Skocz do zawartości

[rama] Wybór ramy MTB hardtail 26'' dla niskiej dziewczyny


kima_141

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ;)

Szukam ramy MTB hardtail na koła 26'', cenowo najlepiej tak do kilkuset złotych, może być używana. Ale problemem w wyborze jest mój niski wzrost 157cm. Jeżdżę różne trasy, leśne ścieżki po kamienisto-korzenne zjazdy z hopkami. Obecna rama jest na mnie za duża tzn. za wysoki przekrok (jak zejdę z siodełka to praktycznie siedzę na ramie). Chociaż do tej pory dawałam sobie jakoś radę, to chcę zmienić również koła + amortyzator na coś lepszego, więc nie zamierzam już dłużej tkwić przy starej ramie, która ma dodatkowo główkę 1 1/8.

Poszukuję jakiejś o dirtowo-podobnej stylistyce (oczywiście nie typowego dirta) z opadającą górną rurą, do której wejdzie mój napęd 11x, z główką tapered (dla lepszego amora) i kątem główki najlepiej około 68 stopni. Powiedziałabym takiego uniwersalnego połączenia trail/freeride/dirt :) ponieważ na takich rowerach czuję się dobrze i pasują do mojego stylu jazdy, a po drugie przez krótszą rurę podsiodłową mam większe bezpieczeństwo w przypadku "ewakuacji" z roweru.

Przy okazji podam wymiary obecnej ramy (mierzone w przybliżeniu):
Rura podsiodłowa: 40,5 cm
Górna rura (od środka główki ramy do środka rury podsiodłowej): 54 cm
Efektywna górna rura (poziomo do sztycy): 57 cm
Przekrok (w połowie górnej rury): 77 cm
Reach: około 40 cm
Stack: około 55 cm

Całkiem wstępnie podobała mi się rama Hornet 4X, ale niestety jest dłuższa o mojej obecnej o 2-3 cm (górna rura 574 mm, efektywna 589, reach 415) i tutaj mógłby być problem. Także niemalże wszystkie podobne ramy, które sprawdzałam, wydają się być dość długie w porównaniu do obecnej. Chociaż może to przez inne kąty, nie wiem. Moją uwagę przykuły jeszcze ramy z rowerów Kellys Whip 50 albo 10, tych wersji z przerzutką. Geometria raczej pasuje do tego, czego szukam (rura podsiodłowa 340, efektywna górna rura 570, reach 400, główka tapered z kątem 68), ale niestety takiej ramy nie dostanę nigdzie osobno, chyba że cudem trafię na jakąś okazję.

Bardzo proszę o propozycje tego typu ram, chciałam na ten sezon złożyć nowy rowerek, ale problem z ramą mnie zatrzymuje. A może ktoś ma na sprzedaż lub wie gdzie coś takiego mogę dostać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jaki rozmiar, ale zapytać można;)  nie widzę czy to 'opcja  z przerzutką' ale może pod przerzutkę wystarczy dokupić hak?

https://www.olx.pl/oferta/rama-kellys-whip-10-CID767-IDCrntk.html#0bf18bcdc7

 

z  hakiem i suportem

https://www.olx.pl/oferta/rama-kellys-whip-10-z-hakiem-i-suportem-CID767-IDDIkQY.html#0bf18bcdc7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, kima_141 napisał:

Ale problemem w wyborze jest mój niski wzrost 157cm. Jeżdżę różne trasy, leśne ścieżki po kamienisto-korzenne zjazdy z hopkami. Obecna rama jest na mnie za duża tzn. za wysoki przekrok (jak zejdę z siodełka to praktycznie siedzę na ramie)

Ja bym popatrzyl juz na rowery/ramy 27,5  w tym tygodniu kupowałem dla juniora rower , ma jakies 155cm ... tez myslalem ze 26" bdzie idealne (przesiada sie z 24"), poszlismy do DEca robić przymiarki i wyszło ze na jakiś tam Rockriderach 27,5 wygląda całkiem niezłe i jeździ mu się całkiem nieźle. A rowerów 26" to tam prawie nie ma :P Przyznam sie szczerze,iz myslalem ze koło bedzie wieksze od niego :PP a teraz mysle ze i na 29" by dal rade ... tylko po co jak za 2-3 lata będzie musiał znów zmienić rower :P

Skończyło się na STevens RC Team 27,5 w rozmiarze 16"  - opona 2,1 Smart Sam - bosz kiedy ja widziałem taki grube kola, wygląda to  jak od koparki ;-) 

Ot taki jak tu-> team_rc_275_19_16_shiny_petrol_my19.jpg

 

Na tej stronie jest GEo tego roweru -> https://www.stevensbikes.de/2019/index.php?bik_id=19&cou=DE&lang=en_US

I plus minus zgadza się z tym co tam podajesz ...

 

Edyta: hehe dopiero teraz przeczytałem że chodzi o ramę .. tak czy siak MTBki/ramy 27,5 w okolicy 16" beda pasowac. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stałem przed takim samym zadaniem. 

Wcześniej był Kellys Viper 15,5'' na kołach 26. Ale główka prosta więc były ograniczenia żeby coś lepszego wstawić. Trafiłem na Radona ZR Team 27,5, rama 16 lub 15'', krótki mostek i jest naprawdę ok. Szukaj czegoś z teperowaną główką i pod koła 27,5 - będzie przyszłościowo. Trzeba być cierpliwym w szukaniu odpowiedniego rozmiaru ramy.

87491613_134755714508245_2789131103229706240_n.jpg

IMG_3311.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do proponowanych przez wiele osób 27,5... Też miałam takie przemyślenia, ale patrząc na ramy tego typu rowerów widzę, że są większe od tego, czego szukam. Na pewno za wysoki przekrok, a wyższej niż moja obecna rama nie kupię. Już patrząc na położenie górnej rury względem np. wysokości kół widzę, że jest podobnie jak w mojej obecnej ramie, a nawet wyżej. Także raczej zostanę przy 26, poza tym chcę by rowej był dalej bardziej zwinny/zwrotny, a tego większe koła mi nie zapewnią.

8 godzin temu, cinol123 napisał:

Skończyło się na STevens RC Team 27,5 w rozmiarze 16"  - opona 2,1 Smart Sam - bosz kiedy ja widziałem taki grube kola, wygląda to  jak od koparki ;-) 

No to u mnie są Maxxisy 2.3. :D A takie koła to ja widzę często, a nawet grubsze. Zresztą w tych miejscach, gdzie ja się czasem zapuszczam, to chyba z 80% osób jeździ na fullach enduro po 10-15 tys, także no... mój hardtail przy nich to biedak :P

Co do rozmiaru ramy, to akurat moja obecna rama jest 16'' (przynajmniej tak wynika z długości rury podsiodłowej 40,5 cm) i jest za duża, więc powiedziałabym, że szukam czegoś w granicach 14''.

6 godzin temu, abdesign napisał:

Nieładnie bo prywatnie... ale jeżeli miało by zostać przy 26 to córka mi wyrosła i chętnie odsprzedam.

Trochę nie ten typ ramy i rozmiar, ale dzięki za ofertę.

Coś bardziej z zacięciem trailowo-grawitacyjnym by się przydało, gdyż są to stosunkowo niskie i zwinne ramy oraz pasowałyby do mojego stylu jazdy. Ten Hornet 4x mnie kusi, ale boję się o jej długość, a nie mam jak wcześniej przymierzyć. Już nawet rozważam rozglądanie się w tych kręgach gdzieś na zagranicznych sklepach i portalach, jeśli nic nie znajdę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, kima_141 napisał:

na fullach enduro po 10-15 tys

Bosz, rozumiem za tyle kupić szose, ale jakies tam ęduro....dziwne zboczenie ;-p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No mi tam sztywniak wystarczy. Mam jeden rower, więc patrzę bardziej uniwersalnie, a nie tylko ekstremalnie, poza tym taki rower były dla mnie za ciężki, chyba że miałby służyć głównie do zjazdów. Ale w sumie nie dziwi mnie, że jeżdżą na fullach, bo czasem mnie tak wytrzęsie, że trudno się utrzymać na pedałach i wtedy trochę zawieszenia by się przydało :laugh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ja jakis czas temu stanąłem przed podobnym dylematem co kupić do MTB dla drobnej kobiety (150cm/50kg). Budżet max 2500.

Były przymiarki nowych rowerów w małych rozmiarach, ale obecnie najmniejsze w mtb to 27.5", i po przejażdżkach doszliśmy do wniosku ze są za duże, za ciężkie.

W końcu stanęło na tym ze sam złożyłem rower z miksu używanych i nowych części na ramie Silverback Senza2 i wyszło super.

IMG_20170414_222201.jpg

IMG_20170414_222132.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...