Skocz do zawartości

[Piasty] Wymiana piast czy całych kół


Merson105

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. W moich piastach w gniazdach łożyskowych pojawiły się już znaczące wżery (da się to również odczuć podczas jazdy poprzez charakterystyczne wibracje) dlatego przyszedł czas na ich wymianę i tutaj pojawia się dylemat. Warto wymieniać jedynie obie piasty zostawiając szprychy i obręcze (są w przyzwoitym stanie) czy jednak już lepiej zainwestować w lepsze kompletne koła?  Budżet w jaki bym celował to +- 1000zł za komplet już z oponami gdyby padło na wymianę.

Pełna specyfikacja mojego aktualnego roweru pod linkiem: https://www.dobrerowery.pl/kross-level-a4-2015

Mam 174 cm wzrostu 71 kg. Jazda głównie rekreacyjna, ale lubię pogonić zarówno w lesie jak i na szosie, także zdarzy mi się dać wycisk rowerkowi. 
Nurtuje mnie waga sprzętu 14.4 kg według specyfikacji co według mnie jest dość sporo, także koła mogłyby być dobrym początkiem do odchudzenia co nieco. Nie celowałbym jednak w system bezdętkowy ponieważ cenię sobie prostotę dętki gdzie w przypadku pany w terenie po prostu włożę nową i jadę dalej.

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka
Koła to element roweru który się zużywa, jak już sam wiesz
Obręcze, szprychy, nyple pracują podobnie jak piasty.
Możesz wymieniać gniazda ale w tych czasach kiedy taki wybór? 
Za twój budget kupisz koła gotowe a u składacza ciut lepsze.
System bęzdętkowy to najlepsza zmiana jaka ostatnio nastąpiła i to ona "ta zmiana" jest uproszczeniem!
Dla pocieszenia ;) jeździ się zawsze z dętką w razie poważnego uszkodzenia opony.
Nowe koła to najlepszy "upgrade" roweru.
Pozdrawiam
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Składać koła za 1000 złotych na 26 calach i QRB) Gdzie tu jakikolwiek ekonomiczny sens? Ile lat musiałby jeszcze jeździć tym rowerem żeby to się w jakikolwiek sposób zamortyzowało? Bo przecież do kolejnego roweru na pewno ich nie weźmie a i za normalne pieniądze nikt takich kół nie odkupi.

Naprawiać/przeplatać się nie opłaca bo nowy, porównywalny jakościowo komplet do tego co masz kosztuje może 200 złotych.

To nie są przypadkiem takie koła w innym malowaniu? https://allegro.pl/oferta/kola-26-wzmacniane-p-t-kross-alu-tarcza-kaseta-8331322652

Nie ma sensu inwestować w ten rower. Osobiście nie "dokładałbym" do tego roweru ani złotówki, wymieniać co trzeba najniższym kosztem (ale bez przesady, bez części z ali;P) i odkładać na coś nowszego/lepszego/zbudowanego na podstawie dzisiejszych standardów. Kupiłbym koła w stylu tych z linku (wiadomo, że bezobsługowe nie będą) albo za 3 stówki coś na najtańszych maszynach. Każda większa inwestycja w stary rower to wywalanie kasy w błoto, wiem z doświadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu inwestować w koła Krossa. Ich obręcze nie są jakieś wyjątkowe, koła również więc pewnie i szprychy są kiepskie. 

Opcje masz dwie: albo tańsze piasty na kulkach (zadbane spokojnie kilka lat pojeżdżą, można iść w Shimano, bo dostępność części zamiennych jest najlepsza) albo lepsze na łożyskach maszynowych (np. Novatec). 

Kwestia tego ile chcesz w taki rower inwestować. 

Pierwsze rozwiązanie to jakieś 150zł za komplet piast, plus obręcze (to akurat działa na korzyść kół 26 bo często można je kupić taniej - sam kupiłem obręcze Alexrimsa za jakieś grosze) - da się kupić komplet za 100-150zł i dobre szprychy - jeśli czarne to np. Sapim Leader (ok. 120zł za komplet na dwa koła). Plus robocizna kogoś kto zrobi je dobrze. Myślę że w 450zł można się zmieścić. 

Opcja druga to komplet piast D041/042 za ok. 300zł, obręcze podobnie - załóżmy że 150, szprychy tak samo. Tutaj warto zamówić koła z daveo.pl np takie https://daveo.pl//kola_nt_d042id042__dt_545d__cnspoke-1050i

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję wszystkim za cenne rady :) Rozumiem, że rower nie jest najwyższych lotów oraz nie spełnia dzisiejszych standardów, ale taki też nie musi być. Ma to być zwyczajny uniwersalny rower którym wjadę wszędzie a przy tym żeby schludnie wyglądał. Zastanawiam się nad zamówieniem z Daveo.pl tak jak już radziliście i druga opcja MikeSkywalker wydaje się sensowna szczególnie, że rower posłuży mi pewnie kolejne 5 lat jak nie dłużej. Pod podanym linkiem https://daveo.pl//kola_nt_d042id042__dt_545d__cnspoke-1050i widać, że na obręczach jest czerwona naklejka. Można sobie u nich dobrać inne kolory np zielony? Takie moje zboczenie wszystko musi być pod kolor :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...