Skocz do zawartości

[Sztyca] x Fusion Manic nie działa


Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie kończę serwis swojego roweru i okazuję się że moja sztyca regulowana nie chce kompletnie już się wysunąć. Przed serwisem były z nią problemy. Raz się wysuwała ale nie opadała, raz natomiast na odwrót, czasami potem działała normalnie ale to rzadko, zazwyczaj miała problemy z ruchem w którąś stronę. Zwykle pokręcenie przy manetce coś pomagało. Póki co samej sztycy nie rozkręcałem, tylko wyciągnąłem i przeczyściłem. Jednak po pociągnięciu ręcznie tej wajchy na dole która jest ciągnięta przez linkę sztyca nie reagowała, tak samo jest w teraz gdy sztyca siedzi w rowerze. Najprawdopodobniej będę ją dzisiaj rozkręcał, będzie to po raz pierwszy więc chciałem się zapytać na co zwrócić uwagę, gdzie może być problem.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę z telefonu edytować powyższego wpisu więc dodaje kolejny.

Wydaje mi się, że zlokalizowałem problem ale nie wiem jak go rozwiązać.

Zanim rozkręciłem sztyce udało mi się wysunąć sztyce. Zauważyłem, że wciskając sztyce działa to płynnie mniej wiecej do 60%-70% długości sztycy, dalej jest opór. Jeżeli wsunę sztycę ponad tę granice to ona sie później nie wusuwa bez pomocy, natomiast jeżeli wsuwając nie przekroczy się tej granicy to sztyca potem bezproblemu się wysuwa.

Po rozkręceniu okazało się że sam wkład działa dobrze. Natomiast sama rurka bez wkładu ma te problemy z zacinaniem się, pierwsze co zrobiłem to przeczyściłem popsikałem WD40 jednak to nie pomogło. Jak myślicie co można z tym zrobić?

20200320_172217_compress50.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wyczyszczeniu i nasmarowaniu wnętrza sztycy jest troche lepiej. Jednak najprawdopodobniej problemem jest nieznaczne zwężenie sztycy na wysokości na której była zaciśnięta. Najwyraźniej zacisk był zbyt mocny i przez to sztyca po około połowie roku zaczeła działać gorzej. Problemy zaczeły się zimą więc może również jakiś mały wpływ miała tu temperatura. Teraz pytanie czy ogrzewanie sztycu w tym miejscu coś pomoże, czy są jakieś inne sposoby?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Gdyby ktoś miał kiedyś podobny problem to chciałem tylko poinformować, że mimo tego, że sama zewnętrzna część bez wkładu przy ręcznym składaniu lekko się zacina to po zrobieniu tego wszystkiego co napisałem powyżej, następnie złożeniu sztycy i odpowiednim naciągnięciu linki, wszystko działa jak nowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...