Skocz do zawartości

[hamulce przód i tył] mam XT BR-M8000, słabe zaciski lub wymiana na inne


przytylomisie

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

jestem nowy na Forum i zaczynam zabawę z rowerem trail/enduro, więc za błędy sorry. 

Szukam pomocy, nabyłem Stvns Whaka+,   gdzie standardowo ma BR-M8000 (203mm /180mm). W zeszłym roku skoczyłem w Gorce (przedtem serwis rowerku), podjazdy i zjazdy, kamienie, korzenie itd co 5m.

Opinia: hamulce dobrze działaja, ale albo ja zbyt przytyłem albo nie daja rady przy takich ostrych zjazdach (10kg temu mialem harda Wheelera 69 na SLX) 

Pytanie: czy to XT sa problemem w trudnym terenie, czy ich część  czyli np klocki? 

Ostatecznie mogę wymienić XT na inne, budżet nieograniczony. 

Z góry dziękuję za wiedzę i pomoc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Dokumosa napisał:

Załóż klocki metaliczne odtłuszczając przy okazji tarcze. Docelowo możesz rozważyć 4-tłoczkowce albo popracować nad techniką.

Wlasnie serwis byl zrobiony od lancucha po przerzutki i hamulce, i tak jak na lagodnym terenie XTki sa swietne, tak w terenie o nachyle min 10% nie do konca czulem pewnosc trzymania. 

Hm czyli sugerujesz zmiane na 4tloki, a mozesz polecic cos? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
Godzinę temu, BMXdoPieca napisał:

Pomyśl nad TRP Quadiem lub Hope e4,

Chyba nie...z naciskiem na nie.

 

Godzinę temu, przytylomisie napisał:

lagodnym terenie XTki sa swietne, tak w terenie o nachyle min 10% nie do konca czulem pewnosc trzymania. 

Zacznij od klocków. Fabryczne są dosyć kiepskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
16 godzin temu, BMXdoPieca napisał:

Kolega ma nie ograniczony budżet a te heble to są naprawdę kosym, miałeś któreś z nich kiedykolwiek?

Po pierwsze- pisz poprawnie po polsku.

Po drugie- wystarczy zrozumieć np. ten test

https://enduro-mtb.com/en/best-mtb-disc-brake-can-buy/

Miałem okazję spróbować Hope. Modulacja doskonała, siła hamowania- średnia , a na pewno mniejsza w porównaniu z posiadanymi Magurami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, przytylomisie napisał:

Pytanie: czy to XT sa problemem w trudnym terenie, czy ich część  czyli np klocki? 

Ostatecznie mogę wymienić XT na inne, budżet nieograniczony.

Jeśli lubisz troche pogrzebać przy sprzęcie, to możesz spróbować wymienić przedni zacisk na cztero tloczkowy. Np. Shimano M 8020 albo Zee, do tego klocki metaliczne. Różnica w hamowaniu powinna być wyraźnie odczuwalna.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, durnykot napisał:

Po pierwsze- pisz poprawnie po polsku.

przepraszam bardzo za literówkę. już nie będę

 

1 godzinę temu, durnykot napisał:

Miałem okazję spróbować Hope. Modulacja doskonała, siła hamowania- średnia , a na pewno mniejsza w porównaniu z posiadanymi Magurami. 

według mnie ten test który podlinkowałeś jest mocno wątpliwy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hope są bardzo fajne. Mają modulacje świetną i siła hamowania jest również bardzo duża.

2 godziny temu, durnykot napisał:

Miałem okazję spróbować Hope. Modulacja doskonała, siła hamowania- średnia , a na pewno mniejsza w porównaniu z posiadanymi Magurami. 

 

2 godziny temu, Kemusi napisał:

Parę dni temu pozbyłem się z roweru shimano br-m520 

Warto ten zacisk? Lepszy od deore lub slx?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Kemusi napisał:

Kolega @przytylomisie na razie nie reaguje ,więc nie ma co sugerować 

W dniu 14.03.2020 o 19:52, Dokumosa napisał:

Na nachyleniach 10% to xt IMHO radzą sobie b.dobrze pomimo mojej masy ~110kg.

Moment moment, nie przedpadlem Kemusi tylko ograniczony dostep w czasie wirusow. 

Fajnie, ze dysksuja nt zmiany  z humalcami rozgorzala za co jestem wdzieczny.

Myslalem nad zmiana klockow, ale nie wiem czy to pomoze, bo przy wadze 95 kg i zjazd pod ostrym kątem  przedni hamulec cholernie sie grzał i popuszczal lekko pozniej. Przed wyjazdem mialem serwis. Po serwisie nie sprawdzalem czy mi koles dobrze zrobil czy nie, bo mam nadzieje, ze tak, po drugie nie znam sie. Dopiero poznaje rower od kuchni. 

Dlatego wasze doswiadczenie mi moze pomoc, bo taki tez sens jest forum :) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMHO masz świetne heble, co najwyżej klocki zmienić na metaliczne jak to już sugerowano.

Ważyłem nieraz i więcej i używałem w górach starszych XT m785 - bez zastrzeżeń. Klocki Shimano metaliczne. Po paru kilometrach ostro w dół z dohamowywaniem co chwila to i owszem - tarcze gorące/upieczone, chwila przerwy i działanie ok.

Oczywiście jak jest kasa to wymieniaj, znajdziesz też na pewno mnóstwo doradzaczy od "rowerowej biżuterii" Tylko mam wrażenie, że to nie tu tkwi sedno sprawy :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
7 godzin temu, przytylomisie napisał:

bo przy wadze 95 kg i zjazd pod ostrym kątem  przedni hamulec cholernie sie grzał i popuszczal lekko pozniej.

Raczej normalne zjawisko  ( fading ). Można dać klocki z radiatorami i/lub tarcze z lepszym odprowadzeniem ciepła albo wymienić tylko zacisk na czterotłoczkowy.  Lub popracować nad techniką hamowania ( nie twierdzę ,ze nie umiesz hamować, ale zawsze warto popracować nad tym ).

Jeśli nie jeździsz bardzo często w górach to wydanie iluś tam setek złotówek nie będzie bardzo uzasadnione ekonomicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...