Skocz do zawartości
  • 0

Gość Paula

Pytanie

Dzień dobry,

 

Zwracam się do Was, do znawców rowerów, z pytaniem, jaki rower jest odpowiedni dla dziewczynki w wieku 10 lat i 138 cm wzrostu? W jednym sklepie rowerowym powiedzieli, żeby kupić jej rower z kołami 28 cali i ramą 17 cali, na którym będzie mogła jeździć nawet jako dorosła. Z kolei w drugim sklepie, Pan stwierdził, że absolutnie nie taki rower jest dla osoby z około 170 cm wzrostu i poleca koła 26 cali i ramę 15 cali.

Chciałabym, żeby szybko z niego nie wyrosła i rower posłużył jej na długie lata. Ja na swoim rowerze, który dostałam na komunię, pojeździłam około dwóch lat, bo po prostu zrobił się na mnie za mały. Będę wdzięczna na wszystkie podpowiedzi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

9 minut temu, Gość Paula napisał:

W jednym sklepie rowerowym powiedzieli, żeby kupić jej rower z kołami 28 cali i ramą 17 cali, na którym będzie mogła jeździć nawet jako dorosła.

Omijałbym taki sklep z daleka. To często typowe podejście rodziców/chrzestnych - kupowanie roweru na wyrost, za dużego, trudnego w prowadzeniu i zrażającego dzieci do jazdy na rowerze, tylko po to żeby "na dłużej starczył". Owszem, ma to sens jeśli dzieci są "wyrośnięte" ale 138cm wzrostu to stanowczo za mało.

11 minut temu, Gość Paula napisał:

Chciałabym, żeby szybko z niego nie wyrosła i rower posłużył jej na długie lata. Ja na swoim rowerze, który dostałam na komunię, pojeździłam około dwóch lat, bo po prostu zrobił się na mnie za mały.

Sama widzisz, rower komunijny nie posłuży na lata, to okres w którym dzieci rosną i nic z tym nie można zrobić. Jedyne co się zmieniło to geometria ram/wiek dzieci "komunijnych" i teraz spokojnie można dziecku kupić rower z kołami 26 zamiast 24" który posłuży na dłużej. 

Ja od siebie polecę trzy rowery popularne wśród dziewczynek:

https://www.rowerzysta.pl/rower-miejski-unibike-viva-6-2019.html

https://www.unibike.pl/move26.html

https://www.unibike.pl/emotion26.html

Wszystkie na kole 26", ramy 14 cali (można rozważyć koła 27,5 i ramy 15cali, na początku można zmienić opony na węższe i rower będzie nieco niższy) jeden bardziej miejski, drugi górski, trzeci pomiędzy - coś w kierunku roweru crossowego/trekkingowego. 

W droższe marki szkoda się pchać bo to rower na chwilę. Warto myśleć o potencjalnych kolejnych użytkownikach roweru - czyli jeśli w rodzinie jest młodszy chłopiec to wziąć kolor bardziej neutralny i zamiast typowej damki kupić rower bardziej uniwersalny pokroju Move. A jeśli nie to taki rower można za kilka lat sprzedać, rynek używanych Unibike ma się całkiem dobrze, a że są solidne to służą latami. 

https://www.decathlon.pl/rower-uniwersalny-original-520-id_8353018.html Original z Decathlonu jest też ciekawym rowerem, na który łatwo się wsiada

Na pewno omijałbym szerokim łukiem tanie rowery z marketów, Allegro i podobne - bo to niestety szmelc którego często nie opłaca się naprawiać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź! Na pewno skorzystam z Pana porady i nie kupię roweru na "wyrost". Jestem zupełnie zielona w tym temacie. Najgorzej, że rower ma być w kolorze różowym, co bardzo utrudnia poszukiwania.

Mam pytanie jeszcze, czy poniższy rower jest dobry? Nie ukrywam, kieruję się wyglądem, jeśli chodzi o techniczne kwestie to się nie znam, a naprawdę chcę, żeby moja chrześnica była zadowolona z roweru.

https://legrandbikes.pl/rower/lille-jr/pink

 

Będę wdzięczna za podpowiedzi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten rower jest na kołach 24" - także nawet jeśli teraz byłby okej to szybko stanie się za mały. 

Tej marki w grę wchodzi tylko https://legrandbikes.pl/rower/lille-3/white - ale jest w kolorze bardziej malinowym niż różowym. 

No i ciężko cokolwiek powiedzieć na jego temat - ma ładnie wyglądać i się sprzedać, bo na temat podzespołów praktycznie nic nie piszą. Ale na tyle na ile znam rowery Krossa (to ich marka) to wiem że na czym się dało oszczędzili, a nadrabiają marketingiem. Beżowe opony są ładne ale do czasu wyjechania ze sklepu, potem bardzo szybko się brudzą. Także rowery na nich komponowane są ładne tylko na zdjęciach. 

Piasta Nexus 3 (z biegami wewnątrz piasty) jest dobrym rozwiązaniem, ale raczej na krótkie odcinki i płaski teren - ilość biegów jest dość mała żeby rower był uniwersalny. To typowe rozwiązanie do rowerów miejskich, które mają być bardziej bezobsługowe. Owszem, jest stosowane w wielu damkach i nie ma w nim nic złego ale trzeba być świadomym jego ograniczeń. 

Wiem że rowery Unibike nie są wybitnie piękne, bo mają specyficzny design, ale wspomniany wyżej Emotion i Move mają wersję "z nutką różowego". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rower na kołach 27,5 będzie za duży. Mój syn miał 150cm/43kg jak otrzymał rower https://www.forumrowerowe.org/garage/ve/garage/vehicle/8675-lepiszcze-eksperymentalne-dla-juniora/

i był to rower mocno na styk. Większość rowerów sklepowych będzie dodatkowo o 40% cięższa co może spowodować kolejne trudności. Jak dziecko nie będzie się czuło bezpiecznie i komfortowo na rowerze to może b. szybko się zniechęcić do tej aktywności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paula

Bardzo, bardzo dziękuję Wam wszystkim za dobre rady! Na pewno z nich skorzystam i kupię rower odpowiedni dla mojej chrześnicy. 

Moja chrześnica ma właśnie odziedziczony rower po mnie, który jest bardzo ciężki i bardzo przez to nie lubi na nim jeździć. Dlatego też szukam jakiegos lekkiego roweru. 

Powiem Wam, że nie spodziewałam się, że kupno roweru będzie takie trudne. Sprawę komplikuje jeszcze fakt, że moja chrześnica mieszka bardzo daleko ode mnie przez co nie mogę jej dokładnie wymierzyć ani porozmawiać z nią na temat koloru. Różowy kolor bardzo komplikuje sprawę i tak jak pisał Pan MikeSkyWalker, że przydałby się kolor bardziej uniwersalny. 

No ale nic, chcę spełnić marzenie dziecka :)

Czy w razie jakichś kolejnych pytań, mogę liczyć na Waszą pomoc? Naprawdę jestem laikiem w tym temacie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.03.2020 o 10:53, Gość Paula napisał:

kupię rower odpowiedni dla mojej chrześnicy. Moja chrześnica ma właśnie odziedziczony rower po mnie, który jest bardzo ciężki i bardzo przez to nie lubi na nim jeździć. Dlatego też szukam jakiegos lekkiego roweru. Powiem Wam, że nie spodziewałam się, że kupno roweru będzie takie trudne. Sprawę komplikuje jeszcze fakt, że moja chrześnica mieszka bardzo daleko ode mnie przez co nie mogę jej dokładnie wymierzyć ani porozmawiać z nią na temat koloru. Różowy kolor bardzo komplikuje sprawę i tak jak pisał Pan MikeSkyWalker, że przydałby się kolor bardziej uniwersalny. No ale nic, chcę spełnić marzenie dziecka :) Czy w razie jakichś kolejnych pytań, mogę liczyć na Waszą pomoc?

Pytanie, jaki masz budżet.

Dla rodziców może być mniejszym problemem zakup dobrego dla dziecka choć drogiego roweru, szczególnie jeżeli mają więcej dzieci, bo później można dobrze sprzedać używany.

Rodzice chrzestni używanymi nie handlują, więc jednorazowy wydatek były duży.

www.kubikes.de/kubikes_shop

www.islabikes.co.uk/bikes/

www.giant-bicycles.com/gb/bikes/kids-bikes Giant ARX niestety w Polsce Giant nie oferuje (może masz kogoś w UK?)

Najtaniej za lekki rower (sieć sklepów GO Outdoor, nie wysyłali do Polski, trzeba było mieć kogoś w UK, można szukać używanego na ebay.co.uk lub ichnim gumtree.com):

wildkidsbikes.co.uk/bikes/

Różowy ;-))

www.cyclesprog.co.uk/bikes/cuda-xc-sport-24-review/

W Polsce:

www.cannondalebikes.pl/rowery/2020-dzieciece

I oczywiście Woom (liczne sklepy w Polsce, także wysyłkowo).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, BartekMM napisał:

Woom to jedne z lepszych rowerów dziecięcych, niestety drogie.

Pojawiły się w Polsce rowerki dziecięce Squish (Dawes Academy):
www.squishbikes.pl
z tym że nie mam pojęcia o ich geometrii (np. wysokości suportu), trzeba przestudiować brytyjskie fora jak wypadają w porówaniu z niezwykle podobnymi na oko Islabikes.
Może być ważne, że Squish produkuje rowerki także na kołach 18'', czego wielu producentów nie oferuje.
Na oko brakuje mi pasków odblaskowych po bokach opon, jak dla mnie to OGROMNA różnica w bezpieczeństwie dzieci (jeździmy cały rok w tym wielokrotnie przekraczając jezdnie, tryliard odblasków nie zastapi pasków odblaskowych na oponach, które w bardzo charakterystyczny i czytelny dla kierowców sposób pokazują, że to rower).
BTW Isla obecnie wstrzymuje wysyłkę poza UK przez koronowirusa - dostałem wczoraj taką odpowiedź na maila z pytaniem o część zamienną (a nie o cały rower), co mnie oczywiście wqrwiło na maksa :-((

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...