Skocz do zawartości

[szprychy] Czy to ja coś źle liczę czy to błąd w kalkulatorze?


Hubertko

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Próbuję policzyć sobie rozmiar szprych dla swojej Alfine-11 i Ace18. Wszystko jest dość jasne ale jedna rzecz mi się nie zgadza. Otóż do kalkulatora potrzeba wprowadzić odległość kołnierza od środka (osi symetrii) z lewej strony i z prawej. Odczytuję zatem z tabeli Shimano rozstaw kołnierzy = 57,3 mm, dzielę tę wartość przez 2 i uwzględniam wartość offsetu = 3,15 mm. Dodaję ją dla lewej strony otrzymując 31,8 mm, a dla prawej odejmuję otrzymując 25,5 mm.

Tymczasem z bazy danych kalkulatora https://leonard.io/edd/ wynikają inne wartości; L = 29,5 mm i P = 24 mm.

20200325_130856.thumb.jpg.c4954db1545d9dadcf4f34263203bac5.jpg

Czy moje rozumowanie jest niewłaściwe czy to jakiś błąd danych w kalkulatorze? A może to jakaś inna piasta?

Dzięki za wszelkie podpowiedzi,

dużo zdrowia,

H.

 

ps. Jeszcze dwie tabelki.

wielobiegowe.thumb.jpg.ab4b3f8128cf4b1a2ab03bc4aefa49bf.jpgH.

C2pT0FX.thumb.gif.fd90adc3c5f64956b9b01c5b0ccbe409.gif

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie potrzebujesz do tego żadnych tabelek, tylko suwmiarkę :P

Opierasz piastę o stół, o miejsce gdzie kończy się piasta i zaczyna oś - czyli tam gdzie opiera się o ramę z obu stron. 

Potem mierzysz suwmiarką odległość od stołu do kołnierza. A następnie tę wartość odejmujesz od 135mm/2, czyli od połowy szerokości piasty. 

I tym sposobem masz 135/2-x i 135/2-y gdzie x,y to odległości kołnierzy od końców piasty. 

I takie dane wrzucasz do kalkulatora, np. tego: 

https://pro-bike.pl/spoke.frame.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Tak, wiem, potrafię użyć i czytać z suwmiarki ale piastę w ręku będę miał dopiero za tydzień. Póki co liczę ją sobie z dostępnych danych i zastanawiam się skąd ta różnica (choć nie jest ona aż tak tragicznie duża). Może należy uwzględnić grubość kołnierzy? Podane dane zależą od miejsca przyłożenia suwmiarki i powinny chyba być wyznaczone dla środka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, napisałeś "mojej piasty" więc uznałem że obie części już masz.

Grubość kołnierzy, to czy pomiar wykona się do jednej krawędzi, do środka, do drugiej krawędzi zazwyczaj nie ma znaczenia. Różnice są za małe żeby przeskoczyć na kolejną długość szprychy. 

A wygląda na to jakby jeden pomiar był zrobiony do krawędzi kołnierza a drugi do środka. 

Wrzuciłem powyższe dane do kalkulatora i dla 36 szprych, zaplot na 3 krzyże pokazało 284mm i 283mm, w obu przypadkach. 

Ciekawe jest to że podlinkowany przez Ciebie kalkulator podaje inne wartości. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...