Skocz do zawartości

[Koronawirus] Zakaz wychodzenia z domu a jazda na rowerze


Rekomendowane odpowiedzi

Cytat

W przypadku rozporządzenia każdy sąd ma prawo odmówić jego zastosowania, jeśli stwierdzi, że wydano je z przekroczeniem granic upoważnienia ustawowego bądź pozostaje ono w hierarchicznej niezgodności z aktami wyższego rzędu. Sędziowie podlegają bowiem tylko Konstytucji i ustawom - nie aktom wykonawczym wydanym z naruszeniem ustawy lub Konstytucji.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sąd kieruje się obowiązującym prawem. Obecną ustawa, zgodną z konstytucją, która mówi wprost, że można zakazać poruszania się na terenach i czasie, które rząd wskaże w rozporządzeniu. Koniec, kropka.  Niezgodność ustaw z konstytucją stwierdza TYLKO Trybunał Konstytucyjny, nikt, ale  to nikt inny. ( żaden polityk, inny Sąd itp. itd )

A reszta to polityka. Tylko i wyłącznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

/edit

I każda ustawa ( nawet zmieniana ) jest zgodna z konstytucją, dopóki TK nie orzeknie inaczej.

Teraz, Boss napisał:

wysoce szkodliwy społecznie czyn niezabroniony

Żaden sąd tak nie orzeknie. ( na 99 % - bo u nas Sądy to częściowo patologia )  Bo ten czyn jest zabroniony. ( chociaż się z nim nei zgadzam osobiście ) Tak wygląda prawo.

/edit 2

I w sądzie nawet najlepszy adwokat, który wygłosi płomienne przemówienie nie pomoże bo to w skrócie będzie wyglądało tak.  Wysoki Sądzie, ten czyn jest zabroniony prawem, ale obywatel w poszanowaniu wolności i swobód obywatelskich nie uznaje tego prawa. Proszę o uniewinnienie ( oddalenie sprawy ). Wyrok może być tylko 1.

/edit 3

A ukarać wydającego te prawo można nie głosując na niego w wyborach ( tylko tyle niestety )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nic Ci się nie należy jak psu buda:

Jeżeli potrzebujemy pomocy profesjonalnego pełnomocnika, a nas na to nie stać, wówczas możemy zwrócić się do sądu o przyznanie adwokata lub radcy prawnego z urzędu.

Taką nieodpłatną lub częściowo płatną pomoc prawną adwokata lub radcy prawnego może uzyskać osoba fizyczna zwolniona przez sąd od kosztów sądowych w całości lub w części.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, KrissDeValnor napisał:

Dobra, tyle że rozporządzenie powinno nabrać mocy dopiero po wprowadzeniu stanu nadzwyczajnego, nie ?

Mieliśmy nie bawić się w prawników ale skoro już - niestety nie, nie jest tak.

Wystarczy stan epidemii.  @SoloTM ma rację. O zgodności z Konstytucją orzeka TK a on nie podważył (w zupełnie innym składzie niż teraz) ustawy z 2008. Ustawa tu przytaczana.  Ale to nie mandat 500 nam grozi, to już tu było omawiane tylko 5 000 - 30 000 lub 10 - 30 000 opłaty w trybie administracyjnym nakładanej przez Sanitarnych. Z rygorem natychmiastowej wykonalności. Opłaty wprowadza przyjęta przez Sejm i Senat i podpisana przez prezydenta ustawa Tarczy Antykryzysowej. Taki jest stan prawny.

Nie piszę tego, żeby się spierać, politykować ale byśmy sobie wszyscy zdawali sprawę z ryzyka straty poważnych pieniędzy . Potem  można się sądzić, nawet o odsetki - powodzenia bardzo gdy się najpierw wyskoczy z dychy.

Jedyną możliwością jest jazda po ścieżkach rowerowych, jezdniach, lasach prywatnych itd. w celach określonych w ustawie. Jedni będą ściemniać, drudzy ryzykować a praktyki orzeczniczej nie znamy póki co.

 

 

Teraz, MaxCava napisał:

Jest coś takiego jak adwokat z urzędu, który Ci się należy jak psu buda.

 W Postępowaniu Administracyjnym ? Nie wymyślaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, KrissDeValnor napisał:

Biegacz, kolega pewnego moda, dostał już 5 k za parkowanie...

No to mamy precedens. Mi wciąż Spark albo Neuron chodzi po głowie więc się samoograniczam.

Swoją drogą, będąc bardzo przywiązany do swoich praw - patrząc na Hiszpanię, Włochy i ich restrykcje moje prawo do treningów uważam za warte poświęcenia. Nie wierzę, bym w lesie kogoś albo siebie zaraził ale teraz służby porządkowe musza dostać proste, przejrzyste zadania i nie powinny się rozdrabniać i zastanawiać czy zaraz rozpalę ognisko. Szczególnie, gdy jesteśmy w przeddzień epidemii.

Mam nadzieję, że na tym kończę bo mam mocne postanowienie nie udzielania się w tym wątku. Niestety w innym - który ostatnio założyłem, bardziej rowerowym na razie cisza:D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, SoloTM napisał:

A coś więcej ? Trasa, okoliczności, miejsce zwykłe, niezwykłe ?

Osiedle domków jednorodzinnych. Godzina 7:00. Na ulicach ani żywego ducha. Wystartowałem sprzed domu na mtb i kierowałem się w stronę terenów zielonych. Ujechałem jakieś 300 metrów i podjechał do mnie radiowóz, zamigał na niebiesko i pani w mundurze pouczyła mnie że nie stosuje się do zaleceń. Jako że zawsze jestem grzeczny i miły to mandatu nie otrzymałem ale, jako że ten radiowóz kręcił się dosyć długo po mojej okolicy, to myśle że w wypadku gdybyśmy spotkali się jeszcze raz, na pewno bym takowy otrzymał. Co to kwoty to policjankta mówiła coś o 500 zł.

Zawróciłem do domu, wyciągnąłem rolkę i korzystając z pogody pokręciłem na ogródku. 

Prawda jest taka, że na treningu chciałbym się skoncentrować na treningu, a nie na "czajeniu się" i unikaniu patroli...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Ludzie przestraszyli się mandatów i kar, większość siedzi w domu. Tymczasem wczoraj w wiadomościach w polsacie na dzień dobry "rekordowa liczba zachorowań".  Jest raczej oczywistym że coś tu jest nie halo.

 

Ed/ Przed chwilą w radiu wywiad z jakimś ekspertem co niby siedzi we Włoszech: "Pozostawanie w domach daje wyniki, te liczby (zachorowań) spadają, pomimo że wciąż rosną" :o

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...