Skocz do zawartości

[Hamulec rolkowy] Rower Sparta proszę o pomoc - video


kompnet

Rekomendowane odpowiedzi

Witam proszę o pomoc, kupiłem rower używany i niestety po zakupie dopiero zorientowałem się że blaszka hamulca jak na video jest luźna, hamulce działają okey jadąc po nierównej drodze strasznie irytuje metal, na początku myślałem że jest to błotnik... Proszę mi powiedzieć czy mocuje się to jakoś? 

https://zapodaj.net/5fd7786f84e0a.jpg.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta blaszka to jest radiator, czyli odprowadza ciepło z hamulca. Powinien być na sztywno zamocowany do bębna hamulca.

Kręci się razem z kołem, czy może się obracać sam? Albo odpadł od reszty hamulca, albo lata razem z bębnem, czyli hamulec jest zwyczajnie niedokręcony do piasty. Trzeba wyjąć koło, zdemontować hamulec i zobaczyć.

Tak na marginesie to te hamulce trzeba regularnie smarować specjalnym smarem grafitowo-molibdenowym od Shimano. Inaczej będą piszczeć, chrobotać i się zacierać, a bez radiatora to je zwyczajnie spalisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być niedokręcony ale generalnie ta część hamulca jest dosyć luźna i musi być luźna.

O koło zaczepiony jest tylko radiator, reszta jest mocowana do ramy/widelca. Nakrętka mocująca hamulec dociska tą zewnętrzną część, więc przy dokręceniu na fest i ewentualnym zlikwidowaniu luzu, radiator nie będzie się kręcił swobodnie z kołem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, seraph napisał:

Tak na marginesie to te hamulce trzeba regularnie smarować specjalnym smarem grafitowo-molibdenowym od Shimano. Inaczej będą piszczeć, chrobotać i się zacierać, a bez radiatora to je zwyczajnie spalisz.

Ciekawi mnie czy miales te hamulce, regularnie to znaczy podejrzewam przy okazjonalnej jezdzie raz na 3 lata, a jak ktos jezdzi caly sezon to z raz na rok mozna dodac tego smaru. Chociaz u mnie po roku uzywania prawie codziennie, i dodaniu smaru różnicy nie bylo, a mialem 2 rowery z tymi hamulcami.

ZEby spalic te hamulce to trzeba chyba jezdzic 300km/h, nie wiem czy zagladales tam do srodka, sa tam duze metalowe pastyle, tam generalnei nie da sie nic spalic ani przegrzac, bo to nie te predkosci i nie te materialy.  Jedyne co tam sie wydarzy, to spadnie skutecznosc hamowania i moga byc przy hamowaniu głośne jak w srodku bedzie sucho.

A tak przy okazji, jakby ktos chcial odkupic tube tego smaru shimano do rolkowych, to mam prawie cala na zbyciu :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.02.2020 o 15:43, SoloTM napisał:

Ta rura jest połączona z górą w całość na prasie itp. Nigdy nie wpadłem na pomysł by to rozwalać.

 

3 godziny temu, seraph napisał:

Ta blaszka to jest radiator, czyli odprowadza ciepło z hamulca. Powinien być na sztywno zamocowany do bębna hamulca.

Kręci się razem z kołem, czy może się obracać sam? Albo odpadł od reszty hamulca, albo lata razem z bębnem, czyli hamulec jest zwyczajnie niedokręcony do piasty. Trzeba wyjąć koło, zdemontować hamulec i zobaczyć.

Tak na marginesie to te hamulce trzeba regularnie smarować specjalnym smarem grafitowo-molibdenowym od Shimano. Inaczej będą piszczeć, chrobotać i się zacierać, a bez radiatora to je zwyczajnie spalisz.

Ten radiator obraca się razem z kołem, tylkon jak na video trochę lata, hamulce nie piszczą jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozbierz to może zwyczajnie zobaczysz dlaczego jest luz.

2 godziny temu, cinol123 napisał:

Ciekawi mnie czy miales te hamulce

Siostra używa regularnie od prawie dwóch lat na tylnym kole. Kupiła używany i strasznie piszczał/rzęził na początku. Rozebrałem, wyczyściłem, złożyłem, nasmarowałem (co ciekawe nie oryginalnym smarem) i działa do tej pory cicho i sprawnie. Pisząc regularnie nie miałem na myśli, że co tydzień i może rzeczywiście nie doprecyzowałem. Wiem jak to wygląda w środku, a lubię czasem przesadzać, bo zauważyłem, że jak się przed niektórymi użytkownikami nie roztoczy apokaliptycznych wizji to lubią machnąć ręką, a potem ojeeeeeeeeej bo się popsuło:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz napiszę, luz jest i będzie, bo taka jest konstrukcja tego hamulca.

Za rozbieranie bym się nie brał, łatwo wygiąć czy nawet urwać blaszki trzymające całość w kupie. Składanie jest uciążliwe i wymaga sporej cierpliwości (najgorsza jest chyba sprężynka trzymająca klocki).

W dniu 25.02.2020 o 09:00, cinol123 napisał:

ZEby spalic te hamulce to trzeba chyba jezdzic 300km/h, nie wiem czy zagladales tam do srodka, sa tam duze metalowe pastyle, tam generalnei nie da sie nic spalic ani przegrzac, bo to nie te predkosci i nie te materialy.

Gdyby się nie dało przegrzać, to by nie dawali takich radiatorów.
Nie trzeba dużych prędkości, mi się udało przypalić tarczówki prawdopodobnie nie przekraczając 15km/h. Po prostu stromy zjazd na hamulcu. Przy długich zjazdach można rozwalić każdy hamulec.
Zapalić się może smar: https://www.sheldonbrown.com/rollerbrakes.html
Czego bym się bardziej obawiał, to blokady hamulca przy przegrzaniu. Rolki i klocki są dosyć ciasno ułożone względem siebie, przy rozszerzeniu się po nagrzaniu całość może się zablokować. To tylko teoria, w praktyce nie miałem okazji sprawdzać i raczej nie mam zamiaru :teehee:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, zekker napisał:

Gdyby się nie dało przegrzać, to by nie dawali takich radiatorów.

Radiatory są po to żeby skuteczność tych hamulcow pozostawała względnie na tym samym poziomie. BO gdy spada trzeba mocniej naciskac klamke, a to w przypadku tych hamulców nie jest i tak lekkie nawet jak sa w 100% sprawne i zimne.

To czego nie da sie im zrobic, i to do czego sie odnosilem,  to trwale zaszkodzic, tj SPALIć jak bylo napisane wyżej przez sareph. TEgo nie da się spalić ani trwale przegrzac, tak że wplynie to negatywnie na ich dalesz losy. Te hanulce sa pancerne i prawie bezobslugowe ( zdokladnoscia do wymiany linki).

Pragne zauważyć iż nie wszystkie rowery mialy radiator na tylnym kole. 

10 minut temu, zekker napisał:

Czego bym się bardziej obawiał, to blokady hamulca przy przegrzaniu.

DLatego przednie kola tj hamulec i piasta maja w przypadku shimano system ABS, po przekroczeniu maksymalnej sily blokujacej kolo przednie, hamulec jest "odczepiany" od piasty i kolo moze sie obrócić. Slychac wtedy specyficzne  terkotanie. 

Edyta: to sie nazywa Power modulator -> https://bike.shimano.com/en-EU/technologies/component/details/power-modulator.html

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem jak ten upośledzacz hamowania działa. Dla mnie to była jedna z większych wad tych hamulców i szczęśliwie od roku mam z przodu tarczówkę.
Do spokojnej jazdy dają radę nawet w lesie ale przy większych prędkościach jest słabo z hamowaniem.

23 godziny temu, cinol123 napisał:

TEgo nie da się spalić ani trwale przegrzac, tak że wplynie to negatywnie na ich dalesz losy.

Przy normalnej eksploatacji, tak jak wszystko.
W ekstremalnych warunkach, np. zjazd z alpejskiej przełęczy z sakwami, da się załatwić każdy sprzęt.
Są masywne, wydają się niezniszczalne ale byłbym bardzo ostrożny w tak radykalnych ocenach, że się nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...