręce jakiś czas temu stara kolarzówka za przysłowiowe kilka zł i czekała w garażu na swój czas. Ten czas nadszedł. Na codzień jeżdżę na "nowoczesnej" szosie, więc ten rower chciałbym wykorzystać jako bazę do zbudowania roweru na którym będę dojeżdżał np. do pracy. Nie mam dwóch lewych rąk ale jako tako o budowaniu rowerów raczej nie wiem zbyt wiele więc będę się posiłkował Waszą wiedzą drodzy forumowicze :)

W projekcie ze starego roweru chcę wykorzystać: ramę, widelec, kierownice i mostek. Na początek dwa pytania: czy na podstawie zdjęć ktoś jest w stanie określić model i markę roweru? Oraz czy na takiej ramie możliwe jest zbudowanie roweru single speed?

5280a3ca670be251gen.jpg

7e7c6f25e4d86df1gen.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, kombolaso napisał:

Na początek dwa pytania: czy na podstawie zdjęć ktoś jest w stanie określić model i markę roweru?

Takie strupki identyfikuje się po numerach na mufach. Spisz, wrzuć w google'a, może coś wyskoczy

Teraz, kombolaso napisał:

Oraz czy na takiej ramie możliwe jest zbudowanie roweru single speed?

Na każdej ramie można zbudować singla, kwestia rozwiązań jakie trzeba zastosować.

Tutaj masz poziome haki więc nie ma żadnego problemu, nie potrzebujesz napinacza itd.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Mihau_ napisał:

Takie strupki identyfikuje się po numerach na mufach. Spisz, wrzuć w google'a, może coś wyskoczy

Tutaj masz poziome haki więc nie ma żadnego problemu, nie potrzebujesz napinacza itd.

O widzisz o tych numerach zupełnie nie pomyślałem. Dzięki  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, WaGiant napisał:

Uwaga na stare lekkie mostki i kierownice z alu . Mam mieszczucha z lat 80 tamtego wieku .  W czasie jazdy bez żadnych ostrzeżeń złamała mi się kierownica . Lekka , wydmuszka wręcz . Mostek nie wyglądał dużo solidniej . Ja te elementy dał bym nowe .

WOW! Dzięki za info, zwrócę na to uwagę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie masz zamiaru całego roweru robić w stylu "retro" to taka zabawa jak najbardziej ma sens. 

Jeden powód jest wyżej - stare mostki, kierownicę lepiej zmienić na nowe. Jak to napisał ktoś na forum "ząbki nie grzybki dwa razy nie rosną". 

Dwa - renowacja kół, korb, generalnie starych chromów jest nieopłacalna czy po prostu droga - ale zastępując te elementy współczesnymi można mieć i lepiej i taniej. 

Co do ramy - różnie bywa. Po oczyszczeniu trzeba ją dobrze przejrzeć. Znam jeden przypadek pęknięcia widelca (skończył się tragicznie) w starym, stalowym rowerze, w drugim pękły tylne widełki, na szczęście nikomu nic się nie stało. Nie mówię tego żeby straszyć tylko informacyjnie, że chociaż to stal to też nie jest niezniszczalna. 

Potencjał na singla/dwubieg jest :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, w totalne "retro" nie mam zamiaru się bawić, to raczej ma być taki "custom" na starej ramie :) 

Fakt rzeczywiście lepiej zmienić kierownicę i mostek na nowy, co do samej ramy to mam świadomość że to leciwa konstrukcja i na pewno zrobię jej solidne oględziny.

Natomiast trochę gubię się w problemie jak rozwiązać sprawę napędu. Chcę singla więc korba będzie jedno rzędowa, ale co dalej?  Kupuję zwykłe koła pod wolnobieg i nakręcam jedno rzędowy ? Czy potrzebne będą jakieś dystanse żeby linia łańcucha szła jak należy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.04.2020 o 14:34, MaxCava napisał:

Nie obraź się, ale wrzucając zdjęcie tej ramy i oczekując odpowiedzi zrobiłeś mniej więcej to co ja poniżej.

Nie obraź się.

 Da się/ po mufach i hakach

W dniu 4.04.2020 o 14:27, kombolaso napisał:

czy na podstawie zdjęć ktoś jest w stanie określić model i markę roweru?

tak

to  Romet Metor sport. koniec 80- początek 90 tych.

W dniu 4.04.2020 o 14:27, kombolaso napisał:

Oraz czy na takiej ramie możliwe jest zbudowanie roweru single speed?

Da się

52 minuty temu, radziuGD napisał:

Zmierz rozstaw haków

130 mm ale do 5 w te 5 we wte to nie problem

Edytowane przez dovectra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeśli dobrze rozumiem jeśli kupię koła z piastą 135mm to nie powinno być większego problemu? 
Przykładowo kupuję coś takiego: https://allegro.pl/oferta/mocne-kola-28-stars-lozyska-maszynowe-wolnobieg-cz-7947993188 nakręcam 1rz wolnobieg i sprawa napędu rozwiązana? A co z napinaczem? Ktoś wcześniej pisał że przy takich hakach nie będą potrzebne...

Zastanawia mnie jeszcze sprawa suportu i sterów, nowoczesne typy tych elementów spasują do tej ramy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meteor miał suport z gwintem BSA  68 mm, więc wszystko tam wsadzisz.

Stery kupujesz niskie, takie najtańsze neco, bo masz krótką rurkę widelca. np. klik

Dla podkreślenia  NIskie.!

 koła 28 cali wedle uznania.

 

A kółka to bym zgarnął jakieś używki w znośnym stanie.

Edytowane przez dovectra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, kombolaso napisał:

Czyli jeśli dobrze rozumiem jeśli kupię koła z piastą 135mm to nie powinno być większego problemu? 

obecne piasty szosowe po qr mają właśnie 130mm

w hakach powinieneś mieć otwory na napinacze, jeśli ich użyjesz nie będziesz skazany na nakrętki zamiast szybko zamykaczy.

https://www.chlopcyrometowcy.pl/showthread.php?tid=31422

79643_P1330136.JPG

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety otworów na napinacze nie ma, więc będą nakrętki, to mi nie przeszkadza w sumie.
acc56c77592f708bgen.jpg

d8ff06a604ad2914med.jpg

Suportem się zajmę jak zedrę korbę która jest dość mocno zapieczona. Jeśli po rozbiórce i wyczyszczeniu nie znajdę żadnego pęknięcia to rama idzie do piaskowania i malowania proszkowego. Ale dalej nie daje mi spokoju czy przy zastosowaniu na "nowoczesnym" kole 1rz wolnobiegu i jednotarczowej korby czy nie będzie z byt dużej rozbieżności i łańcuch nie będzie zbyt "krzywo"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do korb, zwykły ściągacz potrzebny, do suportu młotek i punktak, ewentualnie klucze dedykowane jak masz.

Popsiukaj śrubozolem niech namięknie rdza.

Bedzie lekki skos, albo przestawisz podkładkami piastę i koło przeciągniesz na środek, albo będzie nieco kosić.

Albo dajesz piastę na bębenku i taką regulowaną zębatkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dovectra napisał:

Do korb, zwykły ściągacz potrzebny, do suportu młotek i punktak, ewentualnie klucze dedykowane jak masz.

Z tym sobie poradzę :)

1 godzinę temu, dovectra napisał:

Bedzie lekki skos

Jeśli będzie lekki to nie problem, ale to wyjdzie w praniu, jak będzie na tyle duży że będzie mi przeszkadzał choćby wizualnie to będę kombinował :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Rama wróciła z lakierowania, za kilka dni wstawię jakieś zdjęcia. Ale tymczasem mam kilka pytań:

-Korba rozumiem o ramieniu 170mm ale ile zębów? To samo wolnobieg?

-Jakieś sugestie dotyczące mostka?

-Jak rozwiązać sprawę unieruchamiania sztycy? Tak jak było na śrubę? czy da radę jakoś tam szybkozamykacz wstawić?

-Jak myślicie jak szerokie opony tu wejdą? chcę coś szerszego niż typowo szosowe

Edytowane przez kombolaso
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z korbą i wolnobiegiem wszystko tak naprawdę zależy od Ciebie, jakiego przełożenia oczekujesz, gdzie będziesz jeździł itd. 

Mostek tak samo - trzeba dobrać taki żeby było wygodnie. 

Z oponami może być różnie, 25c powinny wejść, w starych szosach często bywało ciasno. Bez przymiarek raczej się nie obejdzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, MikeSkywalker napisał:

Z korbą i wolnobiegiem wszystko tak naprawdę zależy od Ciebie, jakiego przełożenia oczekujesz, gdzie będziesz jeździł itd. 

Mostek tak samo - trzeba dobrać taki żeby było wygodnie. 

Z oponami może być różnie, 25c powinny wejść, w starych szosach często bywało ciasno. Bez przymiarek raczej się nie obejdzie. 

Ten rower ma głównie służyć na dojazdy do pracy, albo jak potrzebuję coś załatwić szybko myknąć więc przełożenie takie w miarę miejsko-komfortowe ;) Właśnie jestem świadom że z oponami może być różnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...