Skocz do zawartości

[piasty] Jakość/trwałość piast wielobiegowych


MikeSkywalker

Rekomendowane odpowiedzi

Spotkałem się dziś z kolejną już opinią że Sturmey Archer to badziew/syf/nie to co kiedyś/nie ma nic wspólnego z Brytyjczykami - i aż jestem ciekaw czy i dlaczego tak jest. Faktycznie jakość tych piast/części jest aż taka kiepska? 

Moja piasta Sturmeya - S-RK3 póki co działa bez zarzutu, złapała lekki luz na początku ale po skontrowaniu jest okej. Mam wrażenie że trochę z niej "ślini" olej/smar - aczkolwiek nawet jeśli to jest to prawie niewidoczne. Generalnie działa. Ale też nie ma jakiegoś dużego przebiegu - może z 2-3 tysiące kilometrów, albo nawet i nie. 

Pewnie to martwienie się na zapas ale tak się zastanawiam - jest szansa że ta piasta będzie działać latami/będzie nadawała się do serwisu czy już trzeba żegnać się z charakterystycznym terkotaniem? Niestety w Rzeszowie Sturmey to ciągle egzotyka, jak już się trafia w serwisie to w rowerach sprzed wielu lat, nierzadko w stanie agonalnym. Wiem że w innych miastach np. Warszawie i z dystrybucją i serwisem jest lepiej. 

U nas króluje Nexus 3 - ale w jego przypadku wersja pod rozstaw 135mm i hamulec tarczowy to jakiś produkt istniejący chyba tylko na papierze. Pytałem w Shimano i nic się nie dowiedziałem na temat dostępności. W każdym razie z pozostałymi modelami nie ma problemów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, MikeSkywalker napisał:

wersja pod rozstaw 135mm i hamulec tarczowy to jakiś produkt istniejący chyba tylko na papierze

https://www.olx.pl/oferta/nowa-piasta-shimano-nexus-inter-3-sg-3d55-center-lock-silent-cluth-32h-CID767-IDDtXqh.html

Tu ktoś ma do sprzedania. Przez chwilę się nad nią zastanawiałem, ale kolor mi nie pasuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Tak, złożyłem. Ciężko cokolwiek powiedzieć na temat eksploatacji bo dopiero dwie jazdy próbne za mną. 

Ale pierwsze wrażenia - Sturmey ma (ale mogę się mylić) tylko jeden zestaw podkładek na oś, i o ile pasowały do haków poziomych to nijak nie pasują do pionowych - łańcuszek jest pod kątem i nie da się go poprowadzić równolegle do dolnej rury tylnego trójkąta. 

Piasta jest cicha - ale to zasługa wersji Silent Clutch, bo zwykły Nexus klika podobnie jak S-A.

Z manetką obrotową da się żyć, i nawet jest całkiem wygodna :)

Clickbox dużo wygodniejszy w użyciu niż zestawy do montażu S-A z łańcuszkiem, na przykład przy zdejmowaniu koła, do tego pełny pancerz można puścić od clickboxa do samej manetki.

Niestety gorzej ma się sprawa z napinaczem - ten z dwoma kółkami, Shimano Alfine (którego używałem bezproblemowo z piastą S-A) kolidował z clickboxem, ale to może być przypadłość tylko mojej ramy i tego że chciałem puścić linkę dołem, a to wymuszało taki a nie inny kąt jego montażu. Udało mi się dopasować (rozwierciłem) też Alfine ale z jednym kółkiem, i wszystko gra. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...